Koruyucu Sağlık Hizmteleri Aşk İster

Bu haber 01 Mayıs 2015 - 1:35 'de eklendi ve 796 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Bir video seyrediyorum. Ödül töreni. Hacetepe Tıp Fakültesi’nin. Yılın Kardiovasküler Cerrahi ödülünü alıyor genç bir hekim. Bu cerrah bir bayan. Kalp kapakçığı ile ilgili bir ameliyat tekniği geliştiriyor ve bu ödülün ona verilmesini sağlıyor…

İzliyorum.

Ödülünü alması için sahneye davet ediliyor. Takdim eden üniversite yetkilisi diyor ki, “Yurt dışında da başarılı çalışmalar yaptı ve kalması yönündeki baskılara karşın yurduna üniversitesine dönerek çalışmalarını sürdürmekte” diyor.

Bizlerde geliştirdiği ameliyat tekniğinden dolayı ona ödül vermek için toplandık ve ödülünü alacak hekimi kürsüye davet ediyor. Ödülü alacak hekim, kürsüye çıkıyor ve kürsüde öncelikle üniversitesine teşekkür ederek ve hayatının gerçeğini yalın bir şekilde anlatmaya başlıyor.

Öncelikle bu ödülü kendisine layık görenlere çok teşekkür ederek başlıyor konuşmasına.

Diyor ki, “Ben çok fakir bir aileden gelmekteyim. 3 çocuktan ortancasıydım. Ne yazık ki şu anda kız kardeşim hayatta. Abimi çok ama çok genç yaşta kaybettik. Ben tıp fakülesi öğrencisiydim kaybettiğimizde” diyor.

Bu ödülü almamı sağlayan geliştirdiğim cerrahi teknik, abimin hayatını kurtarabilirdi diyor. Fakat olmadı. Abimi kaybettik diye belirtiyor. Burada yoğun bir hüzünlenme yaşıyor. Birden akması gerekli göz yaşlarını içine, benliğine akıtıyor.

Devam ediyor.

Sanırım abim benim kadar şanslı değildi diyor.

Aslına bakarsanız ve bilinen epidemiyolojik verileri değerlendirirseniz, benimde aynı hastalığı paylaşmam ve yaşamamam için bir neden yoktu diyor.

Aramızda pek bir yaş farkı yoktu. Benzer yaşam şartları ve aynı sağlık hizmetlerine erişim olanaksızlığı ile dezavantajlarımız eşitti diyor.

Devam ediyor.

Ben ve abim, sık sık boğaz iltihaplanması geçirmekteydik. Benim şansım yaver gitti diyor. Şansım yaver gitmeseydi, aynı yoksulluk ve sağlık hizmetlerine erişimin olmaması benide hasta edecekti diyor.

Sağlık olanaksızlıkları ve yoksulluk gibi benzer faktörlerin aynı işlemesi gerekli iken, benim tüm şansım babamın tayin olması ile hayat bana güldü diyor. Taşındığımız yeni kasabada bir hekimin olması ve mesleğini tutkuyla seven biri olması benim hayatımı kurtardı diyor.

Kasabanın hekimi bizi muayene etti ve abimde boğaz enfeksiyonuna bağlı kalp kapakçığı enfeksiyonu teşhisi koydu ve tedavisini yapmaya başladı. Banada bu enfeksiyondan korunmak için, belli periyotlarda penisilin iğnesi yaptırmaya başladı diyor. Bu iğneler periyodik olarak yapılıyor ve biraz canımı yaksada benim hayatımı kurtardı diyor. Koruyucu hekimlik olmasaydı, benim yaşamımda kaymıştı diye koruyucu hekimliğin kutsallığına vurgu yapmakta…

Koruyucu hekimlik hizmeti, benim ve ailemin kaderini değiştirdi diyor. Kısır döngü kırılmış ve ben hasta olmaktan kurtulmuştum diye belirtiyor.

Kasabanın doktoru benim hayatımı şekillendirdi ve kaderime dokundu diyor. Ve diyor ki ilkokulda kızılay kolundaydım, benim yaşamımı kurtaran doktor ile çalışmalar yaptım diyor. Doktor olması yönündeki tohumlar o zaman atılmışa benziyor.

Kasabanın doktorunun koruyucu hekimlik adına yaptıklarını anlattıkça yüreğim gidiyor.

Yaptığım koruyucu hekimlik hizmetleri gözlerimin önünden kayıp hafızam seramoni yapıyor adetaaa. Ben de çok ama çok seviyorum koruyucu sağlık hizmetlerini. Hastalıklar çıktıktan sonra maliyetli ve bazılarının geri dönüşümü yok. Koruyucu hekimlik hastalıklar çıkmadan doğru yaşam biçimi ve aşılama gibi önleyici tedbirlerle bireyler sağlıklı yaşam sürebiliyor.

Hayatını ödül töreninde anlatan doktor hanım, keşke abim yaşasaydı ben bu geliştirdiğim teknik ile abimin ameliyatını yapar ve hayatını kurtarırdım diyor. Keşke. Keşkelere asla çare bulamıyoruz. Ve devam ediyor. Benim ameliyat tekniğim onun yaşamını kurtarabilirdi diyor.

Ve ben anlıyorum ki, doktor ve sonrasında da kardiovasküler cerrah olmasının altında yatan neden abisini hayatta tutabilmekmiş.

Bu cerrah bayan devam ediyor; ben bu yaşadıklarımla koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini çok iyi anladım diyor. Koruyucu sağlık hizmetlerinin yüceliğini anlatıyor.

Bugün burada yaşadığım onuru koruyucu sağlık hizmetleri yapan ve benim kaderimi değiştiren Dr ……. borçluyum diyor ve ödülünü ona ithaf ederek alıyor. Ödül töreninde de koruyucu sağlık hizmetlerine hayatını vermiş hekimde orada. Birinci basamak sağlık hizmetleri ancak bu kadar güzel anlatılır diyorum. Çok duygulu bir ödül törendi.

Koruyucu sağlık hizmetleri bir aşktır.

Seviyorum birinci basamak sağlık hizmetlerini.

Hastalıklar ortaya çıkmadan önlemenin yüceliğini biliyorum…

Bebekleri aşılamanın önemini anlatmada kelimeler kifayetsiz kalır.

Bebeklerin anne sütüne erişiminin sağlanmasının insan olma hakkından en yüce hak olduğunu hep söyledim ve bu sözün benim sözüm gelecek kuşaklara özlü söz olarak kalmasını istiyorum.

Koruyucu sağlık hizmetleri için milyon bilgi yazabilirim. Bebek ölümlerinin önlenmesi temellerini bizler attic.

Çocukların üzerine projelerinin tohumlarını bizler toprağa gömdük.

Çok koştuk çok…

İl Sağlık Müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı Hizmetleri’nde gönülden çalıştım ve ilimize bebek dostu ünvanını biz getirdik. Dönem Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’a Ankara’da Sağlık Bakanımızın elinden ilimiz plaketini alma mutluluğunu bizler tatdırdık.

Koltuklar değişmiş olabilir ama geçmişte çok emek verildiğini ve verilen emekleri anlatmada kelimelerin kifayetsiz kalacağını belirtmek isterim…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.