Korunan FETÖ’cüler mi Var?

Bu haber 08 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.954 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Dünkü yazımda “Muğla’da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması Bodrum Basınını ilgilendirmese de Ankara Basını’nı ilgilendiriyor.” demiştim. Ankara’dan internet üzerinden yayın yapan gazete ve haberi içinde şu ifadelerde bulunmuştum:

Nedense bu yayın organında Muğla ile ilgili haberler genellikle FETÖ soruşturmaları ile ilgili oluyor. Belki de ben hep onlara denk geliyorum. Her ne hikmetse o haberlerde genellikle Milli Eğitim ile ilgili oluyor… (…)

Haberlerde imza yok. O haberleri yapan her kimse, insanın aklına ‘Hedef Milli Eğitim Müdürü mü, yoksa Muğla Valisi mi?’ sorusu geliyor!

Sonrada virgül koyup, Büyükşehir Belediyesi’nin Zaman Gazetesi’nin değirmenine taşıdığı suyun miktarını paylaştık. Ankara’dan yayın yapan internet gazetesi Avaz Türk’ü mesela bu konu nedense ilgilendirmiyor… (!)

 

xx            xx            xx

Geçen hafta Bodrum basını ile buluşan Vali Amir Çiçek FETÖ/PDY soruşturmasında görevden uzaklaştırılan ve gözaltına alınanlar hakkında bilgi vermiş. Muğla’da başta FETÖ olmak üzere PKK ve DEAŞ da dahil tüm terör örgütlerine yönelik operasyon ve soruşturmaların devam ettiğini belirten Vali Çiçek, bin 89 kişi hakkında işlem yapıldığını söylemiş.

Emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimlerinin 24 saat boyunca vatandaşların can ve mal güvenliği ile kamu güvenliğini temin etmek amacıyla çalıştığını belirten Vali ÇiçekEmniyet ve jandarma koordinasyonunda 24 saat yol aramaları yapılıyor. Bodrum’da insanları ve işletmeleri rahatsız eden bir olay yaşanmaması, bu çalışmaların etkili olduğunu gösteriyor. Tüm bu güvenlik hizmetinin odağında vatandaş var” demiş.

 

xx            xx            xx

Ankara’dan yayın yapan ve Muğla’daki FETÖ operasyonlarına, özellikle Milli Eğitim de yaşananlara özel önem verdiğini düşündüğümüz Avaz Türk benim ve pek çok meslektaşımın “haber alamadığı” olaylara ulaşabildiğine göre Muğla’da bir temsilcisi veya muhabiri olmalı…

Ancak o muhabir veya temsilci geçen hafta Bodrum’da veya Muğla il merkezinde Vali Amir Çiçek’e soru sormak mümkünken, yaptığı haberde sormuş sorusunu. “Görülmemiş Skandal! Hem FETÖ’ye hem de usulsüz ihalelere göz yummuşlar” başlıklı haberde soru şöyle sorulmuş:

Neler yapmamışlar ki! Usulsüz öğrenci taşıma ihaleleri, usulsüz kantin ihaleleri, kapatılan FETÖ okullarını yine FETÖ’cülere peşkeş çekerek dönüştürme çabaları… Birileri Muğla Milli Eğitimdeki her türlü usulsüzlüğü örtmeye çalışmış. Valiliğe ulaşan bu şikayetlerle ilgili soruşturmaları kimler yürüttü Vali Yardımcısı B.A bu şikayetlerle ilgili gerekli işlemlerin yapılması aşamasında herhangi bir kusuru var mıdır? Muğla Valisi Amir Çiçek bu iddialarla ilgili gerekeni yapacak mı?

Yoksa hedefte Vali Çiçek veya İl Milli Eğitim Müdürü Ekinci değil de Vali Yardımcısı Bayezit Bestami Alkan mı var!

 

xx            xx            xx

Ankara’dan yayınlanan haberde “kapatılan FETÖ okullarını yine FETÖ’cülere peşkeş çekerek dönüştürme çabaları” deniliyor, ama Bodrum’da Vali Amir Çiçek yaptığı bilgilendirmede haklarında inceleme ve soruşturma yapılan bin 89 kişiden 373’nün görevden uzaklaştırıldığını, 253’ünün tutuklandığını, 458’inin görevden alındığını ve 5 kişinin de arandığını belirtirken şöyle devam etmiş:

İlimizde, FETÖ ile mücadele kapsamında bugüne kadar 20 yurt, 14 okul, 9 dershane, 5 dernek, 19 verici istasyonu, 1 gazete, 5 sendika temsilciliği kapatılarak, bunlara ait taşınır ve taşınmaz mal varlıkları Hazine’ye devredildi. Bütün bunlar KHK usulünce yerine getirildi.

Şimdi soralım:

Hazineye devredilen okullar yine FETÖ’cülere nasıl peşkeş çekilir? Acaba sembolik bir rakamla kiraya mı verdiler? En önemlisi “kapatılan FETÖ okullarının peşkeş çekildiği FETÖ’cüler” kim?

Haberin kaynağı kesinde, haberi kaleme alanda muhtemelen biliyor olmalı… Biliyor, saklıyor, ama Muğla Valisi Çiçek’e soruyor:

Muğla Valisi Amir Çiçek bu iddialarla ilgili gerekeni yapacak mı?

İyi de iddiaların sahibi kim?.. Yayın organı ise, yayın organı ile iddiasını paylaşan kim veya kimlerdir?..

İddialarla ilgili gerekenler elbette yapılacaktır. Yapılacaktır da iddialar ne?

 

xx            xx            xx

İnternette, Avaz Türk sitesinde 03 Kasım 2016 tarihinde yer alan “Muğla Milli Eğitim’de Görülmemiş Skandal! Hem FETÖ’ye hem de usulsüz ihalelere göz yummuşlar” başlıklı haberde bu kez iddiaların odağında Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bulunduğu belirtiliyor.

Daha önce bu müdürlükle ilgili Büyük Birlik Partisi (BBP) Muğla İl Başkanı Harun Akın’ın iddiası olmuştu. Avaz Türk’ün haber başlığını görünce ilk aklıma gelen İl Başkanı Akın’ın bu iddiası oldu. İl Başkanı Akın’ın iddiası basında yer alırken bu köşenin de konusu oldu da ne oldu?

Hiç…

Elbette Vali Amir Çiçek, güvenlik ayağında jandarma ve polisle; soruşturma ayağında Cumhuriyet Başsavcılığıyla gerekeni en iyi şekilde yapıyor, ama Avaz Türk’te Muğla Milli Eğitimi ile ilgili ortaya koydukları yeni iddialarla ilgili soruyor:

Muğla Valisi Amir Çiçek bu iddialarla ilgili gerekeni yapacak mı?

 

xx            xx            xx

Avaz Türk’ün yeni iddialarına gelmeden önce, hala gereğinin yapılıp yapılmadığını bilmediğimiz ve 02.09.2016 tarihinde bu köşede “Savcıları göreve davet ediyorum” başlığı ile çıkan yazımda yer alan iddiaları anımsayalım. O iddialar bu köşede şöyle yer almıştı:

Büyük Birlik Partisi Muğla İl Başkanı Harun Akın’ın bu yeni iddiasına göre,  Bodrum’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait bir arazi usulsüz olarak bir inşaat firmasına verilmiş. Bu firma FETÖ terör örgütüne ‘himmet’ adı altında ödeme yapmaya zorlanmış. Gelin iddiasını BBP İl Başkanı Akın’ın kendisinden dinleyelim:

‘Kamuoyunda Ak Partili olarak adlandırılan Efendi Can’ın sosyal medya hesabından feryat figan duyurduğu ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Bodrum Belediyesine ait mülklerde kiracı olarak dururken Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait Bodrum’un en gözde yerinde bulunan bir arazinin Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin tarafından düzenlenen ‘ihtiyaç yoktur’ raporuna istinaden Bodrum Kaymakamı Gödekmerdan’ında onayı ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon tarafından alel  acele inşaat ruhsatı verilmek suretiyle bir inşaat firmasına verildiği, AK Parti ilçe yöneticilerinden birilerinin bu süreçte maddi menfaat elde ettiği ve o dönem ki İl Başkanı’nın da bilgisi dâhilinde olduğunu, bu çirkin ilişkiler sarmalında pas edilen firmadan FETÖ’ye himmet adı altında ödeme yapıldığını ve firmanın buna zorlandığı iddia ediliyor

 

xx            xx            xx

Yeni iddialar ile ilgili Avaz Türk’ün haberi ise şöyle:

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin hakkında ihale usulsüzlüklerinden FETÖ okullarının gizlice eğitim vermeye devam etmesini sağlamaya kadar birçok konuda soruşturma yürütülmesine rağmen İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ve Maarif Müfettişleri Başkanı Fikret Süren tarafından göstermelik soruşturmalar açılarak korunduğu iddiaları Muğla’da gündemi bir kez daha derinden sarstı. Başta G.Antep’de ortaya çıkan SEPAŞ vurgunu olmak üzere hakkında bir çok usulsüzlükle ilgili iddialar bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Ekinci ve son dönemde adı FETÖ soruşturmalarıyla gündemden düşmeyen Maarif Müfettişleri Başkanı Fikret Süren’in Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ortaya çıkan ihale usulsüzlüklerinin sorumlusu Geçin’i korumak için her yola başvurdukları iddia ediliyor.

Haberde “Bu ihale usulsüzlüğünden kimler menfaat sağladı?” ara başlığı atılmış. BBP İl Başkanı Harun Akın’ın ortaya koyduğu olaydan kim menfaat sağladı ise onlardır, ama yerim bitti. Hem o ara başlıklardan daha çok var. Yarın devam edelim…

 

——————————-

Günün Sözü:

Mutlu insanlar; Her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, Sahip olduklarını kaybetmeyecek kadar çok sevenlerdir.

Charles Bukowski

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.