Koruma altındaki plajı imara açmış

Bu haber 22 Ocak 2014 - 20:16 'de eklendi ve 813 kez görüntülendi.

caretta65651Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta Deniz Kaplumbağalarının Dünya’da ve ülkemizdeki sayılı üreme alanlarından biri olan Dalyan’ın İztuzu Plajı Carettalara hastane bahanesiyle eski bakanlardan bakanlarından Erdoğan Bayraktar tarafından imara açıldığı ortaya çıktı. Haber Dalyan’da şok etkisi yaratırken, İztuzu Kumsalı Koruma Platformu topladıkları 20 bin imzayı ilgili bakanlıklara gönderiyor.
Özcan Özgür
Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta Deniz Kaplumbağalarının Dünya’da ve ülkemizdeki sayılı üreme alanlarından biri olan Dalyan’ın İztuzu Plajı Carettalara hastane bahanesiyle eski bakanlardan bakanlarından Erdoğan Bayraktar tarafından imara açıldığı ortaya çıktı. Haber Dalyan’da şok etkisi yaratırken, İztuzu Kumsalı Koruma Platformu topladıkları 20 bin imzayı ilgili bakanlıklara gönderiyor.
Platform üyelerinden TEMA Temsilcisi Oktay Tirli, “Bu karar cinayettir. Üstelik yine Carettalar adına Carettaların sayılı üreme alanlarından birinin yok edilmesi zaten olsa olsa Türkiye’de olurdu. Bu karardan bir an önce vazgeçilmeli. Dünyayı ayağa kaldırırız” dedi.
Uzun Zamandır bölgede Carettaların yaşamını izlemenin ve onların özellikle yumurta ve yavrularının korunmasını sağlamanın yanında, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi DEKAMER’i de kuran Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska’nın var olan ‘Rehabilitasyon Merkezi’ne rağmen Carettaların yumurtaların bıraktıkları alanda hastane kurmaya kalkmasına tepkiler sürerken, hastane ile ilgili iznin verildiğinin ortaya çıkması çevrecileri ayağa kaldırdı.
İztuzu Kumsalını Koruma Platformu’nun TEMA adına üyelerinden Oktay Tirli, “Adı çevre olan bir bakanlığın duyarsız bakanı tarafından İztuzu gibi bir Dünya plajının 22 dönümlük ormanlık alanı imara açılmış bulunuyor. Şaşkınlık ve üzüntü içindeyiz. Üzüntümüz, kendini adeta Carettalara adamış olarak tanıdığımız bir bilim insanı Yakup Kaska hocanın bu talan alet olması bizi daha da üzüyor” diyerek şunları söyledi:
“22 dönümlük orman arazisine kaplumbağa hastanesi yapılması maksadıyla bedelsiz olarak ön izin onayı verilmiş. Bu konuda biz platform olarak daha önce dava açmıştık. Bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bu yerde böyle bir girişim resmen imar talanıdır. Sonuna kadar direneceğiz. Halkın sahillerine plajlarına buradan yararlanan Carettalara ve doğal hayata sahip çıkacağız.”
Platform üyelerinin yaptığı açıklamada da bugüne kadar toplanan 20 bin imzanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanında DEKAMER’e ve gelişmelere seyirci olan WWF’de göndereceklerini söylediler. Platformun açıklamasında, imara açılan alanda 1050 metrekare genişliğinde Caretta Hastanesi yapılacağını, ancak bunun Uluslararası Bern ve Barcelona sözleşmelerine aykırı olduğu belirtilerek şöyle denildi:
“Geçmiş yıllarda da buraya otel projesi gündeme gelmiş ve Avrupa’daki çevrecilerin de ayağa kalkmaları ile Uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu gerekçesiyle bakanlık tarafından verilen ruhsat iptal edilmişti. Alman Bankaları o otel için verdikleri krediyi de Köyceğiz ve Dalyan’ın altyapısının kurulması için harcamışlardı. Burası böyle bir öneme sahip. Bu cinayeti engelleyeceğiz.”
Başlatılan imza kampanyasında toplanan 20 bin imza ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi, Prof. Dr. Yakup Kaska ve görevi doğal hayatı korumak olan WWF’e de gönderilecek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.