“Körsünüz Özcan Bey”

Bu haber 12 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.149 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu köşeyi bazı okurlarım, Muğla dışında yaşayan Muğlalılar internetten takip ediyorlar. Okurların internette yazılara yorum yapma olanağı var. Tabi siteler beğenmedikleri yorumları yayınlamıyorlar. Biz (küfürler hariç) yayınlıyoruz.

Son zamanlarda internette bu köşenin altında kıyametler kopuyor. Forum gibi… Büyük keyif alıyorum. Hayal kırıklığına uğratanlar olduğu gibi, yüreklendirenler de çıkıyor.

Hepsine teşekkür ediyorum.

xx        xx        xx

Hamle’nin 38’nci yaş günü vesilesiyle kaleme aldığım 22.02.2014 tarih ve “Hamle ile Var Olmak” başlıklı yazıma yorum yapanlara gecikmiş bir teşekkürüm var.

Değerli dostum Safa Altaş, yurt dışından yaptığı yorumunda “.. size ve gazetenize başarılar diliyorum. Muğla’nın sesi olan sizler yurt dışından da takip edilebilmeniz Muğla’dan haber almamızı sağlıyor. Nice yıllara.” derken, mesleğimizin duayenlerinden üstat E. Bedri Özer, “Hamle ile varlığınızın, başarınızın, dostluğunuzun ve sevinçli günlerinizin devamlılığını diliyorum.” diye yazmış.

Muğla Belediyesi’nde O İmar Müdürü, ben Basın Danışmanı birlikte bir dönem çalıştığımız Celal Şakıyan şöyle demiş:
Doğru bildiğini, doğruluğuna inandıklarını net bir şekilde biraz da iğneleyen bir üslup ile yazdığın yazıları okumaktan tat alıyorum. Yorumlarına genellikle katılıyor, Muğla ile ilgili görüşlerim senin yazılarınla şekilleniyor. Başarılar diliyorum.

Ula’dan AK Partili dostum Reşat Öztepe, “.. Otuz sekiz yıl kesintisiz ve değişmeden (Maneviyatçı ve Mukaddesatçı çizgi) sürekli gazeteyi okurlarına ulaştırmak ayrı apayrı meziyet işidir. ‘O’ meziyeti hem kardeşim Hayati Nizamoğlu kardeşimde gördüm. Allah kendisinden razı olsun. Allah senden de razı olsun. Kimin ne olduğunu ya da ne olmadığını sizin kaleminizden öğrenmek ayrı keyif verir insana. ‘O’ tadı bize tattırmaya devam et gocaman. Allah uzun ömürler versin…” diye yazmış.  İzmir’den CHP’li dostum Atatürk İlköğretim Okulu eski Müdürü Şerif Şalk şöyle selamlamış:

Yerel basınımızda özel bir yeri olan Hamle’nin kuruluşunun 38.yıl dönümünü kutlarım. Sevgili Özgür, yazılarınızı keyifle okurum, çevre, eğitim ve diğer konulardaki duyarlı eleştirilerinize katılırım. Kent gazetelerinde köşe yazarlığı kolay değildir. Zorlukları elbette olacaktır, önemli olan okuru yakalamak önemli olsa gerek. Başarlı çalışmalarınız için tebrik eder, gözlerinizden öperim.

xx        xx        xx

Okurlarımızın tümünü buraya taşımam zor. İyi dileklerine teşekkür ediyorum.

Dedim ya “Özgürce” internette foruma dönüşmek üzere. Bu gidişle yorum yapanlardan “köşe yazarı” bile çıkabilir. Onlardan biri de sevgi dostum Mimar Ömer Kavas.

En uzun yorumlar Ömer’den geliyor. Uzun yorumları genellikle yayınlamıyoruz. Ama Ömer’in yorumlarını da sadece uzun oldukları için çöpe atmayı da kıyamıyorum.

Ömer gel sana Hamle’de köşe açalım…

xx        xx        xx

Kadın Çiçektir, Vazoya Koyun” başlıklı yazıma da güzel yorumlar aldım. Ne yazdığımı anlamayanlarda olmuş!

O yazımda sadece MHP’nin Menteşe Belediye Başkanı Adayı Osman Can Yenice’nin meclis listesinin ikinci sırasında yer verdiği Şehir Plancısı Aylin Argen’in Büyük Şehir Belediye Meclisi Üyesi olabileceğine dikkat çekip, parlamentoda Muğla Milletvekili olan partileri eleştirmiştim. Şöyle noktalamıştım:

Çünkü öteki ilçelerimizin hiç birinde bu dağılıma göre aynı zamanda büyükşehre seçilebilir yerde kadınımız yok! Kadınlarımıza ve aydınlık Muğla’ya hayırlı olsun!

Yazıma “Körsünüz Özcan bey” diyen Betül Kayalı adındaki okurum, “HDP diye bir parti var. Büyükşehir adayı ve 3 ilçe adayı kadın ayrıca belediye meclisinde fermuar var sistemi var. Adayların %50 si kadın.” yorumu yapmış.

Adayların tamamı kadın olsa ne olacak?

Başka yerlerde de söylenir mi bilmem.  Bizde “Bekara karı boşamak kolaydır” diye bir söz vardır… HDP yeni bir parti. Muğla’da seçime girdiğini de biliyoruz. Hele bir oy oranı ile ilk üçte yerini alsın, o zaman “kadının adına, yerineHDP’de de bakarız!

xx        xx        xx

Kadın Çiçektir, Vazoya Koyun” başlıklı yazıma Ömer Kavas ta yorum yapmış. “8 Mart’a daha bir gün var. Ama ben bu gün bir yaş daha yaşlandım. Eskiden 24.00’ten itibaren telefon, mesaj gelirdi. Şimdi çıt yok. Özcan sana kontör parası versem bana bir yaşlanma mesajı çeker misin?” demiş.

Kontöre ne gerek kardeşim: İyi ki yaşlandın Ömer.. İyi ki yaşlandın Ömer.. İyi ki, iyi ki…

Tabi Ömer, uzun yorumunda 8 Mart ile ilgi dilek, temenni ve eleştirilerini de sıralamış… Sonra da şöyle demiş:

Özcan, bak dün Sayın Ali Acar’dan Büyükşehir Genel Sekreterliği teklifi aldım.

Duuuurrrrr hemen gülme.

Mümkün mü gülmemek!

xx        xx        xx

Bizim Ömer bu köşede benden rol çalıp yaptığı yorumlarına CHP’li Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın ilgi gösterdiğini sanıyor. Vallahi Başkan Acar, bizim Ömer’e danışmanlık teklifi yapmış diye kıskanmam, tersine Başkan Acar da bu köşeyi okuyormuş diye sevinir, onur duyarım!

Hemen bir gün (6 Mart) önceki “Ali Acar” isimli okurumun yorumuna baktım. “Turizme Uzak Doğu’dan Eleman” başlıklı yazıma da Ömer Kavas uzun uzun projeleri ile katkıda bulunurken, Sayın Acar da altına şöyle yazmış:
Özcan bey, bu Ömer Kavas bey bu kadar bilgiyle bir yere niye aday olmadı? Ömer bey çok derin bilgilere ve projelere sahip, düşünen ve üreten birisi olmalı. Hep okuyorum, yazdıkları çok önemli. Ömer bey Muğla Büyük Şehir Belediyesine kesin genel sekreter olmalı. Genel sekreter kim olmalı diye düşünürken genel sekreteri bulduk. İnşallah seçilen belediye başkanı değerlendirir, Muğla’mız için büyük kazanç olur.

Kesinlikle olmaz!

xx        xx        xx

Olmaz”dan kastım, yapamaz değil… Ömer Kavas’ın Belediye Başkanı Osman Gürün tarafında hiç sevilmediğini biliyorum. Ayrıca Gürün, etrafında “çok bilen” istemez! Mansur Harmandar ve Mehmet Erdoğan’da bizim Ömer ile frekans tutturamaz!

Siyasetçiler Ömer Kavas gibi ‘toplumsal düşünenlerden’ hoşlanmaz. Ne Genel Sekreterliği, mimar olarak bile değerlendirmezler!

Ömer bir ara Muğla Engelliler Derneği Başkanlığı yapmıştı. Kendisini Meclis Üyesi yapan engellilerin oylarını toplardı. Ancak Ömer haylanmaz!

Bu yazı böyle noktalanacaktı.

xx        xx        xx

Aklıma düştü. Menteşe’de seçimi MHP kazanırsa, MHP Adayı Osman Can Yenice’nin listesinin ikinci sırasında yer alan Aylin Argen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yer alacak.

Peki, o Büyükşehir Belediye Meclisi’nde engelli üye olacak mı?

Yanılıyorsam, beni düzeltin; koca Muğla’da bir tek engelli meclis üyesi adayı Marmaris’te AK Partili Başkan Adayı Doğan Tugay’ın listesinde var. Kamuda Çalışan Engelliler Derneği Genel Başkan Yardımcılığı‘ndan istifa eden Turgay Hasar… O da 14’ncü sırada. AK Parti Marmaris’i kazanırsa, Hasar belki Muğla’da tek engelli meclis üyesi olabilir, ama Büyükşehir’e gidebilecek sırada değil…

Meclisinin yüzde 50’si kadınlardan oluşan HDP listelerinde acaba engelli de var mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ömer KAVAS 12 Mart 2014 / 02:10

ÖZCAN,
YAZINI OKUDUM.
KISA KESECEĞİM, EMİN OL. (Bu aşamada hemen yayına izin ver, yoksa tamamını okursan izin vermezsin)
ROL ÇALMIYORUM, ÇALMAK DA İSTEMEM.
ALİ ACAR İSİMLİ YORUMCUNUN KİM OLDUĞUNU BİLİYORUM.
İSİM BENZERLİĞİNİ FIRSAT BİLEREK MARMARİS İLE BİRAZ YAZI YAZAYIM İSTEDİM.
Yazımdan da bellidir.
BÜYÜKŞEHİR YASASINI VE UYGULAMALARINI DA, ÇOK İYİ BİLİYORUM.
GENEL SEKRETERLİĞİN NE OLDUĞUNU, HUKUKİ ÖZELLİKLERİNİ DE BİLİYORUM.
HATTA MUĞLA DA EN İYİ BİLEN KİŞİ OLDUĞUMU DA SÖYLEYEBİLİRİM.
(Yarın Büyükşehir Yasasını nasıl, anlaşılır, kendime göre düzenlediğim şekliyle Yasayı, bir Mail Adresi ayrı verirsen gönderebilirim. Çok detaylı ve uzun çünkü)
MEVCUT DURUMDA GENEL SEKRETERİN GÜÇLÜ İHTİMALLE KİM OLDUĞUNU DA BİLİYORUM.
BİR YAZIMDA YAZDIM.
(…KENDİ MAKAM MEVKİSİNİ KULLANARAK, KENDİNE KAÇAK KAT YAPMAYACAĞINI,)
DİYE.
ÖYLE BİRİNİ GENEL SEKRETER YAPMALISIN Kİ,
AÇIK NOKTASINI BİLDİĞİN İÇİN HER İŞİN ALTINA İMZA ATTIRABİLESİN….
—–…..—–
….ANAMA BİLE HAKKIMDA MEKTUP YAZAN….
….AKRABALARIMA TELEFON AÇAN….
….SIRADAN GÖRÜŞTÜĞÜM BİR BAYAN ARKADAŞIMI, BELEDİYENİN BİR MAKAMINA DAVET EDEREK, BENİM MAFYA OLDUĞUMU, GÖRÜNDÜĞÜM GİBİ BİRİSİ OLMADIĞIMI SÖYLEYEN, KONUŞAN VE ALMALARI GEREKEN CEVABI DA ARKADAŞIMDAN ALAN, ŞEREF VE HAYSİYET DÜŞMANI KİŞİLERDEN HİÇBİR TALEBİM YOKTUR.
HİÇBİR ZAMAN OLMAZ DA….
….ELEŞTİRDİĞİN KURUMDAN RİCACI OLMAK BENİM GİBİLERİN BU HAYATTA HİÇBİR ZAMAN YAPMAYACAKLARI BİR ŞEYDİR….
….Genel Merkez istediğimi yapmazsa, Partinin anahtarını Genel Merkezin kapısına bırakırım deyip de, sonra hiçbir demokratik talebi yerine getirilmediği halde, 1.5 yıl sonra ki Hayalleri nedeniyle, değişikliğe uğrayanlardan hiç olmam….
—–…..—-
HAMLE DE KÖŞEYE GELİNCE;
KİMİLERİ;
AAAHHHAAAAA HAMLE’NİN İKİNCİ TRANSFERİ DİYECEKLER, (Diyecekler diye korkmam yalnız.)
KİMİLERİ DE;
….HAMLE DİREKSİYON MU KIRDI DİYE SORACAKLAR….
Sayın NİZAMOĞLU ÜZÜLMESİN SAKIN,
BU ÜLKEDE,
Süleyman DEMİREL BİLE,
….HERŞEY AKLIMA GELİRDİ DE, CHP’YE OY VERECEĞİM AKLIMA GELMEZ Dİ….
DEDİĞİ GİBİ, OLUR OLUR. HERŞEY OLABİLİR.
(Yazdığım bazı konuların Mecazi olarak, Hoşluk olsun diye yazdığım anlaşılır tahminim)
…..SADECE,
…..BANA KİMSE DOKUNMASIN,
…..BAŞKACA YAZILARIMI YAZAYIM,
…..ARASIRA DA SANA YAZAYIM, (yayınlama özgürlüğü sende)
…..RAPORLARIMI DÜZENLEYEYİM,
…..KİTABIMI YAZAYIM,
…..PROJELERİMİ GELİŞTİREYİM,
…..KENDİMİ GELİŞTİREYİM,
….,
YETER…
(Kısa olacak demiştim, gayet kısa oldu)

uysal mehmet 12 Mart 2014 / 03:19

hem kör hem faşist olmak.
özcan bey zevkle gururla yazılarınızı okuyoruz ama gelgelelimki demokrat kimşiğinize rağmen evet kör kimli.ğiniz de var malesef.yada körlükten ziyade tembellik diyelim.yok efendim akp,chp,mhp nin şuy kadar kadın kotası hdp nin de yarı yarıya var diye yazıyorsunuz oysa bu e-mailimi gazetenizin diğer haberlerinde de paylaştım ama yaptığınız baskıcı rejim HEPAR ı yine görmezden geldi.bugün siyasi partiler içinde kadın ve engelli koyası olmayan tek partiyiz biz.siz ise hala tutturmuş x,y,z, opartisinin matafmış gibi anlattıkları kadın kotasını söylemektesiniz.2011 genel seçimlerinde pek çok ilde bazen sadece kadın adaylarımız vardı.şimdiki yerel seçimlerde de kadın aday en çok bizde .bunu maalesef ısrarla belirtmek isterim.
buyurun şimdi dem okrat olmakta faşist olup görmezlikten gelmekte sizin tercihiniz.
başarılar dilerim
MEHMET UYSAL
HEPAR MUĞLA İL.BŞK.YRD.

Hüseyin Akar 12 Mart 2014 / 17:37

Özcan bey, yazılarını takip ediyorum. Biz seçimi alacağız ve Aylin hanımı büyük şehir meclisine göndereceğiz. MHP olarak bizim Büyük Şehir meclisine göndereceğimiz ikinci kadın meclis üyesi Yatağan da da var. Yatağan birinci sıra kontenjan adayımız da Sevda Ongun. Bunu da yazarsanız memnun olurum.