Korkma! Sağlık bilgini arttır…

Bu haber 28 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 992 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Kanser, toplumda en fazla ölüm nedenleri içinde yer alan bir hastalık grubudur. Kanserden korunma ancak ona neden olan faktörlerin ortaya konması ve bunlardan uzak bir yaşam ile mümkündür.
Kanseri oluşturan nedenler arasında çevresel faktörler ve genetik nedenler etken olmakta…
Çevresel nedenlerde sigara, yenilen sağlıksız gıdalar, manyetik alanlar, hava kirliliği, radyasyon, şişmanlık, hormonlar, virüsler, fiziksel ve kimyasal ajanlar gösterilebilir.
Tüm yeni tedavi yaklaşımlarına karşın halen kanserden ölümler gelişmiş toplumlarda ikinci sırada yer almaktadır.
Kişilerin kanserden korunması, erken tanı yaklaşımları bu hastalığı o denli korkulur olmaktan çıkarabilir. Fakat bu çağın vebasını ancak sağlıklı çevre koşullarının sağlanması ile yenebiliriz..
Kanser nedir derseniz;
Kanser, tek bir hücrede oluşan genetik değişikliklerin hücrenin anormal çoğalma yeteneği kazanması ve farklılaşması ile ortaya çıkar. Hızla çoğalan hücrelerin oluşturduğu tümoral yapı öncelikle yakın çevreye yayılır. Daha sonra daha uzak organlara kan veya lenfatik yol ile yayılır (metastaz).
Organizmada en fazla kanlanan organlar olan akciğer, beyin ve karaciğer en sık metastaz yapılan organlardır. Tümör çoğalırken çevre dokular ile uyuma dikkat etmez ve hızla içinde bulunduğu organizmaya ait besinleri kullanarak büyür.
Kanser oluşturan nedenlerin içinde en başta yer alan sigara kullanımı toplumumuz için en önemli sağlık problemlerinin başında gelmektedir.
Akciğer kanserleri erkeklerde en sık gözlenen kanser olup etyolojide en önemli faktör sigaradır. Bizim toplumda dumansız hava sahası ile toplumsal bazda çok önemli bir adım atıldı.. Bundan sonrada tek tek bireyler bazında sağlık bilinci oluşturularak, tütün kullanım oranlarının hızla aşağıya çekilmesi sağlanmalıdır.
Gelişmiş ülkelerde sigara karşıtı propagandalar etkisini göstermekte, gençlerin sigara kullanımı gittikçe azalmaktadır. Ancak gelişmekte olan ülkelerde sigara kullanımı azalmamakta özellikle gençlerde artmaktadır.
Günümüzde yenilen gıdalar, gıdalara konulan katkı maddeleri, tatlandırıcılar, yiyecekleri renklendiren kimyasal maddeler, yiyeceklerin pişirilme şekilleri dahil birçok faktör kanseri oluşturan nedenler arasında sayılmaktadır.
Çağımızın en önemli problemlerinden biri olan aşırı şişmanlık-obezite ve yanlış beslenme farklı türden kanserlere doğrudan veya dolaylı yollardan neden olabilmektedir.
Günümüzde tüm dünya sağlık otoritelerince kabul  edilen insan sağlığına en uygun beslenme şekillerinden biri bizim Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin beslenme şekli olan her mevsim olan taze bitkilerin zeytinyağlı pişirilmesi, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinin bol tüketilmesi, lifli gıdaların günlük diyetlerde önemli oranda yer alması olarak tanımlanabilen beslenme şeklidir.
Giritli tarz beslenme yani…
Bunun yanında sürekli yapılan yürüyüş, koşu ve kültür fizik hareketleri ile vücudun uygun kiloda tutulması sağlanabilir,
Günümüz teknoloji çağında insanoğlu artık birçok elektronik cihaz, kimyasal veya fiziksel ajanlarla iç içe yaşamaktadır. Bunlar içinde günlük kullanılan cep telefonlarından, temizliklerde kullanılan deterjanlara kadar olan geniş çerçevede birçok ürün için farklı sonuçlar veren çalışmalar vardır.
İnsanoğlunun tüm bunlardan uzak yaşaması düşünülemeyeceğine göre bunların en azından zararlı etkileri görülenlerinden uzak durması önemlidir..
Sağlıklı çevre ve sağlık yaşam sunmak, tüm devletlerin ve hükümetlerin görevleri arasındadır. Ancak bizlere de görevler  düşmektedir.. Sağlık bilgi düzeyimizi yükselterek, sağlıklı yaşam tarzını hayatımıza geçirerek, sağlığımızı koruma sorumluluğumuz vardır..
Bu bilinçle hareket etmeliyiz..
Lütfen sağlığımız koruyalım..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.