Komünist Nail’i Anmak!! « Hamle Gazetesi

Komünist Nail’i Anmak!!

Bu haber 28 Ekim 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.437 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda Akyaka’da Nail Çakırhan ile Halet Çambel’i andık.

Nail Çakırhan’ı kaç yıldır Hamdi Yücel Gürsoy, Erman Şahin, Cengiz Bektaş, Oktay Ekinci ve Ertuğrul Aladağ’dan dinliyorduk.

Oktay Ekinci artık anlatır değil, anılır oldu. Konuşmacıların arasına, hemen Cengiz Bektaş’ın yanına boş sandalyesi ile posteri konmuştu. Ertuğrul Aladağ oradaydı, ama adeta Ekinci’den aldığı terbiye ile “Biraz da gençler konuşsun” deyip, yerini Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu’na bırakmıştı.

Bütün bilgeliği ile hepimize, katılımcılara bilmem kaçıncı defa “ders” verirken, 81 yaşında olduğunu söyleyiverince yüreğim ‘cızzz’ etti.

xx        xx        xx

Vikipedi internette Halet Çambel için “Türk arkeologdur.” deyip, şu notu düşmüş:

Hattuşaş’ın bulunduğu Boğazköy’de, stajyer olarak başladığı kazıları hayatı boyunca sürdüren Halet Çambel, bilim dünyası tarafından ‘Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer’ olarak tanınan Karatepe-Arslantaş Höyüğü’nde, Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kurmuştur. Hitit dilinin çözülmesine katkısı büyüktür. Türkiyeyi eskrim dalında temsil ederek, Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte ‘Olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu’ unvanını kazanmıştır. Akyaka evlerinin mimarı olmakla ünlü Nail Çakırhan’ın eşidir.

Doğum: 27 Ağustos 1916 Berlin.

Ölüm:  12 Ocak 2014 İstanbul.

Ağahan Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan’ın “mimarlığını” kabul etmeyenler olsa da Halet Çambel için Vikipedi “Akyaka evlerinin mimarı olmakla ünlü Nail Çakırhan’ın eşidir.” diyerek Çakırhan’ın mimarlığını tescillemiş.

Ancak Vikipedi’nin dediği gibi Halet Çambel sadece ‘Olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu’ unvanı ile değil, Y. Mimar Ozan Cengiz Bektaş’ın altını çizdiği gibi asıl olimpiyadın yapıldığı Almanya’da Hitler ile tanıştırılmasına “Hayır” dediği için ünlüdür!

xx        xx        xx

Nail Çakırhan için de VikipediTürk gazeteci, şair, uluslararası ödüllü mimar ve restoratör.” deyip şu notu düşmüş:

Nail Vahdeti Çakırhan, ikinci ismi Vahdeti’den esinlenerek şiirlerinde kendini Nail V. imzası ile tanıttı…

Doğum: 14 Temmuz 1910, Ula, Muğla

Ölüm: 10 Ekim 2008, Muğla.

Nedense Nail Çakırhan için Vikipedi Türk” derken “Komünist” dememiş.

Oysa yaşamı boyunca insanları O’nun Komünistliği ilgilendirmiştir! Ki bu yüzden Akyaka’da heykeli dikilsin istenmemiş…

xx        xx        xx

Nail Çakırhan’ı ilk kez bu sene, gününde anamadık. Ama geç de olsa Ocak ayında yitirdiğimiz Halet Çambel ile birlikte andık. Geçen sene 15 Ekim’de yitirdiğimiz Oktay Ekinci de anıldı…

Oktay Ekinci’yi Muğla il merkezinde Saburhane Meydanı’nda Mimar Sinan Heykelinin yanındaki Asmalı Çardak altında bir avuç seveni ile andık.

Muğla’da elbette azımsanmayacak çoklukta sevmeyeni de var. Ama sevenleri, maddi-manevi sırtına binenleri de azımsanacak gibi değildir. Gelseler meydanı doldururlardı!

Ama ne Büyükşehir’den ne de Menteşe Belediyesi’nden gelen yoktu…

Akyaka Mezarlığı’nda Çakırhan ve Çambel’in adeta koyun koyuna mütevazı “mezarına” karanfil bırakılırken bir avuçtuk. Üzüldük. Hamdi Yücel Gürsoy kahroldu…

xx        xx        xx

Mimar Sinan’ın Muğla’da tek bir eseri yok, ama Saburhane Meydanı’nda heykeli var. Heykeli oraya Oktay Ekinci getirmişti. Oktay Ekinci’nin Muğla’da heykeli olur mu? Sanmam. Nail Çakırhan’ın bile yok!

Nail Çakırhan’ın “Ağahan Mimarlık Ödülü”nden sağladığı kaynakla restore edilen Konakaltı Kültür Merkezi’ne bile adı verilmedi. Eski Belediye Başkanlarından İskender Alper’in adı verildi… Tarihi hanın avlusuna ayıp olmasın denilircesine Çakırhan’ın bir büstü uygun görüldü… “Muğla’ya Hizmet Ödülü” vermek ise Muğla Valiliği’nin aklına ölümünden sonra geldi!

Nail Çakırhan’ın heykeli Akyaka’da da yok. Oysa Akyaka Meydanı’na Halet Çambel’le ikisinin omuz omuza bir heykeli yakışırdı.

xx        xx        xx

Akyaka Mezarlığındaki törenin ardından Yücelen Otel’in avlusuna geldik. Çakırhan’ın büstü sağlığında, galiba il merkezindeki büstünden önce Hamdi Yücel Gürsoy tarafından Yücelen Otel’in avlusu dikilmişti. Cumartesi günü orada da bir tören yapıldı. Yine bir avuçtuk… Hamdi Yücel Gürsoy biraz sitem, biraz ironi ile “Nail abi komünist olduğu için gelmiyorlar herhalde.” deyiverdi. Gülüştük…

Oktay Akbal Cumhuriyet’te 14 Ağustos 2007’de kaleme aldığı “Bir Anıt İnsan: Çakırhan” başlıklı yazısında “Yıllar önce önermiştim Muğla’da bir alana heykelinin yapılmasını! Olmadı…” demişti. Önerinin tanığı Oktay Ekinci de 22 Ağustos’ta Cumhuriyet’te kaleme aldığı “Çambel ve Çakırhan Heykeli” başlıklı yazısında şöyle diyordu:

Nail Amca’mıza saygılarımızı sunmak için Akyaka ‘da bir toplantı düzenlenmişti. Bir ‘Nail Çakırhan tasarımı’ olan Yücelen Oteli ‘ne büstünü diken Hamdi Yücel Gürsoy, bölgede sürdürülen ‘doğayla uyumlu yöresel mimarinin önderi’ne teşekkür ederken şunları söylemişti: ‘Çakırhan olmasaydı, burası da çoktan betonlaşmıştı…’

Akbal da aynı konuya değinerek; ‘Bu yörenin mimarisiyle güzelliklerini yaşatan Nail Çakırhan’ın heykeli de dikilmeli’ demişti…Ne var ki o gün ‘alkışlarla’ desteklenen bu öneri gerçekleşemedi. Muğla’nın, Ula’nın, Akyaka’nın meydanlarında, Nail Çakırhan’ın heykeli neden hâlâ yok?

Komünist olduğu için!

xx        xx        xx

Muğla İl Merkezi’nde Mimar Sinan’ın yanı sıra Heredot’un, Hipokrat’ın heykelleri var da Nail Çakırhan’ın yok işte… Hipokrat, Heredot, Mimar Sinan komünist değiller tabi!

Can Yücel’in şiirinde “Bütün mimarlar yüksek, mühendisler de / Bir sen kaldın alçak mimar ey Sinan Usta!” dediği gibi bir tek Nail Çakırhan heykelsiz kaldı…

Otelin avlusundaki Nail Çakırhan büstüne de karanfiller bırakılırken Hamdi Yücel Gürsoy dayanamayıp “İlgili yerlere Akyaka Meydanı’na Nail Çakırhan heykeli dikelim önerisinde bulunmuştum. Olmaz, komünist diye halk karşı çıkar, dediler. O zaman ben de kalktım buraya bu büstü diktim. Açılışı Nail Çakırhan ile yaptık. Tabi valiyi de davet ettik. Komünist filan diye gelmez diye de düşünmüştüm. ‘Bu adamın memlekete hizmeti olmuş mu?’ diye sordu, ‘Evet’ dedim. Geldi açılışı yaptı. Üç dört ay sonra merkeze aldılar.” diye anlattı.

Heykeltıraş Ferit Özşen’in yonttuğu büst açılırken Nail Çakırhan 93 yaşındaydı. Dönemin Belediye Başkanı DYP’li İsmail Akkaya, merkeze alınan Vali Lütfi Yiğenoğlu idi..

Yücelen Otel ise Nail Çakırhan’ın eseriydi. Akyaka’da öyle… Adeta Nail Çakırhan tarafından yontulmuş… İnsanlar nasıl yontulacak?

xx        xx        xx

Akyaka’nın son Belediye Başkanı Ahmet Çalca köyün meydanına Çakırhan ve Çambel’in heykelini yan yana dikmeye niyetlenmişti, ama belediye kapandı. Şimdi bu görev CHP’li Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan’a düşer, ama… Nail Çakırhan’ın komünistliği buna engel mi bilemem!

Yarın devam edelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 28 Ekim 2014 / 16:09

Gocaman; merhum Nail ÇAKIRHAN Ula’lıdır ve Ulada da Çikinin Alinin oğlu Nail diye anılır.Lakabları Çikinin naildir.Ula evlerini Uluslararası platforma taşıdı. Ula evlerini tüm dünya ya tanıttı. Belki Mimar değil di amma,Kafasının beyninin içinde mimarlık var idi. Baksanıza hala eserleri gibi bir tane daha yapabilen var mı?Ancak her kişi gibi sağlığında değil de bu dünyadan göçtükten sonra kıymetini anlarız. Nail Amcamızı hala anlamış da değiliz. Bahsettiğiniz anma yada hatırlama günlerine Ula Belediye Başkanımızın proğramda olmadığını araştırmacı yazarımız sayın Yrd.Doç.Ünal BOZYER’in yazısından öğrendim. siz de diyorunuz ki Halet abla ile Naişl Amcamızın omuz omuza heykeli dikilsin. yada temenni ediyorsunuz. sevgi ve saygı.