Komşusunu Alıp Gelen Olur Mu?

Bu haber 16 Mart 2017 - 23:32 'de eklendi ve 1.010 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımı “Almanya’da ITB Berlin’e yansıyan durum gerçekten vahim, ama umutsuz değil… Umutlar ise 2020’ye kaldı.” deyip, şöyle noktalamıştım:

Çünkü Antalya’dan gelen verilere bakıldığında turizmimizin belini doğrultması zor görünüyor. Gerçi Rusya pazarı açıldı, ama sadece Rus turistlerle kurtuluş zor…

Elimizde Muğlalı turizmcilerin verileri yok, ama Antalyalı turizmcilerin verileri var. Şimdi onlara bakalım.

Antalyalı turizmcilerin 2017 Ocak-Şubat dönemine ilişkin hazırladığı paket tur istatistiği, son dönemde yaşanan siyasi gerginliklerin turizme yansımasını ortaya koydu.

xx           xx           xx

Açıklanan rakamlara göre; 2017 Ocak-Şubat döneminde paket tur satışı bir önceki yıla oranla yüzde eksi 26‘ya gerilemiş.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, rakamsal bazda bakıldığında geçen yıl Ocak-Şubat döneminde Antalya’da 143 bin paket tur satan turizmciler, bu yıl aynı dönemde 106 bin satış yapabilmiş.

Muğla’nın durumu Antalya’dan daha iyi olabilir mi?

Sanmıyorum…

xx           xx           xx

Veriler ürkütücü.

Paket tur satışlarında en büyük kayıp Fransa’da yaşanmış.

İstatistiğe göre en fazla kayıp Fransa (% eksi 98) da. Fransa’yı % eksi 78 kayıpla İsviçre izlemiş.  Hollanda’da % eksi 69 kayıp yaşanırken, Almanya’da % eksi 50 kayıp yaşanmış.

İngiltere, Belçika, Avusturya ve Polonya’da da ciddi düşüşler gözleniyor.

Almanya’ya geçen sene Şubat ayında 105 bin 861 paket tur satışı yapılırken, bu sene aynı dönemde 53 bin 17 satış yapılabilmiş.

Aynı dönemlerde yapılan satışlar Hollanda’da 6 bin 633’ten 2 bin 60’a düşerken, Belçika’da 3 bin 97’den bin 622’ye, İngiltere’de 8 bin 542’den 5 bin 263’e düşmüş.

Geçen sene Şubat ayında 7 bin 637 paket tur satışı yapılan İskandinav ülkelerine de bu sene Şubat ayında 5 bin 755 satış yapılabilmiş.

Bu verilere bakılırsa, Türkiye’nin içine düştüğü durum İspanya, Portekiz, Yunanistan ve hatta Bulgaristan turizmini parlatacaktır. Mısır’da Avrupalıların seçenekleri arasına girmiş durumda…

xx           xx           xx

Veriler gerçekten ürkütücü.

Daha önce üçüncü sıralarda yer alan ülkemiz turist ağırlamada bu sene yedinci sırada yer alır mı bilemiyorum.

Bildiğimiz Antalya’dan gelen verilere göre Rusya ve İsrail pazarı uçuyor.

Her iki ülke ile ilgili veriler sevindirici.

Rusya’ya geçen sene Şubat ayında bin 398 paket tur satışı yapılırken bu sene aynı dönemde 26 bin 745 satış yapılmış.

Geçen yıl tek turistin gelmediği İsrail’e de bu sene Şubat ayında 8 bin paket satış gerçekleşmiş.

Rusya ve İsrail’de yaşanan yükseliş sezonu kurtarır mı?

Turizm duayenlerinin yorumuna bakılırsa Antalya’yı bilmem ama Muğla için zor…

xx           xx           xx

Turizmimiz gerçekten içler acısı durumda, ama Antalya için yaşananlardan sonra oldukça iç açıcı demek de mümkün.

2017 yılının turizmdeki kurtarıcı pazarı olarak görülen Rusya‘dan ülkemize gelecek turist sayısında tahminler iyimser. Geçmişte ilişkilerin en iyi olduğu günlerde ülkemizde 4 milyon 600 bin Rus turist ağırlamışız.

Bu sezon ise 5 milyon Rus bekleniyor.

Bu sene 24. kez kapılarını açan ve Rusya‘nın turizm piyasasına yön veren en önemli fuarı olan MITT 2017 Turizm Fuarı 2 gün önce başladı. Fuarda, tanıtım ile ilgili turizmcilere yeni destek ve müjdelerinin olduğunu açıklayan Kültür Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman, bu açıklamaları Bakanı yapacağını belirterek, “ küçük bir Türkiye Fuarı, küçük bir etkinliğimiz olacak. Bu konuda müjdelerimiz çok onu da ifade edelim ama bunları bakanımız söyleyecek” demiş.

Sektör önceki paketlerden pek bir şey anlamamıştı, inşallah bu sefer paketten yaraya merhem çıkar…

xx           xx           xx

Moskova’dan gelen haberler güzel…

Uçak düşürme krizi nedeniyle geçen yıl bir süre Rusya operasyonlarına ara vermek zorunda kalan tur operatörleri çıtayı daha da yükselterek satış yapıyor. Rusya‘da şu günlerde Türkiye‘ye yönelik erken rezervasyon kampanyaları hızla sürerken gelen veriler Türkiye‘nin önceki yıla göre yüzde 50 daha fazla talep aldığını gösteriyor.

Rusça konuşan ülkelerden bu yıl ülkemize gelecek turist sayısı tahminlerinde çıta 5 milyona kadar yükseliyor. Turizmcilerin geneli 3-3,5 milyon Rus turistin geleceğini söylerken, bazıları da ülkemizin fiyatlarının cazibesinin bu sayıyı yükselteceğini iddia ediyor.

Ruslar’ın Türkiye’den sonra en çok tercih ettiği tatil destinasyonlarından biri olan Mısır’a uçuşların hala kapalı olmaması bu tahminleri güçlendiriyor.

xx           xx           xx

Moskova’dan gelen haberler güzel, ama Muğla Rus’lara Antalya’dan uzak!

Muğla, yerli turistler için acilen çekim merkezi olmanın yollarını aramalı…

Bodrum o arayışı başlattı da sona geliyor bile… Yerli turist getirisiyle iç turizmi canlandırmak amacıyla oluşturulan “Bodrum Tanıtım Tırı” Projesi için hazırlıklarda sona gelindi.

2017 yaz sezonu öncesinde iki ay boyunca Türkiye genelindeki 28 ili gezecek olan “Bodrum Tanıtım Tırı” çalışmaları, Bodrum Tanıtma Vakfı’nın organizasyonluğunda ve Bodrum Belediyesi‘nin öncülüğünde başlatıldı.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, Bodrum Otelciler Derneği (BODER), Bodrum Denizciler Derneği ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu‘nun da destek verdiği proje ile ilgili ilk toplantı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Hazırlık çalışmalarıyla ilgili ilk değerlendirmeler gözden geçirildi.

xx           xx           xx

Bodrum‘un simgelerinden oluşan görsellerle giydirilecek olan tırda dağıtılmak üzere Bodrum‘u tanıtıcı çeşitli materyaller ve Bodrum‘un yöresel lezzetlerin bulunacağını belirten Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet KocadonBodrum’u Anadolu halkının ayağına götüreceğiz. İç turizmi canlandırmak için başlatacağımız bu adımın, Bodrum turizmini olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz.” demiş.

Umarım Bodrum, öteki ilçelere örnek olur.

Keşke bu tır Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış olsaydı. Muğla ve ilçelerinin tanıtımı tek elden yapılsaydı. Belki yapılır…

xx           xx           xx

Peki Avrupa ülkelerinden hiç umut yok mu?

Yok, ama yaratılabilir…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde “Komşunu al gel” sloganıyla başlattığı Turizm Projesinin hedef kitlesi Almanya‘da yaşayan 2 milyon civarında Türk Vatandaşı.

Komşunun gelmesi için vatandaşımızın da gelmesi gerekiyor. Oysa Almanya’da yaşayan genç nesil tatil için, İspanya, İtalya, Avusturya, Fransa’yı tercih ediyormuş.

O zaman Muğla olarak fuar fuar dolaşacağımıza o “genç nesle” dokunmalıydık…

Hala dokunabiliriz…

Kültür Turizm Bakanı Yardımcısı Yayman, tanıtım ile ilgili turizmcilere yeni destekleri olduğunu belirtip, “Yine Mayıs ayı içerisinde Moskova’da küçük bir Türkiye Fuarı olacak” dediğine göre Almanya’nın orta yerinde de “Muğla günleri” düzenlenip “genç nesle” dokunulamaz mı?

Onların komşularını alıp gelebilmeleri için önce bizim onlara gidip reddedemeyecekleri vaatlerde bulunmalıyız…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.