Köklerinde Hayat Var « Hamle Gazetesi

Köklerinde Hayat Var

Bu haber 06 Kasım 2015 - 8:27 'de eklendi ve 968 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

İsmail Atasever

 

Köklerinde Hayat Var

 

Muğla Valisi Amir Çiçek ve Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, bir süre önce basın mensuplarıyla bir araya gelmişti.

Aslında yılın muayyen günlerindeki birlikteliğe karşın bu kez gerçekleştirilen beraberliğin amacı, “geleneksel değerlendirme” idi.

Türkiye’nin en önemli ormanlarına sahip illerden olan Muğla’da büyük tehlike olarak görülen yangınların bu sezon etkisi olmuş muydu?

Geçmiş dönemlerde benzer yangınlara maruz kalan kesimlerde, ağaçlandırma çalışmaları yapılmakta mıydı?

Aynı sezonda yangınlarla mücadele edecek yeterli personel var mıydı?

Yanı sıra bölge müdürlüğü bünyesinde süregelen diğer gelişmeler.

Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan sahaların kapladığı alan.

Personel durumu, araç ve gereçler itibariyle yeterli olup olmadığı,

Ve de özellikle yangınların olduğu süreçte bölge halkının yaklaşımları.

Tüm ayrıntıların gündeme getirildiği beraberliğin sonunda, bir de basın mensuplarına Muğla semaları üzerinde helikopterle tur attırılmıştı.

Aslında aynı birlikteliğin yerinde bir oluşum olduğuna hiç şüphe yok.

Değil mi ki Muğla, orman ürünleri itibariyle Türkiye’nin en önemli kentlerinden biriydi.

Ormanların yöre ve ülke ekonomisine nasıl katkı sağladığı yadsınamayacağına göre korunması ve geleceğe taşınması bağlamında sergilenen çalışmalar yadsınamazdı.

İşte bunun bilincinde olan vali ve bölge müdürünün, çalışmaların seyri, ilişkin olarak halkın bilgilenmesi adına basın mensuplarıyla bir arada olması, önemliydi.

***

Konuya ilişkin ilk açıklamayı yapan Vali Amir Çiçek;

Ormanlarımız hazinemizdir. Dolayısıyla mutlak olan, her türlü etkenlere karşı korunmasıdır.

Aslında vatandaşımız orman bilincine erdiği için korunması adına daha bir duyarlı hareket ediyor. Özellikle yangınlar bağlamında.

Ormanların korunması itibariyle nasıl hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan vali Çiçek, bir önemli noktaya işaret etti ki, aksi düşünülemez.

Ormanları yakmak da terördür.

En önemli milli değerlerimizden olduğuna göre her birimize düşen görev, ormanları koruyup, kollayıp geleceğe taşımaktır.

Aksi halde gelecek nesiller arkamızdan Fatiha okumayacaklardır!

***

Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, her ne kadar mutlu kılan yaklaşımlarda bulunsa da daha bir dikkatli olunması gerektiğini belirtmişti.

Muğla olarak yangına hassas bir bölgedeyiz. Özellikle Ağustos ayı yangının en fazla görüldüğü ay.

Yangınların çıkış nedenlerini de % 55 oranında ihmal ve dikkatsizlik, % 25 yıldırım, % 16 kasıt diyen Kara, özelikle yangınların öğle saatlerinde daha fazla gözlendiğini belirtiyor.

Şurası bir gerçek ki, Muğla orman yangınları itibariyle ülkemizin en hassas bölgelerinin başında geliyor. Bu bilinçte olan müdürlük ve de bölge halkı, yangınların daha bir gözlendiği aylarda diken üstünde.

Bunda kesinlikle abartı yok.

Yangınlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği hususunda bazı ayrıntıların altını çizen Bölge Müdürü Mustafa Kara, ilişkin olarak bir noktaya dikkat çekiyor.

Yangınlarla mücadele eden personelimiz, en önemlisi bölge halkı, ormanların neler ifade ettiği bilincinde olduğu için korumak adına tahminlerin üzerinde titizlik gösteriyor. Şüphesiz en büyük sevinç ve mutluluğumuz bu yaklaşım.

Bu açıklama üzerine tek şey söyleyebiliriz.

Yangınlar anında cansiperane çalışan personel ve de ormanların nasıl değer içerdiği bilincinde hareket eden vatandaşlarımıza minnet duygularımızı ifade etmek kaçınılmazdır.

Bölge Müdürü Kara, konuşmasının sonunda, nasıl bir strateji izlendiğinin altını çiziyor.

Yangınların önlenmesi adına en önemli stratejimiz, eğitim ve söndürme çalışmalarıdır.

Aktif savunma planı uygulamasıdır.

İlişkin olarak bölgemizde konuşlanan tüm kulelerde gözetleme, kamera sistemiyle olmaktadır.

Dolayısıyla fotokopon ve yangın görüntü aktarma sistemi sayesinde yangının çıktığı en uzak noktaya dahi 15 dakikada ulaşıyoruz.

Muğla genelinde 295 adet yangınların söndürülmesinde kullanılan havuzlar var diyen bölge müdürü, önemli bir noktayı daha işaret ediyor.

Orman yangınları sonrasında ilgili yerlerde rehabilitasyon çalışması yapıyoruz.

Gözlenen o ki, Muğla Orman Bölge Müdürlüğünün ülke genelinde konuşlanan kurumlar içerisinde takdire şayan olması boşuna değil.

Eğer aynı müdürlük, yıllar itibariyle yangınların söndürülmesi bağlamında çok başarılı çalışmalar sergiliyorsa, ki bunun tescili, dış ülkelere eğitim vermek için giden bölge müdürlüğü bünyesindeki personeldir.

Verilen paye, kesinlikle abartı değildir.

Hal böyle olunca bize düşen görev, “KÖKLERİNDE HAYAT VAR” diyerek, milli varlıkların korunması adına olağanüstü çalışma sergileyen Muğla Bölge Müdürlüğünü yürekten kutlamaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.