Kocadon’un Bodrum Adayı Kadın

Bu haber 01 Ağustos 2018 - 3:44 'de eklendi ve 2.316 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘un Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı gerçek anlamda ilk kez iki yıl önce gündeme gelmişti.

10 Ocak 2016…

O tarihe kadar adı hep AK Parti’den Bodrum Belediye Başkanı adayı olacağı şeklinde gündeme gelirdi. Biz de günlerce bu köşeden olur olmaz tartışırdık.

İki yıldır da Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olur olmazı tartışılıyor.

Kocadon, Büyükşehir adaylığını 2 yıl önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘nde, il genelindeki gazetecileri Bodrum‘da ağırladığı gecede açıklamıştı.

O gün “Bodrum sevdamızla Bodrum aşkımızla çıktığımız yolumuzda artık Muğla sevdası Muğla aşkı diyoruz” demişti.

Sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile aralarında “Büyükşehir Savaşları” başladı… Ki Başkan Gürün ilk “cepheyiMarmaris‘te açmış ve mecliste oylamalarda Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile karşı karşıya geldiğinde Kocadon‘un desteğini çok görmüştü….

Ta ki “yetki kavgası” zirve yapmaya başlayıncaya kadar…

 

xx           xx           xx

Kocadon‘un adaylığı ile olup bitenler gün yüzüne çıkmaya başladı…

Başkan Gürün‘ün karşısındaki cephe Mehmet Kocadon, Ali Acar ve Behçet Saatcı cephesi haline geldi. İlginçtir AK Partili üç belediye ve ilçelerden gelen AK Partili Meclis Üyeleri bu cephede hiç yer almadılar!

Kocadon 10 Ocak‘tan sonra uzun bir sürede sessizliğe büründü. Ta ki Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Gümüş marifetiyle il genelinde 600’e yakın muhtar il merkezinde Demircioğlu Park Hotel‘de olası erken yerel seçime hazırlığın bir parçası olarak toplanıncaya kadar…

Aralık 2017’de kıyamet kopmuştu…

Kendi ifadesiyle Kocadon muhtarları Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘nun talimatıyla toplamıştı. Dönemin İl Başkanı Mürsel Alban‘a göre böyle bir görevlendirme yoktu ve Kocadon‘u genel merkeze şikayet ettiler…

O toplantının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçtaroğlu Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin düzenlediği toplantıya geldi. Muhtarlarda davet edilmişti, ama Kadir Gümüş çağrılmamıştı. Gümüş de toplantıya katılıp, Başkan Gürün‘ü Kılıçdaroğlu‘na şikayet etmişti… Aslında o gün Başkan Gürün‘ün davet ettiği muhtarların neredeyse tamamı da Büyükşehir‘den şikayetçi olmuşlardı…

Aralık 2017 Muhtarlar toplantısı için Kılıçdaroğlu’nun Kocadon’a olumsuz bir şey dediği ise hala duyulmuş değil…

CHP Genel Merkezi kimi aday gösterir onu da bilemiyorum, ama bu “Kocadonlu sürecinBaşkan Gürün‘ün Ankara‘daki itibarını erozyona uğrattığını herkes biliyor…

 

xx           xx           xx

Kocadon araya erken genel seçimde girdiğinden mi bilmiyoruz, muhtarlar toplantısının ardından yine kabuğuna çekilmişti ki ikinci büyük çıkışını yine bir gazeteciler gününde; 24 Temmuz‘da yaptı.

Kocadon bu defa yeniden Bodrum Belediye Başkanı adaylığı ihtimallerini de ortadan kaldırarak, “Büyükşehir’e her halukarda ve koşulda adayım” dedi.

Geçen hafta perşembe günü de Muğla il merkezine gelerek Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Gümüş‘ü ziyaretinde seçim kampanyasını başlattı.

Başkan Kocadon‘a o gün akşam Karabağlar Yaylasında kurduğumuz Muğla Sofrası‘nda “Neyinize güvendinizde adaylığınızı ilan ettiniz?” diye sordum. Yanıtı ilginç oldu:

Elbette öncelikle partimizin üyelerine güveniyorum. Ancak yola yetkileri ellerinden alınmış belediye başkanı arkadaşlarımla, muhtarlarımıza güvenerek yola çıkıyorum. Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığımda yetkilerimi belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla paylaşacağım.” dedi.

Ben “Adayları bunlar belirlemeyecek ki” diye müdahale ettim. O da şöyle devam etti:

İşte sorun bu… Partimizin adaylarını nasıl belirleyeceği belli değil. Açıklanmış olsaydı ona göre çalışırdık. Atamaya sığınıp bekleyenler var. Ben onlardan değilim. Ben üyelerle önseçime hazırım. Temayül yoklamasına da hazırım. Ankete de varım. Bence en doğru yöntem. Sonuçta adaylar halkın önüne çıktığına göre, koysunlar aday adaylarının isimlerini Muğlalının önüne, ‘hangisini istiyorsun?’ diye sorsunlar. En doğru karar oradan çıkar. Benimki şartlı adaylık değil. Genel Merkez şartı koyar. Ben uyarım. Bugün Muhtarlar Federasyonu’ndan yollara düştüm. Seçime kadar yollardayım.

 

xx           xx           xx

O gece Başkan Kocadon‘a çok soru sordum. O sorulardan biride “Bodrum’da adaylığımızı ilan ederken ‘Ben milletvekili, bakan olmayacağım, belediye başkanlığına devam edeceğim. Ancak bu artık Büyükşehir’de olacak’ dediniz. Milletvekili olanlardan neyiniz eksik?” şeklinde oldu.

O yine soruma “Benden milletvekili olur mu?” diye soruyla karşılık vermeye kalktı. “Ben gurup kararına göre mecliste elimi kaldırıp, indirip meclis salonlarında tembel tembel dolaşamam.” diyerek şöyle devam etti:

Hala birileri farkında değiller. Herkes hesap peşinde. Sistem değişti. Milletvekilleri artık belediye meclisi üyesi gibi. Belediye Meclisi hiç değilse halkla içiçe. Şehirle ilgili kararların içindeler. Milletvekilleri ülke ile ilgili kararların içinde değiller. Artık iktidar partisi milletvekili olmanın bile fazla bir esprisi yok. Ricacı makamı. Bakanlarında kendi başlarına bir şey yapmaları zor. Bana göre değil… Belediye Başkanlığı öylemi… Hizmet ediyorsunuz, şehrin yaşamına müdahale ediyorsunuz. Size teşekkür olarak, saygı olarak, dua olarak geri dönüyor. Ben halka doğrudan hizmetkarlığı tercih ediyorum. Bunu yetkileri alınmış Bodrum Belediyesi’nde de hakkını vererek yapamıyorsunuz. O yüzden Büyükşehir’de ısrarcıyım.

 

xx           xx           xx

Ben hep hangi noktaya aday olursa olsun adayların hayallerini merak ederim. Milletvekillerimizden Muğla‘ya dair hayallerini duyamadığım için üzgünüm…

Başkan Kocadon‘un “Muğla hayalini” sordum. Önce Başkan Gürün ile farkını anlattı. “Sayın Başkan Belediyenin önünden baksa Karadağ’ı görür, arkasından baksa Asar’ı görür.” derken, “Büyükşehir Başkanı olursanız sizde aynı dağları göreceksiniz” diye müdahale ettim. O da şu ifadede bulundu:

Elbette öyle olacak, ama bu benim ufkumu daraltmaz. Ben senelerdir denize bakıyorum. Benim ufkum hep geniş oldu. Bu yüzden benim hayallerim var. Yoksa Büyükşehir’de işim ne?

Başkan Kocadon‘un hayali pek çok… Muğla ilinin tamamını büyük bir tatil köyü olarak görüyor. “Örneğin, mermer ocakları bu tatil köyünün bir parçası. Mermer ocaklarını turlara açabiliriz. Turist banyosundaki mermerin nasıl çıkarldığını görsün. Değerlerimizin birini ötekinin önüne geçirmeden para kazanabiliriz.” diyor.

Pek çok ta proje saydı. “Türkiye’nin önde gelen sorunu işsizlik. Kimse çözümü Ankara’dan beklemesin. Orada yatırımcı değil, kolaylaştırıcı bir idare var. Çözüm özel sermayede ve yerel yönetimlerde. Muğla’da işsizlikten söz edilmesi çok komik. Herkes belediyede, hükümet kapısında çalışmak zorunda değil. Ben yatırımcı ile elele verip, bir yılda Muğla’nın işsizliğini ortadan kaldırırım.” diye devam etti.

 

xx           xx           xx

Muğla sofrasından kalkmaya yakın, bugüne kadar kendisine sorulmayanı sordum. Başkan Kocadon CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olamazsa ne yapacak? Bodrum Belediye Başkan Adaylığına mı fit olur yoksa gidip başka partiden Büyükşehir Adayı olur mu?

Hayır bugüne kadar sorulmayan dediğim bu sorular değil…

Ben CHP geleneğinden gelen bir aileye mensubum.” diyen Başkan Kocadon soruma, “Hiçbir zaman ayağımı gaz pedalından kesmedim, kesmem. Hedeflerime, arkama dönüp bakmadan devam ederim. Bu benim kişiliğimdir. Bekler yine denerim. Parti değiştirmem. Bodrum adaylığına dönmem. Ok yaydan çıkmıştır.” diye karşılık verdi.

Peki hal böyle ise Bodrum Belediye Başkanı kim olacak?

Bu güne kadar sorulmamış soru da işte bu… Başkan Kocadon‘un yanıtı ise “Benden sonra Bodrum Belediye Başkanının bir kadın olmasını isterim.” şeklinde oldu. İsim vermedi. Ben kafasında bir ismin olup olmadığını sorup, “Bodrumlu Milletvekili Adayı Emine Yenilmez Aydemir mi?” dedim.

Başkan Kocadon Şimdilik o isim bende kalsın” dercesine sadece gülmekle yetindi.

Bodrum’a bir kadın Belediye Başkanı çok yakışır.

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne neden yakışmasın?

———————————–                                            ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Haklı bir siyasi davaya en büyük zararı, muhalefetin acımasızca saldırması değil yandaşlarının aptalca savunması verir. (Alexander Hamilton)

ÇİVİ

Sahillerde gençler oturmuşlar, önlerinde bir kartonda “1TL’ye dert dinlenir” yazıyor. Gerçekten dert dinliyorlar mı bilmiyorum. Yıllarca dert dinlediğim aklıma geldi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 01 Ağustos 2018 / 09:18

Üstad günaydın,
çok güzel bir yazı olmuş,, “ağaların istediği sorular,istediği cevaplar,” şeklinde yapılan,yandaş,mandaş çizgiden çok daha öte ve düzgün bir yazı olmuş,yüreğine sağlık, KOCADON’a İÇTENLİKLE BAŞARILAR DİLİYORUZ,
bitsin artık bu kötü gidişat,kaybettirilen yıllar,gerileyen MUĞLA hak ettiği yere ve hedeflere harekete geçsin,
Kocadon,çok doğru demiş, adayların hayallerini duymak isterim diye, Mehmet Sertkaya’nın ne hayali olabilir,
çok emek verdiği Müsel vekil’den atama ile aday olmaktan başka, bu ekibin ekiplerindenin meclis üyelerinin ne vizyonu olabilir, “-ben başkan,ni derse ,unu ederin…” demekten başka,

inşaallah,Halk bu sorunları çözecektir, halka güvenmeyip, dayı arayanlar,zengin abilerine güvenen,siyaset komisyoncuları en azından CHP’nin yakasından düşecek,
selam ve saygılarımla,

Reşat Öztepe 01 Ağustos 2018 / 15:30

Gocuman; Yazınızı üç defa okudum. bu cümle ile ilgili olarak “Kocadon” ailesini yanıdığım için Adalet Partili,Demokrat Partili ve Doğru Yol Partili olarak biliyordum. Demekki Sayın Mehmet KOCADON Başkanımız Halk Partili olan bir aileden geliyormuş. öğrenmiş oldum. “‘”‘”‘”‘Ben CHP geleneğinden gelen bir aileye mensubum.” diyen Başkan Kocadon.”‘”‘”‘”‘ sevgi ve saygı.

salihdemir 01 Ağustos 2018 / 18:36

Kişiler gelip geçicidir. Kurumlar kalıcıdır. Seçim sonuçlarını Belediye başkanlarının iyi okuması gerekir. İyi okurlarsa CHP’yi Muğla’da mahvettiklerini görecekler. Seçimde CHP’nin oy kaybına sebep olanlar İl ve İlçe yönetimleri ile belediye başkanlarıdır. (Marmaris ve Bodrum Belediye başkanları hariç) CHP tabanı mevcut yönetimleri istemediği % 8 oy kaybı ile tescillenmiştir. Ayrıca CHP tabanının en az %15’i milletvekili sıralamasında 3 ncü ve 4 ncü sıradaki adayların hatırına oy vermiştir. Biber acıdır, gerçekler acıdır. Gerçekler seçim sonuçlarıdır.