Kocadon’dan Gürün’e ‘Hayırlı Olsun’…

Bu haber 08 Aralık 2018 - 0:03 'de eklendi ve 4.350 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımda “Peki Osman Gürün doğru aday mı?” diye sorup, “Tartışılır… Osman Gürün, CHP için hukuksal sorunları olan oldukça riskli bir aday… Kılıçdaroğlu bu kararı ile Muğla‘yı da seçimden sonra Kurultayı da kaybedebilir…” diye karşılık verdim.

Bu ifademe, “Artık aday belli olmuş, buna ne gerek var?” diye söylenen arkadaşlarımız oldu.

Dün de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nin kuruluşu içinK’e başvurduğu Hukuk Fakültesi‘nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 6.12.2018 tarih ve 413 sayılı kararı ile onaylandığı haberini aldık. Şimdi buna da söylenenler olacaktır, ama ben şimdi size ne diyeyim…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemize Hukuk Fakültesi açılması uygun görülmüştür. Hukuk Fakültesi üniversitemize, Muğla’mıza, ülkemize hayırlı olsun…

xx           xx           xx

Önceki gün Muğla‘da “çarşı” karışırken İzmir‘de Travel Turkey Fuarı başladı.

Muğla‘nın başkanlarından Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de oradaymış.

Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin standı da varmış. MBB Başkanı Osman Gürün yokmuş. Kolay değil, stresten, heyecandan unutmuş olabilir… Fuar devam ediyor, yeniden adaylığının keyfiyle gider görünür…

Fuar deyince karıştırıyordum. İzmir‘in bir de Enternasyonal Fuarı var…

Büyükşehir Belediyemiz İzmir Enternasyonal Fuarına da katılmış. O fuarda ziyaretçilere hediyelikler dağıtılmış. O hediyelikler ihale mevzuatına aykırı mı yaptırılmış ne, İçişleri Bakanlığı soruşturma izni” vermiş. Haftaya paylaşırız.

Fuarda bu sene en fazla ilgi çeken Çeşme başta Marmaris ve Menteşe stantları olmuş. Emeği geçenleri kutlamak lazım. Menteşe stantında her zamanki gibi bire bir Muğla Evi monte edilmiş. Ön cephesinde de Başkan Gümüş‘ün dev posteri varmış. Kendisinin istediğini sanmıyorum. Muhtemelen personel kıyakçılık yapmış olabilir… (!)

xx           xx           xx

Üç yıl önce İstanbul‘da 20. kez düzenlenen EMITT (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı) aklıma geldi. Dünyanın en büyük 5 turizm organizasyonu arasında yer alan fuarda, aynı holde bulunan turkuaz kıyılarının stantları ziyaretçi akınına uğramıştı.

turkuaz kıyılarının stantları”nın sahipleri Bodrum, Marmaris, Fethiye Turizm Konseyi tarafından ortak kokteyl düzenlenmişti. Açılış etkinliğine Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ev sahipliği yapmıştı.

İzmir‘de üçlüden Başkan Saatcı‘nın yokluğu da dikkat çekmiş.

Başkan Saatcı‘nın geçen ay Kocadon‘un ziyaretinde “CHP Osman Gürün’ü atarsa kartlar yeniden karılır” demişti. “Kartlar yeniden karılır” sözü artık Muğla siyasi literatürüne geçti.

Bodrumlu meslektaşımız Fatih Bozoğlu arkadaşımız Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile İzmir Travel Turkey Fuarı‘nda röportaj yapmış. Osman Gürün‘ün adaylığını sormuş. Başkan Saatcı da olsaydı, herhalde O‘na da “Kartlar yeniden karılacak mı?” diye sorardı…

xx           xx           xx

Görünen o ki kartların yeniden karılabileceği masanın bacaklarından bir veya bir kaçı kırık…

Kimse kartların yeniden karılmasını boşuna beklemesin.

Başkan Kocadon, Fatih Bozoğlu arkadaşımızın sorularını yanıtlarken Başkan Gürün‘ün adaylığı için “Osman başkanıma hayırlı olsun. Evet bugün açıklandı. İnşallah başarılı bir seçim kampanyası olur ve tekrar Cumhuriyet Halk Partimiz kazanır…” demiş.

İnsanın aklına ister istemez “Kocadon yoksa Bodrum Belediye Başkanlığına fit mi?” sorusu geliyor.

Çünkü Kocadon bir başka soruyu yanıtlarken de şöyle devam etmiş:

Ben çalışmaya devam ediyorum. İlçe ilçe, köy köy dolaşıyorum. Yarın da Ortaca ve Dalaman ziyaretlerine devam edeceğim. Sonra da Seydikemer. Büyük bir arkadaş grubu ile gideceğiz. Çünkü biliyorsunuz Seydikemer Cumhuriyet Halk Partisinin oylarının eksik olduğu bir bölge. Orada da çalışmalarımı sürdüreceğim. Ondan sonra da Genel Merkeze raporumu sunacağım…

Şaşırtıcı… Kocadon, CHP Genel Merkezi‘nin kararına rağmen hala aday olabileceğini mi düşünüyor?

xx           xx           xx

Fatih BozoğluBüyükşehir Belediye Başkanlığı için iddialı bir adaydınız şimdi ne olacak?” diye de sormuş. Kocadon‘un bu soruya yanıtı şöyle olmuş:

Seçim atmosferine girdiğimizde özellikle bir isim Türkiye’de tanıyorsa ve yöresinde artık bir marka olmuş demektir. Tabii ki birçok dedikodulara da maruz kalıyoruz. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nden Büyükşehir Belediye Başkanlığına müracaat ettim. Onun dışında hiçbir yere müracaatım yok, görüşmüşlüğüm de yok. Ama nedense her gün bizi bir yerlere transfer ediyorlar, bir yerlere geçiyorlar. Şu anda öyle bir düşüncem yok…

Anlaşılan “turkuaz kıyılarının” masasının bacakları kırık..

Ki Fatih Bozoğlu arkadaşımız hazır bulmuşken orada Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar‘la da görüşmek istemiş. Başkan Acar ise Osman Gürün’ün atanması ile ilgili olarak şimdilik bir açıklama yapmayacağını söylemiş.

Acaba kırık masa tamir edilir mi?

xx           xx           xx

Fatih arkadaşımızın Kocadon‘a bir başka sorusu da “Büyükşehir adayı olarak sizi destekleyenlere mesajınız nedir?” olmuş. KocadonOnlara açık ve net şunu söylemek isterim;” deyip şöyle devam etmiş:

Hiç kimse bir paniğe kapılmasın. Paniğe gerek yok. Muğla bizim. Önemli olan en iyi hizmeti kimin yapacağını düşünerek oy kullanmaktır. Tabii insanlarımız bizim kendine yakın, dokunabileceği ve güvendiği insanı ister. Osman başkanım da bir tecrübesi var. Tecrübesini bu seçimlerde ortaya koyacağına inanıyorum. Hiç kimsenin panik yapmasına, üzülmesine, sıkılmasına gerek yok. Biz bugüne kadar hem bölgem için, hem yörem için çok mücadele etmiş bir yöneticiyim Hatta bugün bakım Bodrum sporumuz Süper Lig takımını 4-2 yenebiliyor. Bunlar hep inanarak mücadele etmenin ürünüdür. Onun için ben bu seçimde inanıyorum ki Muğla halkımız doğru kararı verecek…

Dikkatli gazetecilerin  gözünden kaçmaz… Kocadon‘un açıklamaları genellikle içinde bir başka açıklama barındırır. “Önemli olan en iyi hizmeti kimin yapacağını düşünerek oy kullanmaktır.” sözü de böyle bir şey… Kime göre “en iyi hizmeti kimin yapacağı”… Ortada başka aday mı var?

xx           xx           xx

Biz Osman Gürün‘e gelelim. Adaylığı kolay olmadı. Çok zor oldu… Ama muradına erdi.

Seçilir mi? Bilmiyorum. Bildiğim, eğer seçilirse, adaylığı gibi bunun da çok zor olacağı…

Osman Gürün‘ün ardından, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Ula Belediye Başkanı Ümit Karaarslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz‘ın adaylıkları da ilan edildi. Kavaklıdere‘de de Kenan Ay aday gösterildi.

Osman Gürün’ün seçimi kolay geçebilmesi için açıklanan bu isimlerin tamamının seçimi geçmesi lazım. Ancak bu isimlerin içinde “işi zor olan” değil, “imkansız” görünenler var…

Ya kalan ilçeler…? Beni Marmaris, Bodrum ve Seydikemer şaşırtmadı da, Yatağan, Ortaca, Köyceğiz ve Fethiye‘nin açıklanmaması şaşırttı… Çünkü bu takım hareketi ise Yatağan‘da Haşmet Işık‘ın, Ortaca‘da Mehmet Sertkaya‘nın, Marmaris‘te Mehmet Baysal‘ın, Köyceğiz‘de Salih Erbay‘ın, Fethiye’de Alim Karaca‘nın açıklanması gerekirdi… Bu isimlerde, açıklanan isimlerden daha çok çürük yumurta var. Demek ki sıkıntı yaşanıyor… Bu takımla maç alınmaz…

Mazallah Başkan Gürün Büyükşehir’e seçilir de, Meclisin yarısından fazlası “muhalif” oluverir!

xx           xx           xx

Dünkü yazımda, “Aldığım haberlere göre, CHP ile İYİ Parti ittifakı Muğla’da gerçekleşti.

Buna göre Osman Gürün Büyükşehir adayı olacak ve Behçet Saatcı Fethiye’de CHP’den, Mehmet Tosun Bodrum’da CHP’den aday gösterilecek…” demiştim.

Ne CHP‘den ne de İYİ Parti‘den bu ifademi “onaylayan” olmadı…

Yalanlama da olmadı, ama partilerin Muğla‘daki temsilcilerinin böyle bir şey olduğundan veya olabileceğinden haberleri de olmayabilir…

Peki gerçekten böyle bir şey yoksa ve olmayacaksa, işte o zaman kırık masa tamir görür ve kartlar yeniden karılır…

——————————————                           —————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Toplum ve çevresindeki insanları kendisi gibi düşünmeye ve yaşatmaya çalışan düşünce tarzında olan kim varsa hepsi yobazdır… (Ender Uslu)

ÇİVİ

Arkadaşım “Osman Gürün’ün atanması ve AK Parti’nin aday belirleme yetkisini MHP’ye bırakmasıyla Muğla’da kararsızlar artmaya başlamış. En çok artış CHP’de mi AK Parti’de midir?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.