Kocadon’a Büyükşehir Vizesi Mi? « Hamle Gazetesi

Kocadon’a Büyükşehir Vizesi Mi?

Bu haber 01 Kasım 2017 - 0:35 'de eklendi ve 1.729 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Halil Eğriboyun arkadaşımız Sözcü Gazetesi’nin “CHP, seçim startını muhtarlarla verecek” başlıklı haberi sosyal medya hesabından paylaşmamış olsa Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un CHP Bodrum İlçe Başkanlığı’nın 28 Ekim’de düzenlediği ‘Cumhuriyet ve Dayanışma Gecesi‘ne protesto edip katılmadığını düşünecektik.

Hatta “Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e ayıp olmasın diye Kocadon’u çağırmamış olabilir mi?” sorusu yanıtsız kalacaktı…

Meğer İlçe Başkanı Seymen ile İl Başkanı Mürsel Alban ve Büyükşehir Başkanı Gürün yarım adanın Heredot Kültür Merkezi’nde Zeybek oynarken Başkan Kocadon Ankara’da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile Sepetçioğlu oynuyormuş…

 

xx           xx           xx

Şaka bir yana Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon hafta sonunda Ankara’da imiş…

Ankara’da olmasa Heredot Kültür Merkezi’nde yapılan geceye katılır mıydı?

Herhalde bir mazeret bulurdu. Nitekim bulmuş ta… Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na gitmiş.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu da bir tuhaf… İnsan “Sayın Başkan sizin Bodrum’da Cumhuriyet kutlamaları yok mu?” diye sormaz mı?

Başkan Kocadon Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu geçen Cuma günü (27 Ekim) ziyaret etmiş.

Sözcü’de Başak Kaya tarafından yapılan haber önceki gün 10.45’te internette servis edilmiş.

Geçenlerde Aydın’da muhtarlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, muhtarlara seslendiği kürsüden Aydın’da başarılı buldukları Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile yola devam edeceklerini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu Cuma günü Ankara’da yaptıkları görüşmede Başkan Kocadon’a da “Muğla mahallelerini tek tek incelemeye alalım, muhtarlara dönük çalışma hazırlayalım” talimatı vermiş.

Hayrola?

 

xx           xx           xx

Bodrum’da Cumhuriyet Gecesi’nde Başkan Kocadonsuz eğlenirlerken Başkan Gürün yeniden büyükşehir adaylığını, İlçe Başkanı Seymen Bodrum Belediye Başkanı adaylığını, İl Başkanı Alban milletvekili adaylığını düşünüyorlar mıydı acaba?

Kargadan büyük kuş var tabi…

Oysa Kocadon herkesin bildiği gibi Ankara’ya daha yakın zamanda gitmişti. Başkan Gürün’ün Kocadon ile birlikte Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ı “unutarak” öteki başkanlar ve Bodrum İlçe Başkanı Seymen’in de içinde olduğu ilçe başkanlarıyla Ankara’ya gitmesinin ardından Kocadon da “Halikarnas için destek istiyorum” diye Ankara çıkartması yapmıştı.

Kocadon Cuma günü yaptığı ziyaretle Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile bir ayda iki defa görüşmüş oldu.

Söylentiler ne kadar doğru bilmiyorum, Kocadon’un cuma günü Ankara’ya Kılıçdaroğlu’nun daveti ile gittiği de öne sürülüyor…

 

xx           xx           xx

Sözcü’de haberine “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim çağrısının ardından seçim çalışmalarına start verildi. Çalışmalar, mahallelerden başlayacak ve muhtarlara yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.” diye başlayan Başak Kaya şöyle devam etmiş:

Hafta sonu Bodrum Belediye Başkanı Mustafa Kocadon’la görüşen Kılıçdaroğlu’nun ‘Muğla mahallelerini tek tek incelemeye alalım, muhtarlara dönük çalışma hazırlayalım’ talimatı verdiği öğrenildi.

Kocadon da Sözcü‘ye yaptığı açıklamada seçimlere nasıl hazırlanacaklarını şöyle özetlemiş:

Büyükşehir Yasası’yla birlikte yerelde çalışmak zorlaştı ve yetki sınırlaması elimizi kolumuzu bağladı. Bu yasanın vurduğu diğer bir kesim ise muhtarlarımız. Vatandaşın bir sorunu olduğunda, ilk kapısını çaldığı muhtarımızdır. O nedenle varlıkları da çok önemli. CHP olarak biz sadece muhtarlıkların varlıklarını korumasını değil, aynı zamanda işlev kazanıp söz hakkına sahip olmasını istiyoruz. Böylece en küçük mahalledeki aksaklıklar sorun haline dönüşmeden ilk baştan belirlenip çözülebilecek.

Kocadon sanki Büyükşehir vizesini almış… Kılıçdaroğlu kendisine Bodrum değil, Muğla için talimat vermiş…

 

xx           xx           xx

Habere bakılırsa ve bir manipülasyon değilse, Başkan Kocadon’da havaya girmiş. “Yol haritasından” söz ederken Sözcü’ye açıklamasını şöyle sürdürmüş:

Muğla’daki tüm muhtarlarla ilgili bir çalışma yapacağız. Kendimize mahallelerden başlayan bir yol haritası çıkaracağız. Biz muhtarlıklar güçlensinler istiyoruz. Muhtarların belediye karar alma mekanizmalarının içinde yer alması gerekiyor. Bir yasaları olmalı ve kurumsallaşmalı, bir bütçeleri olmalı. Hatta sigortası devlet tarafından karşılanan yardımcıları olmalı. Türkiye’de 50 bin muhtar var ve onlar ev ev kimin ne derdi olduğunu bilen insanlar. Bu önemli görev gereğince yapılabilmeli.

Ankara’da Kılıçdaroğlu ile odasında diz dize görüşen Kocadon (Sözcü’de fotoğrafları var)  Anıtkabir ziyareti de yapmış.

Kocadon, CHP Lideri Kılıçdaroğlu‘yla hafta sonu yaptığı görüşmenin ardından Twitter‘da paylaştığı fotoğrafın altına da “Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir araya gelerek ülke gündemini değerlendirdik” diye yazmış.

Helal olsun…

 

xx           xx           xx

Görünen o ki Bodrum Belediye Başkanı Kocadon Bodrum’u çoktan garantilemiş.

Sanki Büyükşehir Belediye Başkanlığı içinde söz almış!

Ha Kocadon olmuş, ha Gürün, ne fark eder?

Dün de biraz anlatmaya çalıştım, yarı yanını gözden çıkarmış “yerel kurmaylar” ile “CHP yerel iktidarını” bir kere daha sağlama almak bakalım mümkün olacak mı?

Yine dünkü yazımda vurguladığım gibi eski CHP’lilerCHP Muğla’da üyelerine güvenmek zorunda” diyerek şöyle devam ediyorlar:

Yarın bir gün erken seçim kararı alınırda baskın seçimle karşılaşırsa ‘zaman yok’ gerekçesine sığınacak olanlar için şu günlerde zaman çok

 

xx           xx           xx

Kocadon&Gürün rekabetine yine döneriz…

Hele bir şu “muhtarlar operasyonu” ile ilgili İl Başkanı Mürsel Alban ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün tepkilerini görelim…

Haftalık Radikalce yazarlarından Efendi Can, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tüm Belediyelerde İktidar Ve Muhalefet ayrımı yapılmadan müfettiş gönderilip sil baştan kontrol yapılacaktır” sözünü “Belediye dosyaları yeniden açılacak. Bilirkişiler Muğla’nın çakalları olmamalı” diye yorumlamış. Efendi Can yazısında şu ifadelere yer vermiş:

Geçmiş dönem Muğla’ya baktığımızda Yerel yönetimleri denetleyen İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler ve Teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettişleri aleni yolsuzluk Ve resmî evrakta sahtecilikler dahil pas geçmişti..!

Veya bazı Devletine bağlı Kontrolör ve Müfettişler reel durumu tespit etmiş raporlamış,ancak yargı ayağındaki FETÖ’cülerin siyasi ayakla işbirliği sonucu örtbas edilmişti..!

Bunun en büyük nedeni İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Muğla Masası’nın FETÖ’cü Baş kontrolör Ahmet Kaplan idaresinde olması idi.

Valilik ayağında ise Fatih Şahin dönemi Belediyelerde yapılan her türlü yolsuzluklardan örgüt nemalanmakta idi.

Efendi Can dönemin İl Emniyet Müdürü firari Kadir Ay’ı unutmuş…

 

xx           xx           xx

Biz de unutuyoruz… MuğlalınınVatandaş Ahmet’iMakine Mühendisi Ahmet Tan Karaosmanoğlu ne kadar çok suç duyurusunda bulunmuş, dava açmıştı… Unuttuk… Efendi Can dönemin valisi Fatih Şahin’den söz edince anımsadım. Karaosmanoğlu’nun şikayeti üzerine “Katlıotopark” ile ilgili dava açılması gündeme geldiğinde Fatih Şahin, Başkan Gürün’ün yargılanmasına izin vermemişti… Bu bir tanesi…

Yine Karaosmanoğlu’nun şikayetlerini yaptığı dönemde gelen Mülkiye Müfettişlerinin, Emniyet Müdürü Kadir Ay’ın, Vali Fatih Şahin’in bugünkü durumları manidardır. Karaosmanoğlu’nun şikayetleri o dönem defalarca bu makamlardan dönmüştü. Ama Karaosmanoğlu‘nun işin peşini bırakmaması sonucu yeni yeni davalar açıldığını da duyuyoruz.

O dosyalar da incelenir mi bilmiyoruz. Bildiğimiz Başkan Kocadon’un da Yargıtay’da dosyalarının bulunduğu…

Kim bilir CHP belki 2019’a kimlerle yürüyeceğini üyelerine sorar. Gerçi ortada ne muhalefet ne alternatifte bırakmadılar ya…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 01 Kasım 2017 / 15:38

Gocuman ; Yazınızdaki bu cümleye takmış durumdayım. Cumhuriyet tarihinde Sadece Muğla da değil Türkiye’nin başka İllerinde yapılmış bir örnek varmı. Kim bilir CHP belki 2019’a kimlerle yürüyeceğini üyelerine sorar. Gerçi ortada ne muhalefet ne alternatifte bırakmadılar ya… sevgi ve saygı.

salihdemir 01 Kasım 2017 / 21:10

İl Başkanı ve Osman Başkanın söyleyeceği hiçbir söz kalmadı. CHP’ye oy vermiş kişileri yok saydılar. Muğla’da partiye oy veren her 10 kişiden en az 7 kişi parti yönetiminden ve Büyükşehir başkanından şikayetçidir. Genel Başkan partiye ve partililere sahip çıkmayanlarla yola devam edilmeyeceğini görmüş ki CHP’nin 2019 seçimlerine Mehmet Kocadon’la gidilmesine karar verdiği sonucu çıkıyor. En son Muğla’da yapılan anket sonucuna göre mevcut yönetimle seçime gitmek CHP için intihar olur.