Kocadon ve Seyit Torun’un Muğla itirafı…

Bu haber 27 Şubat 2019 - 1:20 'de eklendi ve 4.298 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımda “Artık bu filmde hepsi var. İhanet, aksiyon, entrika, komplo vs., ne ararsanız…” diyerek, bugünlerde Muğla‘da bir “deprem korkusu” bir de “seçim heyecanı” yaşandığına vurgu yaptım.

Son zamanlarda Türkiye‘de Çanakkale ile Muğla depremde adeta yarışıyor. Ege Adaları‘ndaki, Girit‘teki ve Denizli‘deki depremlerin de adeta kuşatması halindeki Muğla‘da daha çok il merkezinde hissedilen ve zaman zaman merkez üssü Muğla il merkezi olmaya başlayan depremlerin son 5 gün dökümü şöyle;

21 Şubat Milas-Çökertme; Köyceğiz-Otmanlar; Marmaris-Adaköy; Muğla (Menteşe)-Paşapınarı; 22 Şubat Muğla; Köyceğiz-Otmanlar; 23 Şubat Gökova Körfezi; Muğla; Milas-Çamovalı; 24 Şubat Muğla; Muğla-Paşapınarı; Milas-Kayadere; Ula-Yaylasöğüt; Milas-Karaağaç; Milas-Kayadere; Ula-Kızılağaç; Ula-Arıcılar; Ula-Kızılağaç; Köyceğiz-Otmanlar; Muğla-Bayır; Milas-Kayadere; Gökova Körfezi; 25 Şubat Ula; Milas-Gökbel; Yatağan-Kozağaç; Gökova Körfezi.

Kaç gündür neden Valiliten, Büyükşehir Belediyesi’nden bir yetkili çıkıp açıklama yapmaz?

Büyük deprem Muğla‘yı il merkezinden mi, Otmanlar‘dan mı, Ula‘dan mı vuracak?

Bir şey söyleyin; bu şehir sahipsiz değil, yatın yatağınıza deyin veya bir şey söyleyin…

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımda “Hafta sonunda gündeme öyle haberler düştü ki şaştık kaldık… Hafta sonu olduğundan şiddeti düşük yaşandı. Artçıları ürkütücü olabilir, tusunamisi tam bir siyasi felakete dönüşebilir…” ifadesinde de bulundum.

Aslında dünkü yazımda meclis üyesi adaylıklarından ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun‘un Muğla ile ilgili iddiasından söz edecektim. Bugüne kaldı…

Dün İl Seçim Kurulu‘ndan itirazlarla ilgili net kararlar çıktı. CHP‘nin Mehmet Kocadon ile ilgili itirazını yersiz bulan İl Seçim Kurulu adaylık için Kocadon‘un bir engelinin olmadığına karar verdi. İl Seçim Kurulu CHP‘nin Bodrum adayı Mustafa Saruhan için ise geçmişte aldığı hukuki cezalar nedeniyle “seçilme yeterliliğine haiz olmadığı” kararına vardı. Seçim Kurulu DP‘nin Bodrum adayı Halil İbrahim Kaynar ile ilgili de benzer karar verdi. Bu durumda Saruhan ve Kaynar seçime giremiyor.

Kim itiraz etti? Şimdi sorulan sorulardan biri bu… Kocadon‘u CHP’nin, dolayısıyla Osman Gürün‘ün engellemek istediği belli… Kaynar ve Saruhan ile ilgili AK Parti ve İYİ Parti‘nin itirazda bulunmuş olabileceği konuşulmakla birlikte kulislerde “Şimdi Saruhan’ın yerine kim gelecek ona bakmalı. Bu itiraz CHP’nin içinden” diyenler de az değil!

Şimdi herkesin yanıtını aradığı sorular ise şöyle:

Osman Gürün Muğla’yı dizayn ederken, Saruhan ile ilgili iddiaları nasıl duymamış olabilir? Nasıl olsa itiraz eden olmaz diye mi düşündüler acaba? 31 Mart Yerel Seçimi’nde iddialı ve kendini rakipsiz görmekle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve milletvekillerinin İYİ Parti ile ittifaka gerek duymamış olan CHP’nin İl Başkanlığı Kocadon’un adaylığını neden engellemek istedi?..

 

xx           xx           xx

Bir de ben CHP bu itirazı yaptı ise işi sağlam tutmuşlardır, “Kocadon istifa etmeden önce Osman Gürün’ün adaylığını seçim kuruluna bildirmişlerdir” diye düşünmüştüm. Çünkü aday listesi seçim kuruluna verilmeden  partisinden istifa eden aday, istediği yerde adaylığını sürdürebiliyor!

Başkan Gürün‘ün hukukçuları böyle bir gafı veya hatayı nasıl yapmış olabilirler anlayamıyorum… Aslında sorunun yanıtı açık ve net;

Dün de belirttiğim gibi CHP’de ve özellikle Başkan Gürün’de korku dağları sarmış durumda.

Ki İYİ Parti ile yapılan son protokolde “CHP ve İYİ Parti Muğla’da Büyükşehir’in dışında kendi adayları ile seçime gidecek” denildiği halde sonradan başta Marmaris ve Ortaca olmak üzere işin sarpa sarmaya başladığı ilçelerde İYİ Parti CHP adayını destekleme kararı almaya başladı… Belki de karar aldırıldı.. Bilmiyoruz. Bildiğimiz İYİ Parti ile Muğla‘da oynanıldığı gibi hiç bir ilde oynanmamıştır.

Önce “Büyükşehir CHP’de kalacak. Karşılığında Fethiye, Seydikemer ve Bodrum İYİ Parti’nin olacak” denildi. Sonra “ilçelerde herkes kendi adayını çıkarsın” kararına varıldı.

Hep CHP‘nin dediği oldu. Hala CHP‘nin dediği oluyor. Bir tek Bodrum‘a diş geçiremediler!

Doğrusu Muğla’da İYİ Partililer ve bir de Bodrumlular çok sabırlılarmış…

 

xx           xx           xx

Muğla‘da hep CHP‘nin dediği de olmuyor. Aslında Muğla‘da CHP‘de yok… “Hepimizin Başkanı Osman Gürün” var… O‘nun için “Hep beraber kazanacağız” ve yine O‘nun için “Birlikte başaracağız”…

Bunu ben değil, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun söylüyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Muğla‘da ilçeler bazında da ittifak olması gerektiğini ancak Büyükşehir Belediye Başkanı ile Muğla Milletvekillerinin olmaması yönünde bastırdıklarını söylemiş…

Herşey hepimizin başkanı için!!

Meraklıları benim 2018 Ekim‘de, Kasım‘da, Aralık‘ta ve hatta Ocak‘ta yazılarıma baktıklarında sık sık “CHP Muğla’da CHP adaylarını önseçimle belirlemek zorunda” diye yazdığım gibi, “CHP Muğla’da İYİ Parti ile ittifak yapmak zorunda” diye yazdığımı da görecektir.

CHP Muğla’da ikisini de yapmadı… CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’a bakılırsa Osman Gürün hepsine engel oldu…

Muğla‘da Osman Gürün ve atattığı adaylar kaybederse, Mehmet Kocadon, Behçet Saatcı, AliAcar ile Hasan Karaçelik ve İsmail Can Varol gidip başka partilerden aday oldukları için değil de bu yüzden seçim kaybedmiş olacaklar… Üstelik İYİ Parti‘nin son anda Bodrum, Seydikemer, Dalaman, Ula ve Menteşe dışında CHP adaylarını destekleme kararı almış olmasına rağmen…

Bütün mesele Mehmet Kocadon, Behçet Saatcı, Ali Acar ve Hasan Karaçelik’ten kurtulmaktı, ama sanıyorum onlarda şimdi sürekli ellerine, ayaklarına dolanmaya başladılar…

 

xx           xx           xx

Odatv.com da Murat SökdüMuğla’daki krizin sebebi ne” başlıklı haberinde “Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın ‘Böyle ittifak olmaz’ diyerek İYİ Parti’den istifa edip Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olması ile başlayan süreç, CHP Genel Merkezi’nden Muğla itirafını getirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Muğla’da ilçeler bazında da ittifak olması gerektiğini ancak Büyükşehir Belediye Başkanı ile Milletvekillerinin olmaması yönünde bastırdıklarını söyledi.” demiş.

Habere göre, Seyit Torun‘un, Muğla‘da kriz yaratan CHP-İYİ Parti ittifakının büyükşehir ile sınırlı kalmasının sıkıntı yaratabileceğini ifade ederek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve örgütümüz, tabiri caizse bastırdılar” diyerek, Muğla‘da açık bir krizin olduğunu itiraf etmiş.

Torun haberde, “Biz son ana kadar ilçeler bazında da işbirliği kurulması düşüncesindeydik. Zorladık ama örgütümüz, milletvekillerimiz ve büyükşehir belediye başkanımız en doğru formülün böyle olacağını ifade ettiler. Tabiri caizse bastırdılar” ifadesinde bulunmuş.

İnandık mı? Ben inandım… Çünkü Osman Gürün ve milletvekillerinin, özellikle Mürsel Alban‘ın CHP Genel Merkezi‘ni bastırdığını bilmeyen, duymayan kalmadı…

Ancak Torun’un “örgüt” sözüne inanmadım. Örgüt mü var? Hepsi Osman Gürün…

Benim anlayamadığım, herkesin “kockoca örgüt” dediği CHP Genel Merkezi bir Büyükşehir Belediye Başkanı‘na nasıl ve neden teslim olur? CHP bu kadar aciz mi? Hem İYİ Partililere ne oluyor?

Peki o kriz aşıldı mı? Sanırsam Torun‘a bu soru sorulmamış. Ama sorunun yanıtı belli:

Osman Gürün açısından kriz aşıldı. Partide ve Büyükşehir Meclisinde istemediklerinden kurtulduğu gibi “meclis üyeliği” karşılığında İYİ Parti’yi de teslim aldı…

Bazen “Şu Osman Gürün’ü tebrik eden, takdir eden, yücelten bir yazı mı yazmalıyım” diye düşünmüyor da değilim…

 

xx           xx           xx

Benim bugünlerde gerçekten takdir etmek istediğim biri var… Türkiye Beyazay Derneği Muğla Şube Başkanı Pınar BoyacıMuğla‘da kadın örgütleri, hareketleri ve engelli dernekleri “etkin” değil, adeta “edilgin” olmaya devam ederlerken Boyacıaykırı” davranıp, “Engellilerimiz yine unutuldu” demiş.

Boyacı, yaptığı yazılı basın açıklamasında, belediye meclis üyesi adayı listelerinde kadınların ve engellilerin seçilebilir yerlerde olmadıklarına dikkat çekerek şu ifadelerde bulunmuş:

Türkiye’de kadın ve engelli bireylere bakış konusunda hala bir çok olumsuzluklar vardır. Temsil ettiğimiz topluluğun düşünce, şikayet ve beklentilerini kamuoyu ile paylaşmak Türkiye Beyazay Derneği gibi sivil toplum örgütlerine düşmektedir. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimde, Muğla’daki siyasi partiler meclis üyelikleri için listelerini açıkladı. Devletimizin ve hükümetimizin engelliler için pozitif ayrımcılık yaptığı bir dönemde 2023 hedeflerine giderken, Muğla’da hiçbir partinin listelerinde seçilebilecek yerlerde engelli adayının olmaması çok üzücü ve düşündürücüdür. Bu durum bizim gibi düşünen sivil toplum örgütlerini derinden üzmüştür. Engelli bireylerimiz ve aileleri adına dik durup, güçlü olma yolunda gayretlerimiz devam edecektir. Temenni ederiz ki; meclislerde engelli adayımız olmayacaağına göre, seçimi kazanan belediye başkanlarımız, engellilerin ve ailelerinin beklentilerini karşılayacak projelere imza atarlar.

Meclis üyesi listelerini ayrıca ele alırız.

——————————                                                                               ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Belediye Başkanı iki şey yapamaz. 1- Adam asamaz. 2- Parabasamaz. (Fatih Mehmet Maçoğlu)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Erdoğan günde üç il dolaşıyor. Kılıçdaroğlu gurup toplantıları ile idare ediyor. CHP seçimi halletti gibi” dedi.

Beni Bi Gülmek aldı: )))))

—————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
asım demirel 27 Şubat 2019 / 09:55

Sabah TV haberlerinde söylediler. En çok avukat CHP de varmış. Ayrıca en çok avukat aday da CHP de imiş. Bunlar bu arkadaşlarına bir şey danışmazlar mı acaba? Bodrum adayı için 19 şubatta boş liste verselerdi 22 şubattan sonra bu boş listeyi tamamlasalar dı Bodrum’da aday sorunu yaşanmayabilirdi.Çünkü adayın yasal engeli 22 şubatta sona eriyormuş. Üç günlük hata nelere mal olabiliyor. Yada memnu hakların iadesi bu dava da oluyor mu bilmiyorum. Eğer bu hak varsa memnu hakların iadesini alabilirlerdi Bodrum adayı böyle bir sorunla baş başa kalmazdı. Bodrum’da Mehmet Tosun açık ara önde. Meydan boş. Çok bilmişler bir araya gelince sonuç böyle oluyor.

Nabide Kılınç 27 Şubat 2019 / 12:06

Şu Seyit Torun ve Muğla örgütü çok birbirine karıştı. Önce işbirliği şimdi baktılar ki şema değişiyor Muğla karmakarışık o açıklamayı yapıyor, Muğla örgütümüz, milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız böyle istediler. Ancak CHP Muğla siyaseti bu kez hesapları tutmuyor. Şu ittifakta kaç oy verecekler bunu anlamış değilim ya da bilmiyorum?. Kendi oturmuş tabanı mı var İYİ partinin? İttifaka bağlı kalacak mı tarafları? Ayrıca Büyükşehir Başkanımız Muğla 1″ hedefimiz 1 dedi, slogan olarak kaldı. Hiçte sloganla Muğla’yı buluşturmadılar. Seyit Torun, milletvekili atamaları yapıldığında demokratik atamalarımızı yaptık dedi, twit’ten. Şöyle cevap verdim. Siz Seyit Torun örgütlerimize danıştık, sorduk, atadık dediniz. Söyler misiniz Muğla’da hangi örgütünüze sordunuz. Mürsel Alban’a. Kimi atadınız Müsrel Alban’ı. Bu mudur demokratik dediğiniz. Siz Seyit Torun Kongrelerde danışma toplantılarında parti tüzüğünü Muğla’ya dayatıp üyeleri, sevenlerini konuşturmayan, demokratik duruşunuz mudur sordum? Elbette cevap yok. Biz yüksek kriterde değiliz, yaşam düzeyimiz de yüksek değil cevap vermezler. Biz partinin hamalı mıyız sormak geldi içimden? Çok karıştırdılar, çok bozdular CHP nin içini. Ayrıca Muğla’da bu düzey filan değil. Kuşatmaydı. Bir avuç kurmayın CHP yi çıkar ilişkilerinde hapsettiği gibi ,dönüştürdüğü gibi. Üst ilişkilerin partisi halkla partiyi buluşturan ilişkiler değil bunlar.
Bu denli anlamsızlık içinde partiye anlam yüklersem, çok gerçekten kopmuş olacaktı. Başarılar diliyorum Muğla’ya seçim karmaşa içinde geliyor.

gerçek CHP'li 27 Şubat 2019 / 18:22

Büyük Başkan Mehmet Kocadon bugün Yatağan seçim ofisinin açılını yaptı. Konuşmasında Büyükşehir Belediyesinin bir daire başkanının Bodrum’da ev yapan vatandaşlara elektrik bağlatabilmek için Bodrum Belediyesince verilen uygun görüş yazıları için savcılığa suç duyurusunda bulunacağı konusunda tehdit ettiğini söyledi. Şu kepazeliğe bak. Bürokrat seçilmiş Belediye başkanını tehdit ediyor. Bu daire başkanını tehdit ettiren kim. Hala görevde mi bu şahıs. Büyükşehirde CHP’li ve solcuları takip komisyonu, CHP’li olmayanların işe alım komisyonunu duyduk. CHP’li Belediye Başkanını tehdit eden daire başkanı da olduğunu sayın Kocadon’dan öğrenmiş olduk. Muğla’da tek adam yönetimi kurmaya çalışanlar bulandırdıkları sudan çıkamayacaklardır. Muğla’da CHP tabanı gereken cevabı sandıkta verecektir.