Kocadon, Saatcı, CHP…

Bu haber 24 Temmuz 2013 - 2:09 'de eklendi ve 1.489 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün niyetim Harita Mühendisi (CHP eski ilçe başkanı) Bahattin Gümüş’ün adaylık açıklamasını ele almaktı. Ama Bodrum’dan gündeme bomba gibi bir haber düştü.

Demokrat Partili (DP) Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘un CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştü. Ne var bunda iki medeni insan görüşemez mi?

Konu pek öyle bu sözle geçiştiriliverecek gibi değil…

xx        xx        xx

Herkesin yaptığı gibi biz de “Hayırdır inşallah” deyip, internette haber sitelerine daldık. Haberlerde “Demokrat Partili (DP) Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi CHP’ye mi geçiyor iddialarını gündeme getirdi.” deniliyordu. Demek ki birileri acele edip, erkenden zil takıp oynadılar!

Onlara göre, bir yıl önce ortaya konan projede Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün atama aday” olurken, Yatağan’ın dışındaki CHP’li Belediye Başkanları yerlerini koruyacaklar ve Bodrum’un DP’li Başkanı Mehmet Kocadon ile Fethiye’nin MHP’li Başkanı Behçet Saatcı Mart 2014 seçimine CHP’li adaylar olarak gireceklerdi.

Ama “Çoban ateşi” sonucu Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Günaydın arasındaki “hayal köprüsü” yıkıldı!

xx        xx        xx

Hayal köprüsü” yıkıldı, ama “hayal” hep canlı tutuldu… Ki CHP Genel Merkezi’nin 71 ilde üyelerle ön seçim kararı almasına rağmen, kulislere sürekli “atama olacak” pompalaması yapıldı. Ve o “hayalin” veya “hedefin” ürünü olarak hafta sonunda İstanbul sermayesi ile birlikte daha çok “Bodrum’un Milletvekili” gibi hareket eden CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın marifeti ile Kocadon Ankara’ya götürüldü. Bu CHP çevrelerinin iddiası…

Ve daha Kocadon Ankara’dan dönmeden Muğla’ya “Kocadon’un Ankara’da CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşüp, CHP’ye kaydolduğu ve Bodrum’da atama belediye başkanı adayı olacağı” haberi düştü.

Birileri de kalkıp, zil takıp oynamaya başladı…

xx        xx        xx

Peki, hafta sonunda Ankara’da gerçekten ne oldu? CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün bu konuda basına yaptığı açıklama şöyle:

Görüşmenin içeriği konusunda bilgi sahibi değiliz. Bodrum’un sorunları da olabilir, üyelik de olabilir. Partimizin tüzüğü açık. Önce üyelik başvurusu yapılır. Üyelik başvurusu yapılıp yapılmadığı da çarşamba günü yapılacak Parti Meclisi (PM) toplantısında ortaya çıkar. Eğer üyelik başvurusu yapıldı ise parti meclisinde kabul edilip edilmeyeceği tartışılır. Bunun dışında adaylık başvurusu için de izlenecek yol bellidir. Tüzük ne gerektiriyorsa o yapılır.

xx        xx        xx

Bu gün Çarşamba. Bu gün ne olur?

Bu konuda Kocadon konuşmuyor. Ankara dönüşü O’nun yerine danışmanı Özay Kartal konuştu. Kartal basına açıklamasında “Görüşme çok olumlu ve ileriye dönük sıcak mesajlarla geçti. Ancak Kocadon’a henüz CHP rozeti takılmadı. Önümüzdeki günlerde detaylar üzerinde konuşulup bu değerlendirme gerçeğe dönüşebilir.” ifadesinde bulundu.

Ankara’da CHP’nin yüksek siyaset temsilcilerinden edinilen bilgilere göre ise, Kocadon İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın ile Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın kolaylaştırıcılığında Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile birebir görüşme talebinde bulundu.

Kılıçdaroğlu ise birebir görüşmeyi kabul etmeyip, 3 saat süren toplantıya örgüt iradesini ve ön seçimi savunan Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ve Adnan Keskin’in de katılmasını istedi. Öyle de oldu. Gökhan Günaydın’da katıldı. Toplantıda Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Kocadon’un CHP saflarında yer almasından mutlu olacaklarını ifade ederken, Kocadon’un “atama garantisi” isteği ile ilgili ise “Biz 71 ilde ön seçim kararı aldık.” dedi.

Bunlar tabi ki iddia…

xx        xx        xx

Başka iddialar da var… AK Parti ve MHP‘nin Bodrum‘da yerel seçimler için birlikte hareket ettiği yönündeki iddialar üzerine Kocadon‘un CHP‘den belediye başkan adaylığı için CHP Genel Başkanı ile görüşme sağlanmış.

MHP’nin Muğla’da AK Parti ile birlikte hareket etmesi sıfır ihtimal… Var sayalım bu böyle… Peki, Bodrum’un DP’lileri CHP adayı Kocadon’a oy verirler mi? Bu ihtimal ve soru ayrı bir yazı konusu olabilir. Biz iddialara dönelim.

Bodrum Yarımadası’nda çok sayıda CHP’li genel merkezin Kocadon ile görüşmesinden rahatsız. O nedenle Ankara’da yapılan görüşmede Kocadon’un CHP’ye geçişteki ön koşulu ‘merkez ataması’ isteği reddedilir! Bu yüzden Kocadon’a rozet takılmaz…

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, bu görüşmeyi onaylamaz. Aldan, Bodrum adayının CHP örgütleri içerisinden çıkmasını savunur. Bunlar iddia… Bir başka iddia daha var, o da şu:

Kocadon, CHP yüksek siyaseti ile yaptığı görüşme öncesinde Bodrumluların ve CHP yerel siyasetçilerinin görüşünü ve desteğini almadı… Ancak belediye meclis üyeliğine başvuran yöneticiler nedeniyle bir anda içi boşalan Bodrum CHP İlçe Yönetiminin yeniden şekillenme sürecine müdahil oldu. Bu müdahillik Kocadon’un CHP’ye geçişini sağlayacak zeminin oluşması açısından önemlidir… Nitekim Kocadon bu operasyonu Bodrum CHP teşkilatından Mehmet Durmaz ve Muzaffer Tanrıkulu eliyle, büyük şehir belediye başkan aday adayı Fevzi Topuz’un desteğinde yürüttü. Bu operasyonun gerçekleşmesi halinde Fethiye’de de Başkan Behçet Saatcı’nın transferi gerçekleşir.”

Bunlar Bodrum CHP kulislerde iddia… Benim yorumum değil…

xx        xx        xx

Kocadon’un “atama aday koşullu” üyelik başvurusu gerçekten varsa, CHP İl Başkanı Öztürk’ün dediği gibi bu durum bu gün CHP Parti Meclisi’nde ele alınır. Ne olur? Bu sorunun yanıtını ararken, Muğla’da yapılan bir İl Danışma Kurulu’nda CHP Parti Meclis Üyesi Ercan Karakaş’ın “Popüler aday arayışında değiliz. Yerel seçimlere örgüt içerisinden çıkmış kendi adaylarımızla gideceğiz. Kazansak da kaybetsek de kendi adayımızla.” şeklindeki sözlerini anımsamakta yarar var…

Peki, Ercan Karakaş ve O’nun gibi düşünenler dinlenmezse ne olur? O zaman Kocadon’un Bodrum Belediye Başkanlığı’na nasıl seçildiğini anımsamak lazım.

Bodrum’da bir kere “testi kırılmıştı”… Belediye Meclisi’nde CHP iktidar olurken, o kırılan testinin suyu DP’li Kocadon’u belediye başkanlığına taşımıştı… Eğer Bodrum’da testi şimdi bir kere daha kırılırsa, bu defa kırılan testinin suyu Kocadon ile birlikte kendisinin teşvikçisi ve destekçisi CHP’li yerel kurmayları Muğla siyasetinin dışına atabilir…

xx        xx        xx

Tabi dünkü CHP İl Yönetimi toplantısının sonucu da önemli. Toplantı sürürken ben bu yazımı kaleme almıştım. Bu toplantı Kocadon’un “atama garantiliCHP üyesi olup olamayacağı konusunda çok önemli. Belediye Meclis üyeliği adaylığı nedeniyle Bodrum İlçe Yönetimi boşaldı ve yönetim düştü. Belediye Meclis Üyeliği adaylığı nedeniyle İl Yönetimi de boşaldı. Bir kişi daha istifa ederse il yönetimi de düşüyor… İşte o il yönetimi dün Bodrum İlçe Yönetimi için beş kişilik bir kayyum atadı. Göreve gelen kayyum, 30 gün içinde Olağanüstü Kongre kararı alacak ve kongrede yeni ilçe yönetimi oluşturulacak.

Bu gün Ankara’dan Kocadon’u ve Muğla’daki “atamacıları” sevindirecek bir karar çıkmaz ise 30 gün içinde oluşacak yeni Bodrum Yönetimi Kocadon ve atama dayatmasını sürdürebilir de sürdürmeyebilir de…

Bu durum dün CHP İl Yönetimi’nin yaptığı kayyum atamasının niteliğine bağlı…

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.