Kocadon “gerekli”, Ali Acar “gereksiz” mi?

Bu haber 04 Şubat 2019 - 1:30 'de eklendi ve 4.225 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ben her “köşe yazısı” yazanı okumam. Mesela bizim Hamle‘de Namık Açıkgöz hocam dünyaya aynı pancereden bakmadığımız halde, yazılarını kaçırmadığım bir düşünen, yazandır… Dünyaya aynı pencereden baksak ta Hüseyin Kocabıyık‘ta uzun zamandır okumadığım bir kalemdir. Geçen Cuma günü telefonda  Nejat Altınsoy ile  beni yazdığını söyledi. “Hayırdır inşallah” deyip, önce yazısının başlığına baktım. “Muğla’nın köşe yazarlarından alıntılar” başlığı atmış. Nereden neyi alıntıladığını merak ettim.

Alıntı filan yoktu… Abartılı övgüleri ve hak etmeyenleri de övdüğü için kendisini okumuyorum. Yazılarında Muğla’dan övmediği adam da kaldı mı bilmiyorum. Herhalde bir biz kalmış olmalıyız ki, bizi de halletmiş! Çok fena övmüş…

Yazısında “Sevgili okurlarım gazeteci yazar Özcan Özgür için bundan bir yıl önce oturduğu yerden bu kadar güncel yazıları nasıl yazabiliyor diye bir köşe yazım olmuştu. Sevgili kardeşim Özcan’da bu yazdığım yazıyı anlamamış olacak ki bana biraz kırılmış. Hattı zatında ben Sayın Özgür’ü onure etmiştim. Her babayiğidin işi değil her gün değişik konularda köşe yazıları yazan gazeteci yazar Özcan Özgür gibi.” demiş.

Övmüş mü, yermiş mi, dalgamı geçmiş anlamadım…

Yazısında “üstat” demiş, “gazeteci” demiş, “köşe yazarı” demiş, “adları güzelliklerle anılır.” demiş… Böyle bir şey yok. Beni her okuyanın güzelliklerle anmadığını biliyorum. Üstat değilim. Gazeteci ve yazar olmadığımı da kaç kere yazdım. “Fikir işçisiyim”..

Hüseyin ağabey rica ediyorum, ne olur beni yazma. Övme beni…

 

xx           xx           xx

Kemal KılıçdaroğluTüm CHP’li üyelerimizin okumalarını tavsiye ederim” demiş. Hayır, beni ve arkadaşlarımı değil (!).. Nerede demiş, ne zaman demiş bilmiyorum. Bir tivıtır paylaşımında demiş. Belki sizde görmüşsünüzdür. Şöyle devam etmiş;

Parti içinde herkes ‘Ben ne olacağım’ sorusunu soruyor. Bazılarının derdi partiyi iktidar yapmak değil, partide koltuk kapmak peşinde! Nasıl belediye başkanı, nasıl milletvekili olurum, derdinde!

CHP’nin acilen bir dava partisine dönüşmesi lazım. Bize davasına inanan, her türlü saldırıya karşı koyacak ideolojik donanıma sahip, parti disiplininden kopmayacak inançlı dava adamı lazım.

Kemal KILIÇDAROĞLU / CHP Genel Başkanı

Bu sözlerin altına imzamı atarım. Tabi insan merak ta ediyor. Ali Acar da öyle biri miydi; derdi partiyi iktidar yapmak değil de koltuk kapmanın peşinde miydi? Anketten birinci çıktığı ve Marmaris Belediyesi partinin başarı ölçümlerinde ilk 5’te yeraldığı halde 31 Mart için aday gösterilmemesinin nedeni bu mudur?

Ya Hasan Karaçelik, Haşmet Işık? Bunlarında partilerini iktidar etmemek gibi bir dertler mi vardı? Ya Osman Gürün… Partiyi iktidar etmek gibi bir derdi olup, koltuk peşinde olmadığı için mi aday gösterildi?

 

xx           xx           xx

Ya Mehmet Kocadon… Sadece O‘nunla değil, Bodrumlularla ve dolayısıyla Muğlalılarla kedinin fare ile oynadığı gibi oynandı… Hala oynanıyor. Kılıçdaroğlu geçen Cumartesi günü Kocadon‘u kendi elleriyle atayamadı. Ki bunun “yasal olmayacağını” söyleyenler de var…  Kılıçdaroğlu‘na Parti Meclisi yetki vermemek için adeta direndi.

Sonra ne olduysa, Kılıçdaroğlu 43 kabul, 14 ret ve 1 çekimser oyla “aday belirleme yetkisini” aldı…

Hem de belirlenmiş adayları değiştirme yetkisini de alarak…

Bir de bakmışsınız Kılıçdaroğlu dün Osman Gürün’ü çekip, Kocadon’u Büyükşehir adayı olarak atamış! İşte bu kıyamet alameti olur…

Kılıçdaroğlu yetkiyi aldı, ama o gün Bodrum yine açıklanmadı!

Dün belki yazım basıldığı sırada Kılıçdaroğlu tarafından Mehmet Kocadon Bodrum adayı olarak açıklanmış ve bu hukuki de olmayabilir… Hukuki de olabilir.. Bu konu beni aşar. Benim merak ettiğim; O zaman kimin kararı yanlıştı? Kılıçdaroğlu‘nun mu, 40 küsur Parti Meclisi (PM) Üyesi‘nin mi?

PM üyeleri sağlıklı kararlar veremiyorlarsa “ki veremiyorlarAli Acar ve Hasan Karaçelik‘in de sayın Kılıçdaroğlu‘nun kendi elleriyle aday gösterilmesi gerekmez miydi?…

 

xx           xx           xx

Gerçekten bu Parti Meclisi kararları sayın Kılıçdaroğlu’nun müdahalesini gerektirecek duruma geldi ise Osman Gürün’de o Parti Meclisi’nin kararı ile aday gösterildiğine göre, Acar ve Karaçelik ile Osman Gürün’ün adaylığı da tartışılır olmaz mı?

Hem “iktidar olmak” gibi derdi olan bir parti, belediye başkanlarını seçenlerle birlikte parti üyelerine de saygısızlık edip Parti Meclisi üyelerinin eline teslim eder mi?

Adaylarını tartışılır hale getirir mi?

Şimdi sormazlar mı; madem Mehmet Kocadon‘u aday gösterecektiniz, Osman Gürün‘ü büyükşehir adayı gösterirken, neden Bodrum adayı göstermediniz? Neden 8 aday adayı çıkmasına yol açtınız ve Bodrum‘u “önseçim” havasına soktunuz; önseçim de yapmayıp neden 8 parçaya böldünüz?

 

xx           xx           xx

Son yazımın başlığı “Ağam biz bu boku neden yedk?” idi… Fıkrayı anlatmamıştım. Artık anlatayım;

Köyün ağası traktörla şehre giderken, köyün garibi Yaylı Memed’i yanına almış. Yolda tezekle karşılaşmışlar. Ağa Yaylı Memed’e “Memed şu tezeğin yarısını ye, traktörü sana vereyim” demiş. Yaylı Memed şaşırmış olur mu filan, bakmış ağa ciddi, tezeğin yarısı yemiş. Ağa direksiyonu Memed’e vermiş. Yaylı Memed traktörün direksiyonunda şehirden köye dönerlerken yarım kalan tezekle karşılaşmışlar. Yaylı basmış frene, durmuşlar. “Ağam” demiş Yaylı Memed, “Bak köye giriyoruz. Gel şu yarım tezeği ye, traktörü al” diye devam ederken,  ağa “Olurmu öyle şey, hiç ağa tezek yer mi?” diye tepki göstermiş. Yaylı Memed gülerek “İyi de ağam köylü beni direksiyonda görünce rezil olursun.” deyince ağa çaresiz iner yarım tezeği yer, direksiyona geçer. Yaylı Memed ağasına sorar:

-Ağam köyden çıkınca tezeği yedim, traktör kimin oldu?

-Senin.

-Köye gelirken kalan tezeği sen yedin, traktör kimin oldu?

-Benim.

-Ağam o zaman biz bu tezeği neden yedik?

Öncelikle Büyükşehir adayı belirlenirken bir önseçim yapılsaydı bu siyasi tezek yenmemiş olabilirdi!

 

xx           xx           xx

Mesele üçüncü büyükşehir adayı kim olacak meselesi ise, Behçet Saatcı DP’den Büyükşehir adayı olabilir. Ki bağımsız veya DP’den aday olması gündemde… O da olmazsa üçüncü yolcular 31 Mart’ta erkenden ilçe başkan adaylarına oylarını verip mangala giderler. Kocadon ve Saatcı’da hatıralarını yazmaya…

Belki ilçe başkanı adayına oy verme gereği de duymazlar diyeceğim, ama ilçe başkan adayları başta Ortaca ve Dalaman olmak üzere hemen her ilçede üç, dört aday var. Seçenek bol…

Şekillendirdiği “siyasi MuğlaBaşkan Gürün‘ü mutlu ediyor mudur bilmiyoruz, ama bu eserin  “istikrarsızlık abidesine” dönen Kılıçdaroğlu ile kendisinin eseri olduğunun da bilincinde olmalı…

Hiç merak etmesin 31 Mart’ta sandıktan çıkacak sonuç da kendi eseri olacak!

Dua etsin sandıktan Bodrum‘da Mehmet Kocadon, Marmaris‘te Ali Acar, Ortaca‘da Hasan Karaçelik çıksın… Yoksa, Fethiye‘de çoktan Muhittin Kayabaş seçimi kazandı da Bodrum‘da Mehmet Tosun, Marmaris‘te Serkan Yazıcı, Ortaca‘da Av. Recep Güneş çıkınca Dr. Mehmet Nil Hıdır‘ın Büyükşehir Başkanlığını tebrik edebilir… (!)

 

xx           xx           xx

Geçen hafta Ali Acar resmen DSP‘nin Marmaris adayı oldu. Başkan Acar, sosyal medya hesabından “DSP Genel Merkezi’nde beni içtenlikle karşılayan Sayın Genel Başkan Önder Aksakal ve ekibine teşekkür ediyorum. Ortak amacımız ülkemize ve Marmaris’e daha iyi hizmet edebilmek. Atatürk’ümüzün çizdiği yolda, halkçı Ecevit’in emeğiyle kurulan DSP’nin yalnızca Türkiye’ye değil Dünya’ya örnek belediyesi olmak için yola çıktık. Marmaris’imize hayırlı olsun” derken, CHP adayı Mehmet Oktay‘da Marmaris Siteler‘de bir otel lobisinden partililerine kısa konuşmasında şu ifadede bulundu:

Parti Meclisi tarafından oybirliği ile bu görev bize verildi. Belediye Başkanlığı dönemimizde emin olun herkese kapımız sonuna kadar açık olacak. Hepinizin huzurunda söz veriyorum. Cumhuriyetin kalesi yaptığımız Marmaris’i elbirliği ile demokrasinin de kalesi yapacağız

Doğru söylemiş… Marmaris‘in demokrasinin kalesi olabilmesi için, önseçimle aday gösterilmiş olması gerekirdi! Benim asıl merak ettiğim Marmaris‘i kimle, kimlerle Cumhuriyet‘in kalesi yaptılar?

 

xx           xx           xx

Farkındayım; eğer dün atandıysa veya bugün atanırsa Kocadon‘un atanması bile bir çoğunuzun keyfini yerine getiremeyebilir. Ki bizim Halilibrahim Sağuş da sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

Mutsuzluktan Kurtaracak Ve Kendinizi İyi Hissettirecek Öneriler: Kitap okuyun, yargılamayın… Kendiniz olun, söz vermeyin.. Müzik dinleyin.. Vazgeçmeyi bilin, çalışın, dinlenin, gezin.. İnsanlara bağlanmayın.. Çok dinleyin, az konuşun.. Her söylenene inanmayın.. *Ha birde siyasete bulaşmayın ve konuşmayın.

Ben sevgili Halilibrahim‘in tavsiyesine uyacağım. Nasıl olsa konuşmuyor, yazıyorum…

——————————                                              —————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Bugünün güneşiyle dünün çamaşırlarını kurutamazsınız. (Süleyman Demirel)

ÇİVİ

Arkadaşım, “CHP her adım attığınızda merdiven basamağı var sanıp boşluğa düşmektir.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 04 Şubat 2019 / 09:13

Günaydın değerli Fikir İşçisi dostum,

Raylarından çıkarılan CHP, beceriksiz ve yetersiz yöneticiler yüzünden, hem yerelde ve hem de genelde iktidar olmaya koşulların en uygun olduğu bu dönemde, ÇIKAR ODAKLI EGO’Lu komut anlar yüzünden oraya buraya zarar vere vere sürükleniyor, yazık,siyaset bu değil, CHP bu olamaz, işin tek olumlu yanı, bu kadar çok aday ve mücadeleyi,
madalyonun öbür tarafından okursak, “İnsanlar, biz sizin cebinizde keklik değiliz, rakkam değiliz,” mesajı veriyorlar, kim Çok CHP’Li kim Öz CHP’Li, kim HAS CHP’Li polemikleri, çok çirkin işler, ADAY BELİRLEME KONUSUNDA ÖNCE AHLAKLI OLABİLMEK GEREKİYOR, İLKELERİNİZLE YAPTIKLARINIZ, ÖZÜNÜZ İLE SÖZÜNÜZ, EYLEMİNİZ İLE SÖYLEMİNİZ BİRBİRİNE UYMALI,SINAVA GİREN ADAYLAR ARASINDA,SINAV KAĞIDI BOŞ OLANA, BİR SORUYU BİLE DOĞRU BİLEMEYENE,TAM PUAN VERİP DE, DERSİNE ÇALIŞANLARA SIFIR VERİRSENİZ, SİZİN HERŞEYİNİZ TARTIŞILIR, EN BAŞTA GÜVENİLİRLİĞİNİZ,AHLAKINIZ,
GÖZ GÖRE GÖRE,CHP’yi AYAKTA TUTAN BU MEMLKETİN İNSANLARINA BU KADAR HAKSIZCA VE ETİK DIŞI MUMALEYİ YAPABİLECEĞİNİ KENDİNDE GÖREN TÜCCAR KAFALI İŞGALCİ YÖNETİCİLER ELBETTE GİDECEKLER, BU MİLLET UYANIYOR YAVAŞTAN DA OLSA,
SELAM HER Bİ YAKASINA MEMLKETİMİN, BEKÇİLER’den KIYIKIŞLACIK’a, SELAM MUĞLA’dan ARDAHAN’a, SELAM ANADOLU’ya,
SELAM TRAKYA’mıza, SELAM GÜZEL GÜNLERE, MAVİLİKLERE, DENİZLERE,YEŞİLLİKLERE,

Reşat Öztepe 04 Şubat 2019 / 15:54

Hepinizin huzurunda söz veriyorum. Cumhuriyetin kalesi yaptığımız Marmaris’i elbirliği ile demokrasinin de kalesi yapacağız” Gocuman; Bu Belediye Başkan Aday’ı nın “‘yerel Yönetimler le vé hangi konuda ve hangi nokta da buluşuyor. Sevgi ve saygı.