Kocadon DP’den Büyükşehir’e hazırlanıyor « Hamle Gazetesi

Kocadon DP’den Büyükşehir’e hazırlanıyor

Bu haber 29 Ocak 2019 - 1:40 'de eklendi ve 5.154 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Partilerin oy pusulalarındaki yerleri belli oldu.

Birinci sırada SP yer alırken, ikinci sırada BTP, üçüncü sırada TKP yeralmış. Gerisi şöyle sıralanmış:

Vatan Partisi -4, BBP -5, HÜDAPAR -6, CHP -07, AK Parti -08, DP -09, MHP -10, İYİ Parti -11, HADEP -12, DSP -13…

İlginç CHP -07, AK Parti -08, DP -09, MHP -10, İYİ Parti -11, HADEP -12, DSP -13… yanyana…

Oy pusulaları bu sıralama ile olmayacak… Her il, ilçe pusulaları oradaki ittifaklara göre şekillenecek…

Örneğin Datça ve Ortaca’da pusulada AK Parti yer almayacak. Çünkü bu iki ilçede Cumhur ittifakının MHP’li adayları var.

Büyükşehir oy pusulasında da MHP olmayacak. Çünkü MHP, AK Parti adayını destekleyecek. İYİ Parti‘de yer almayacak. Çünkü İYİ Parti‘de CHP adayına destek verecek.

Burada insanların aklına şu soru geliyor;

Büyükşehir’de MHP’liler AK Parti’nin Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır’a; İYİ Partililer de CHP’nin adayı Dr. Osman Gürün’e oy verecekler mi?

 

xx           xx           xx

Yukarıdaki sorunun yanıtından önce, önceki gece CHP‘de olup bitenlere bakalım.

Sadece hafta sonunda partilerin oy pusulalarındaki yerleri belli olmadı. Aynı zamanda CHP‘nin kalan il ve ilçelerdeki adayları da kesinleşti.

Beklendiği gibi Fethiye ve Marmaris‘te Osman Gürün‘ün baştan beri istediği belirtilen isimler kesinleşti. Fethiye‘de Alim Karaca CHP adayı olurken, Marmaris CHP adayı da eski ilçe başkanı Mehmet Oktay oldu. Seydikemer adayı olarak da İbrahim Ertürk açıklandı.

Bodrum adayının açıklanması ise önümüzdeki hafta yapılacak Parti Meclisi‘ne kaldı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu‘ndan (MYK) Bodrum adayı olarak çıkan Başkan Kocadon, 60 kişilik Parti Meclisi‘nden çıkamadı!

Şimdi Bodrum‘daki 8 aday adayından biri haftaya PM‘de Bodrum adayı olarak ilan edilecek. Bu adayın ise yine Osman Gürün‘e yakın oldukları belirtilen Ali Öztürk veya Mustafa Sarıhan olması beklenmekte.

Bu iki isimden birinin adaylığında da İYİ Parti adayı Mehmet Tosun’un şansının daha da artacağı ifade ediliyor.

 

xx           xx           xx

Haftaya Parti Meclisi’nden Bodrum adayı olarak Başkan Kocadon çıkar mı?

Bu soru benim sorum değil! Böyle bir şey olmaz. Ancak halen kamuoyunda bu umudu taşıyanlar var. Ki CHP kulislerinde “Bazı CHP Muğla Milletvekillerinin Kocadon’u arayıp ‘Bu sonuçta bizim müdahalemiz olmadı. Her şey bitmedi. Haftaya Parti Meclisi’nden siz çıkacaksınız” dedikleri de konuşuluyor.

Ben hiç bir şekilde milletvekillerinin hele şu günlerde Kocadon‘u arayacaklarını sanmıyorum. Velev ki arayan oldu, ben Kocadon‘un da böyle bir şeyi inanacak kadar saf olduğunu sanmıyorum.

Olmaz öyle şey tabi.. Ama herkesin kendine göre bir bitmeyen umudu var.

CHP açısından Kocadon defteri kapanmıştır. Aslında o defter Osman Gürün tarafından kapatılalı çok olmuştur!

Aynı şekilde Ali Acar‘ın defteri de dürüleli çok olmuştur. Bu sonucun öyle Muharrem İnce ile de ilgisi yoktur. Çünkü önceki gece bu isimler MYK‘dan Kılıçdaroğlu‘nun müdahalesi ile çıkmışlardı. Öyle olsa MYK‘ya bile giremezlerdi… Özellikle Büyükşehir Meclisi‘ndeki “kavgaları” nedeniyle Ali Acar adeta Osman Gürün‘ün “kompleksi” haline gelmiş…

Osman Gürün sanıldığı gibi Kocadon ile değil, Ali Acar ile kan davalı!

 

xx           xx           xx

Baştan beri söylüyoruz. Osman Gürün‘e yeniden Büyükşehir adayı ilan edilmekle yetinmedi.

İl başkanlığı ile ilçe başkanlıklarını dizay etmekle kalmayıp, milletvekili sıralamasını da yaptığı gibi belediye başkanı adaylarını da dizayn etmek, kendisi için dikensiz gül bahçesi yaratmak istediğini bu köşede çok yazdık.

Osman Gürün, bu çok kolay olmadı; Ali Acar ve Mehmet Kocadon direnciyle karşılaştı, ama sonunda başardı… Osman Gürün ve Mürsel Alban’ın dediği oldu! Demek ki CHP’de Kılıçdaroğlu’ndan da güçlü bir “şey” var…

Kocadon ve Acar önceki gün akşam saatlerinde, daha önce 13 kişi iken 18 kişiye çıkarılmış olan Merkez Yönetim Kurulu‘nda yaşanan sert tartışmalardan sonra Kılıçdaroğlu‘nun da müdahalesiyle Bodrum ve Milas adayı olarak çıktılar.

Sonuç Muğla’da sevinçle karşılandı. Osman Gürün’ün büyükşehir  adaylığı ve ardından Haşmet Işık ve Hasan Karaçelik tasfiyeleri ile yaralı bereli hale genen CHP’nin yaralarının sarılıp, yeniden toparlanabileceği umudu yeşermeye başladı…

Ancak bu hava çok sürmedi… Başkan Gürün ve Mürsel Alban ile öteki milletvekillerinin MYK‘da başarısız kalan baskı ve girişimleri Parti Meclisi‘nde sonuç verdi. 50 kişilik Parti Meclisi‘nin 40’a yakın üyesi Ali Acar ve Mehmet Kocadon‘a sabaha yakın “hayır” dediler ve Muğla CHP tabanında umutlar sona erip, yeni oluşumlara kaldı…

 

xx           xx           xx

Şimdi ne olacak?

Olacağı belli… Parti içi ve kamuoyu tepkilerine rağmen Osman Gürün‘ün Büyükşehir Adayı ilan edilmesinin ardından hemen açılması gereken bir üçüncü yol şimdi açılacaktır… Yani Muğla’da bu yerel seçimlerde Büyükşehir Başkanlık seçimi iki adaylı bir seçim olmaktan çıkmıştır.

Dün kendisiyle görüştüğüm Başkan Kocadon, şu ifadelerde bulundu:

Biz elimizden geleni yaptık. CHP Genel Merkezi bizleri değil, Osman Gürün ve arkadaşlarını dinledi. CHP kimsenin oyuncağı değil. Keser döner, sap döner.. Şimdi sadece benim değil, bütün arkadaşlarımın başka yerden aday olma hakları doğmuştur. Bunu halkımız istiyor. Ben hep aday adayı değil, adayım demiştim. Bu adaylığım DP’den gerçekleşebilir. Arkadaşlarımızla görüşüyoruz.

Buarada Marmaris‘te de istifalar başladı. Dün sabah CHP İlçe Yönetimi toplu olarak istifa ederken, öğleden sonra Belediye Başkanı Ali Acar ile belediye meclis üyeleri CHP‘den istifa ettiler. İlçede istifaların bini geçtiği ifade ediliyor.

Başkan Acar ise yaptığı açıklamada “Marmaris’e ve şahsıma karşı kin ve nefret duyguları ile hareket eden Osman Gürün’e gereken cevabı 31 Mart’ta sadece Marmaris değil, Muğla’da verecektir. Marmaris’e hizmet aşkımız DSP ile devam edecek.” diye konuştu.

 

xx           xx           xx

Önceki gece sabaha karşı CHP Parti Meclisi’nden çıkan karar sadece Osman Gürün ve arkadaşlarını değil, garip, ama gerçek Osman Gürün muhaliflerini de sevindirdi…(!)

Kısa süreli şoku atlatan muhalifler hemen “örgütlü” hale gelmeye başladılar.

Başlatılan telefon trafiğinin ardından Behçet Saatcı, Mehmet Kocadon, Ali Acar ve Hasan Karaçelik dörtlüsünün öncülüğünde bir iki gün içinde bir araya gelip bir deklerasyon yayınlanmasına karar verildiği öğrenildi.

Bu deklerasyon ile başkanların, “Bizler Muğla’da Demokrat Parti (DP) ve Demokratik Sol Parti (DSP) ittifakı olarak bu seçimde, ‘her zaman üçüncü bir yol vardır’ diyerek yola çıkmış bulunuyoruz” ifadesiyle seçime start vermeleri bekleniyor.

Bir başka beklenen ise, İYİ Parti ile CHP ittifağında Muğla’nın bu hafta yeniden ele alınması olacaktır.

Başkan Saatcı‘nın “CHP’nin Fethiye’de İYİ Parti karşısında aday çıkarması halinde başka partiden aday olurum” tehdidi Ankara‘da görmezden gelinecek gibi değil… Çünkü Muğla‘da “Böyle ittifak mı olur? Büyükşehir adayı çıkarmayarak biz ne kazandık?” diyen sadece Başkan Saatcı değil… Başta Bodrum adayı Mehmet Tosun olmak üzere İYİ Parti‘nin bütün teşkilatları ve tabanı isyanlarda…

Ama sanki İYİ Partililer Kocadon’un Büyükşehir adaylığını da bekliyorlar gibi…

 

xx           xx           xx

Yukarıda “Büyükşehir’de MHP’liler AK Parti’nin Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır’a; İYİ Partililer de CHP’nin adayı Dr. Osman Gürün’e oy verecekler mi?” diye sorduk. Yanıtı veremedik. Yerim bitti. Sonra veririz. Şu kadarını söyleyeyim; Muğla‘da İYİ Parti tabanında CHP‘ye, MHP tabanında AK Parti‘ye oy yok gibi görünüyor… “Peki üçüncü yol kimi getirir?” diye sorulursa, bunun yanıtını da sonra veririz. Ancak şu kadar söyleyeyim; üçüncü yol kimi getirir bilemem, ama Osman Gürün’ü kesin götürür…

——————————                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Kimse durumdan hoşnut değil ama herkes aklından memnun! (Tolstoy’un Anna Karenina romanından)

ÇİVİ

Arkadaşım “CHP’de olup bitenlere siyasi deprem diyorlar. Bunun siyasi tusunamisi de olur mu?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

———————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 29 Ocak 2019 / 09:30

Efem,
2009 dan beri her seçim de söylerim.Kılıçdaroğlu sadece semboldür Chp içinde güçlü olan bir Lobi var,Bu Lobiye ister Fetö,ister Mason,ister Alevi,ister…………vb.Lobi deyin.Osman Gürün de bu gücün Muğla daki temsilcisidir.
Gerçek Atatürk Chp si için bu Lobinin ilk önce Muğla da yenilgiye uğratılması gerekmektedir.
Osman Gürün için dikensiz Gül bahçesi yaratmaya çalışıyor demişsin.Osman Gürün kaç yaşında???Yaratıp da ne olacak Chp genel başkanımı olacak????
Sadece sağlığı ve ömrü el verdiği sürece misyonunu tamamlamaya çalışıyor.Ama bu misyon hiç bir zaman Muğlaya hizmet değil.
Chp BEN
Hepiniz BEN
Muğla BEN
sıloganıyla hareket ediyor.
Kocadon’a gelince;
Hiç DP diye uğraşmamalı.Karaçelik,Acar ve Kocadon DSP şemsiyesinde aday olup Blok oluşturmalılar.
Ne hikmetse Haşmet Başkan bu dik duruşu gösteremedi.Bunun nedenlerinin de araştırılması gerekmektedir.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 29 Ocak 2019 / 10:01

Tebrikler Mörsel Aldana,tebrikler Ozman Görüne,tebrikler mecburen zoraki vekalet verip Ankakaraya gönderdiklerimize,
tebrikler işin içine Alevi dedelerini katacak kadar çığırından çıkmış bir ego ile bu aziz milleti,bu kutsal vatanın en güzel köşelerini ne hallere düşürdüler,
iş başa düşüyor,
CHP SAHİPSİZ DEĞİL,
CHP HALKIN,
CHP BİZİM,gurur kaynağımız,geçmişimiz,bugünümüz,geleceğimiz,

UĞURCAN KÜÇÜKALA 29 Ocak 2019 / 12:37

Yazılarınızı her gün okumaya çalışıyorum. Genellikle öngörüleriniz gerçekleşiyor. Ancak öyle bir CHP ile karşı karşıyayız ki bütün tahminleri boşa çıkarabilir. Çünkü , secim kazanmak için gerekli olan akılcı kararları vermediği icin akılcı düşünen herkes yanılabilir. Bu akıl dışı kararlarından dolayı sanırım gelecek dönem, ” kalemiz” denilen Muğla ‘yı futbol kalesine çevirecekler. Bu durumda bu “kaleye” gelecek gollerden eminim. Sadece kaç gol olur onu kestiremiyorum. Saygılarımla.

Reşat Öztepe 29 Ocak 2019 / 16:30

Gocuman ;İ Yazınızı okudum.Muğla siyasetine yön verenler bu günlerde neredeler diye aklıma geliyor. Ne bileyim, belki de kırk yıllık bir özlem 31 Mart akşamı bir değişim ve değişim izni nin yaşandığı bir gün olabilir. Umut’lanmak güzel bir heyecan veriyor kişiye.Sevgi ve Saygı.