Kocadon Bodrum’a Fit Mi oluyor?

Bu haber 30 Ekim 2018 - 0:17 'de eklendi ve 3.265 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce gelin, Mimar Rukiye Selmanoğulları Uslu tarafından paylaşılmış bir duyuruyu paylaşalım.

Uslu‘nun “Oktay Ekinci’ye saygı” diye yaptığı duyuruya göre, Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından Menteşe Belediyesi ile işbirliğinde “Oktay Ekinci Anısına… Çevre ve Kent Mücadelelerini Konuşuyoruz” başlıklı etkinlik düzenlenmiş.

3 Ekim Cumartesi günü saat 13.00‘te Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonunda yapılacak etkinlikte, “Oktay Ekinci ve Türkiye Mimarlık Politikaları” konusunda Mimar Erkan Karakaya, “3 Tescilli Yapının Sunumu” başlığı ile Menteşe Belediyesi-Etüd Proje Md. Mimar Yeliz Durmaz birer sunum yapacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi adına Mimar Cengiz Bektaş ve Şehir Plancısı Kerem EkinciSaburhane Projesi“ni anlatırken, Milas Belediyesi‘nden Arkeolog İsmail Ernur Öztekin de “Milas’ın Kültürel Değerleri ve Koruma Projeleri“ni anlatacak.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi‘nden Mimar Hasan TopalTarihsel Kültüral Peyzajı Savunmak“, TMMOB Bodrum İKK‘dan Harita Mühendisi Levent Kalyon Bodrum’un Yol Ayrımı” ve Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği‘nden Mimar Suphi AlpBodrum Kalesi” konulu sunumlarda bulunacaklar.

xx          xx           xx

CHP‘de aday adaylarının başvuru süresi dolunca sular durulmadı.

Daha da kaynamaya başladı.

Kulislerde dedi kodu fokur fokur…

Şimdi ne olacak?

Tabi aslında önce “Şimdi ne oldu?” sorusunun yanıtını vermeliyiz. Kulislerde yorumların ağırlığı “Osman Gürün’ün aday gösterilmeyeceği” şeklinde.. “Yeniden aday gösterilecek olsa bu iş bu kadar uzatılmazdı” diyorlar. Buna karşılık, “Genel Merkez Osman Gürün kararını vereli çok oldu. Şu anda anketti, temayüldü diye parti tabanının gazı alınıyor” diyenlerde az değil.

Olan ise şu;

Başvurular sona erdi. Başvurular başlarken, “Osman Gürün” diyenlerle “Osman Gürün olmasında kim olursa olsun” diyenler vardı. Şimdi “Osmancılar”, “Kocadoncular”, “Oralcılar” ve “Nurettinciler” var… Bu durum “taraf” olmaktan da çıkıp, “ötekileşme” ve “kutuplaşma” gibi sıkıntılı bir noktaya geldi… Üstelik bu başta Milas, Ortaca, Köyceğiz ve Yatağan olmak üzere ilçelerde başka türlü tezahür edip, “hasımlar” ortaya çıktı….

İlk soruya gelecek olursak, ya “barış” ya “yarış” olmalı, ama her yer “yangın yeri”… Ankara bu yangını nasıl söndürür çok merak ediyorum. Bana sanki bu yangından “hır çıkacak” gibi geliyor…

xx          xx           xx

Bu güne kadar bu konuya dair kaleme aldığım yazılarımın çoğunda, önümüzdeki yerel seçimin “partilerden” çok “kişiler” arasında geçeceğini söylemiştim.

Şimdi öyle olacak… Bakın bir Büyükşehir adaylarına;

Osman Gürün, Nurettin Demir, Oral Karakaya, Mehmet Kocadon, Behçet Saatcı, Hasan Özyer, İskender Gencer, Nihat Öztürk

Her partide adı geçenler kim?

Mehmet Kocadon ve Behçet Saatcı

Bu konuda hangi parti de tartışma olsa söz dönüp dolaşıp bu iki isme geliyor.

Hangi partide yerel seçim için bir takım oluşturulmaya kalkışılsa, o takımlarda da mutlaka şu isimlerden biri geçiyor;

Hasan Özyer, Behçet Saatcı, Mehmet Kocadon, Osman Gürün…

Tabi bu isimlerle hangi terkiplerin oluşacağı da partilerin ittifaklarına, içbirliklerine bağlı…

Ayrıca o isimlere, ilçelere inildiğinde de Ali Acar, Barış Saylak, Nadi Şenkal ekleniyor.

xx          xx           xx

AK Parti‘nin de, İYİ Parti‘nin de gözü kulağı şu ana kadar hep CHP‘deydi. Bir süre daha öyle olacak. Ta ki kimsenin güvenmediği ve daha çok “gaz alma oprasyonu” olarak görülen anket yapılıncaya kadar… Tabi yapılırsa…

Bu noktada yanıtı önemli sorular var;

AK Parti&MHP ittifakı devam edecek mi?

AK Parti, MHP yerine İYİ Parti veya HDP ile ittifak yapar mı?

CHP, İYİ Parti ile mi HDP ile mi ittifak yapar?

HDP ile ilgili yanıt aramaya gerek yok. AK Parti, HDP ile ittifak yaparsa “milliyetçi” oyları; MHP ile ittifak yaparsa Kürt oylarını kaybeder…

CHP‘nin HDP ile ittifak yapmasını bekleyenler var, ama bence CHPittifak” değil, “işbirliği” yapacaktır… Ki İYİ Parti‘de işbirliğinden yana görünüyor.

Bu nasıl olacak?

Örneğin Ankara’da İYİ Parti Mansur Yavaş’ı aday gösterip, CHP aday çıkarmayabilir… İstanbul ve İzmir’de HDP aday çıkarmayıp, CHP de HDP’nin güçlü olduğu yerlerde aday çıkarmayabilir…

xx          xx           xx

Adı “ittifak” olur, “işbirliği” olur, her ne olursa; özellikle büyükşehirlerde partiler geri çekilip, adaylar öne çıkacaktır.

Ki bence AK Parti ile MHPCumhur ittifakını” bir biçimde sürdüreceklerdir. “Biz ayrıldık” dediklerine bakmayın, “Andımız” ve “af” ile ilgili parti tabanlarının gazı alındıktan sonra “Biz ayrılamayız” diyebilirler.

Yoksa yerel seçimde ikisinin de kaybı büyük olacaktır!

AK Parti bu seçimi MHP ile omuz omuza olmasa da “dirsek temasında” geçirecektir ve yerel seçimin hemen ardından “erken genel seçim sandığını” önümüze koyacaktır.

Biz Muğla‘ya bakalım.

AK Parti’nin Muğla’da iddiası olacaksa MHP ile ittifak etmek zorunda…

CHP‘nin Muğla‘da yerel iktidarını sürdürebilmesi için kimseye ihtiyacının olmadığı ve hatta aday diye “kazık dikilseCHP‘nin seçim alacağını düşünenler ve söyleyenler sağ partilerde bile az değil…

Ancak CHP için Muğla’da bu seçim o kadar kolay değil. CHP içinde Muğla’da İYİ Parti ile ittifak kaçınılmaz görünüyor…

İYİ Parti‘nin Muğla‘da kendi göbeğini kesip, Büyükşehir‘de ve her ilçede aday çıkarması halinde AK Parti&MHP işbirliği ile CHP arasındaki makas kapanacak ve Osman Gürün, Muhammet Tokat, Haşmet Işık, Ümit Karaaslan ve hatta Salih Erbay ile yola devam edecek bir CHP tarafından Muğla, AK Parti‘ye hediye edilebilecektir…

xx          xx           xx

Bence CHP Genel Merkezi sıkıntının farkında. Yoksa CHP temsilcileri ile İYİ Partili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı Göcek‘te buluşmazlardı.

O görüşmede ne konuşuldu bilen yok. Kimine göre, Başkan Saatcı CHP‘den Fethiye adayı olmak istedi. Kimine gere de CHP, Başkan Saatcı‘ya CHP Fethiye adayı olmasını teklif etti.

Behçet Saatcı teklif karşısında ne yanıt verdi?

Bu sorunun yanıtını yarın verelim.

Hafta sonunda Ankara Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya Bodrum‘a geldi. Neden geldi bilen yok. Ancak kulislerde “Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u yeniden Bodrum Belediye Başkanı olması” için iknaya geldiği konuşuluyor.

Eğer bu doğruysa, o zaman CHP‘nin Büyükşehir Adayı kim?

Sorunun yanıtı kulislerde hazır… Kimine göre Osman Gürün, kimine görede Oral Karakaya(!)

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı Kocadon sözlerini “Aday gösterilmezsem karalar bağlayacak halim yok, daha öncesinde olduğu gibi, partim bana ne görev verirse onu yaparım…” ifadeleri ile tamamlamış.

Şimdi iki gündür de kulislerde Kocadon‘un bu sözü öne çıkıyor.

Herkes, “Kocadon Bodrum Belediye Başkanlığı’na fit mi oluyor?” sorusunun yanıtını arıyor…

Yarın devam ederiz.

—————————————-                                                                                  —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Derdi Dünya olanın Dünya kadar derdi olur. (Yunus Emre)

ÇİVİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Bodrum’da yaptığı konuşmada, “Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun 35. Olağan Kurultayda söylediği ‘Dördüncü devrimi’, ‘Özgürlükçü Demokrasi’yi gerçekleştirmekten başka çıkış yolumuz yoktur…’ demiş. Bodrumlu arkadaşım da “Bu dördüncü devrim parti içi demokrasinin sona ermiş olması olabilir mi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.