Kocadon Anlamayanlar İçin Anlattı

Bu haber 31 Temmuz 2018 - 3:29 'de eklendi ve 2.291 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP‘de muhalefet kurultay için yeterli imzayı topladı mı toplamadı mı? CHP Genel Merkezi kurultaya gidecek mi gitmeyecek mi tartışmaları arasında CHP Marmaris eski İlçe Başkanı Acar Ünlü‘nün dayısı Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar karşısında belediye başkanı adayı olduğunu açıklaması şaşkınlık yaratırken, Tekirdağ Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘un adaylık açıklamaları CHP‘de deprem etkisi yarattı…

Tabi bu arada MUTSO eski Başkanı Bülent Karakuş‘un “yazıhaneci” olarak Menteşe Otogarı‘ndaki yazıhanelerin küçüklüğüne gecikmiş isyanının Menteşe merkezli yarattığı depremde önemli… Bir de bende Bodrum Belediye Başkanı Kocadon‘un kendisinden sonra Bodrum‘da kimin başkan olacağı ile ilgili bir özel açıklaması var ki, o da Bodrum‘u sallayacaktır.

Bakarsınız Bodrum’un sallanması orada taşların yerli yerine oturmasını da sağlar!

xx           xx           xx

Sırasıyla hepsini paylaşırız…

Önce Başkan Kocadon‘a bakalım. Kocadon geçen hafta bir değil, iki deprem yarattı.

İlk deprem kendisinin Sabah Gazetesi‘nden Tuba Kalçık‘a verdiği röportaj ile yaşandı. İkinci depreme ise, kesinlikle Bodrum Belediye Başkanı olmayacağı, kesinlikle Büyükşehir adayı olduğu açıklaması ile oluştu.

Bana sorarsanız ki soranlar var, bence Tuba Kalçık röportajı fazla abartıldı.

CHP çevrelerinde “CHP’li bir belediye başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı nasıl över?” diye sorgulanırken, AK Parti çevrelerinde de “Kocadon AK Parti’den Büyükşehir adayı oluyor” yorumları yükseldi.

Bizim çevremizden de “Bu konuda neden yazmıyorsun?” soruları gelmeye başladı.

Bana göre ortada yazılacak bir şey yoktu…

Bana göre her zamanki Kocadon çıkışı… Bir “Kocadon klasiği”… Kocadon için bugüne kadar kaç kere Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı övdüğü, kaç kere AK Parti‘den aday olacağı yazıldı çizildi hiç saydınız mı?

xx           xx           xx

Adamın bir yere gittiği yok… Adeta spekülasyonlara yanıt verircesine, 24 Temmuz‘da çıktı “Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na her koşulda adayım” dedi.

Tuba Kalçık‘ın sorularını yanıtlarken ne demişti?

CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon; Başkanlık Sisteminin, yerel yönetimlere büyük fayda sağlayacağını söyleyerek, “Başkan Erdoğan, belediyecilikten geldiği için yerel yönetimlerle ilgili sorunları yakından biliyor. Bu yüzden getirdiği yeni sistem devlete ivme kazandıracak, başarılı olacak. Erdoğan belediyecilikten geldiği için halkı çok iyi anlıyor.” demişti.

Nevar bunda? Dikkat edilirse Cumhurbaşkanı Erdoğan şu anda ülkeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ni yönetir gibi yönetiyor…

Artık İstanbul değil, Türkiye Başkanı… Artık Bakanlar Büyükşehir Türkiye’nin “Daire Başkanları”… Belediyelerde “meclis” isterse başkanın uygulamalarına karşı çıkar, isterse (iktidar meclis üyeleri) başkanın başkanlığını düşürür. Muhalefet te hesap sorabilmek için bir soraki seçimi bekler…

Artık bir Türkiye Başkanı var, bir de belediye başkanları… Yakında ilçe belediyeleri de kapanıp, her ilin bir tek belediye başkanı veya “seçilmiş valisi” olabilir… Gidişat böyle…

Başkan Kocadon bu yeni sistemin devlet yönetiminde başarılı olacağını söylüyor ve bu nedenle Erdoğan’ı övüyor… Bu O’nu AK Partili yapar mı?

xx           xx           xx

Bu arada CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Sabah Gazetesine verdiği röportajla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Başkan Kocadon’un talihsiz bir açıklama yaptığını ve sözlerinin kendisini bağladığını ifade eden Seymen şöyle dedi:

Partimizin bir belediye başkanının, partisini bir başka parti ile mukayese etmesi ne hakkıdır nede haddidir. Bu talihsiz açıklamaları düzeltecek ve doğruları anlatacak olan belediye başkanımızdır. Umarız bunu yapar. Yapmazsa da siyasi sonuçlarından herkes payına düşeni alacaktır
İlçe Başkanı Seymen
, partide unvan ve makam gözetmeksizin kimsenin partinin üstünde olmadığının altını çizdiği açıklamasına şu ifadelerle devam etti; “Partimizin bir belediye başkanının, partisini bir başka parti ile mukayese etmesi ne hakkıdır nede haddidir. Başkanımızın bu açıklaması sosyal medyada oldukça geniş bir biçimde yer almıştır. Hal böyle olunca, Bodrum seçmenimiz ve üyelerimiz ya telefonda yada yolda karşılaştığımızda; parti yöneticilerimize suçlayıcı ve sorgulayıcı sorular yöneltmektedirler. Bizler artık bu tür sorgulayıcı ve suçlayıcı sorularla muhatap olmak istemiyoruz. Çünkü, ilçe yöneticilerimiz bunu hak etmiyorlar. Bu talihsiz açıklamaları düzeltecek ve doğruları anlatacak olan belediye başkanımızdır. Umarız bunu yapar. Yapmazsa da siyasi sonuçlarından herkes payına düşeni alacaktır

Gazetecilerin “Başkan Kocadon’a bu açıklamalarından dolayı herhangi bir yaptırım olacak mı?” şeklindeki sorusuna ise, “Biz yönetim kurulunda aldığımız kararı genel merkeze iletiyoruz. Onun yaptırımı genel merkez tarafından yapılacak. Bu ilçe yönetimini aşıyor” diye karşılık verdi.

xx           xx           xx

Başkan Kocadon geçen hafta perşembe günü Muğla‘daydı. Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Gümüş‘ü ve Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan‘ı ziyaret etti. Buralarda Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yola çıktığını açıkladı.

Gece Karabağlar Yaylası‘nda bir ortak dostumuzun sofrasına konuk oldu. Yanında kurmayları vardı. Badılcan saltası ve karpuz ile büryan ikram ettik… “Muğla sofrası” kuruldu… Elbette rakıda içtik…

Keyifli bir gece oldu… Ben de gazetecilik yapmadan duramadım. İlçe Başkanı Seymen‘in açıklamasını nasıl karşıladığını sordum.

Genel seçim başarısızlığını örtmeye çalışıyor” diye yanıt verdi. Sonra devam etti:

Sayın ilçe başkanım doğruları anlatacak dediği için değil, tüm anlamamış olanlar için anlatıyorum. Erdoğan Belediyecilikten gelen biri olduğu için yerel yönetimlerle ilgili tüm sorunları yakından biliyor. Onun için ben inanıyorum ki getirdiği sistemde, yerel yönetimlerle ilgili iyi kararlar alınacaktır. Hatta yerel yönetimlerle ilgili çalışmalar yapıldığını da duyuyorum. Bundan dolayı da mutluyum. Yeni sistemin yerel yönetimlere fayda sağlayacağını, başarılı olacağını umut ediyorum. Başarılı olmazsa hep birlikte zarar görürüz. Başarısız olmasını istemek doğru olur mu? Bu benim değerlendirmem. Herkes katılmak zorunda değil. İlçe başkanımda katılmayabilir. Bu benim CHP’yi eleştirdiğim anlamına gelmez. Delimiyim ben. Herkes işine baksın.

xx           xx           xx

Ben bu defa soruyu değiştirerek sordum. “CHP’liler hırslarına yenik düşüyor, diyorsunuz. Siz CHP’li değilmisiniz?” diye sordum. Gülerek yanıt verdi;

Açık ve net söylemek isterim ki, CHP’liler hırslarına yenik düşüyor. Kimse her seçimde milletvekili ve belediye başkanı adayı gösterilmek zorunda değil. Ama dikkat edin; seçim sonrası aday gösterilmeyen herkes parti içi muhalefet oluyor… sözümün tamamı böyle. Sözümün arkasındayım. Orada ‘Bizim CHP’liler’ deseydim, tepki göstermeyecekler miydi? Niyet meselesi. Ben ne dediğimi biliyorum, bazıları ne duyduklarını bilmiyor. Ben seçilemeyince, aday olamayınca muhalif olanları eleştiriyorum. Benim değil, onların CHP’liliklerini sorgulasınlar.

Başkan Kocadon‘a sözlerinin Muğla sağında ve hatta solunda da “AK Parti’den aday oluyor” yorumlarına yol açtığını da söyledim.

O ise Siz hiç Muğla’da bir milletvekili için milletvekili olduğu partinin dışında bir partiden aday olacağının konuşulduğunu gördünüz mü?” diye sorup, kendi sorusuna kendisi şöyle yanıt verdi:

Milletvekillerinin de partilerinin alacağı oyda etkileri vardır. Ancak günümüzde seçmen çok ekstrem bir durum olmadığı sürece partisine oy veriyor. Toplumun gözünde olumsuz olan bir isim partisine oy kaybettiriyorda, olumlu bir isim ekstra oy kazandırmıyor. Belediye başkanları öyle değil. Performansları ile partilerinin oyunu arttıabiliyorlarda düşürebiliyorlarda. Yerel seçimlerde aday profili önemli. Bu anlamda sadece beni değil, beni ve Behçet Saatcı arkadaşımızı bir türlü AK Parti’den aday yapamadılar. İkimizinde seçmende karşılığı var. Bunu değerlendirmek isteyebiliyorlar. Parti içi rakiplerimizde bizden kurtulmak isteyebilirler. Herkes herşeyi söyleyebilir. Ben CHP’de siyaset yapıyorum. Burada bana inanan insanlar var. Kimse heveslenmesin. Bir yere gitmiyorum.

Başkan Kocadon‘a kendisinden sonra Bodrum Belediye Başkanı‘nın kim olacağını da sordum. Şaşırtıcı bir yanıt verdi. Yarın…

———————————–                                                                                     ————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Kalbi kırdıktan sonra gelen özür, doyduktan sonra sofraya gelen tuz gibidir. İhtiyaç kalmaz. (Pablo Neruda)

ÇİVİ

Kurufasulyenin kilosu 20 TL olmuş. Arkadaşım “Oh ne güzel, artık sadece zenginler osu..cak” diyor…

Beni De Bi Gülmek Alıyor:))))

——————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.