Kocadon AK Parti’ye Neden Gitsin?

Bu haber 20 Kasım 2018 - 0:18 'de eklendi ve 3.765 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Fox TV’ye göre AK Parti‘den CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘a Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı teklifi gitmiş. Telefonla arayan arayana… Ne var bunda?

AK Parti‘den Kocadon‘a teklif gitmiş te olabilir.. Tabi Fox TV‘nin böylesine bir “kulis haberi” vermesi de ilginç. Genel bir değerlendirme içinde olsa veya Kocadon‘dan AK Parti‘ye teklif gitmiş olsa anlarım da…

Fox TV‘nin böyle bir haber yapmış olmasına anlam veremedim. Sanki yerel televizyon..!

Arayanlardan “Kocadon’u itibarsızlaştırmak istiyorlar” diyenler oldu. Güldüm… Mansur Yavaş‘a da neredeyse her partiden teklif gidiyor. Bu O‘nu itibarsızlaştırıyor mu?

Kocadon Muğla’da CHP’den Büyükşehir adaylığı için başvuru yapmış bir isim… Kulislerde AK Parti’nin kendisini istediği gerçekten konuşuluyor… İYİ Parti’den adaylığı da konuşuluyor…

Bu Kocadon‘u itibarsızlaştırmaz. Tersine itibarını arttırır… “Kazanamayacak” bir isme teklif gider mi?

xx           xx           xx

Toplum gözünde “tek sol kanal” olarak gösterilen Fox TV gerçekten sol kanal mı? Bana sorarsanız, koyunun olmadığı yerde abdurrahman çelebi… “Müdavim” izleyicilerinden olmadığım için o haberi de görmedim. Telefonla arayanlardan ve Sözcü Gazetesi‘nden öğrendim. “Bu haberi kim yaptırmış olabilir?” diye düşünmekten kendimi alamadım… Tabi böyle bir şey var mı Kocadon ve AK Parti‘ye sormak lazım. Nitekim Sözcü‘de onu yapmış. Muhabirlerinden Başak Kaya sormuş ve spotunda “AKP’den Kocadon’a Teklif” başlığı taşıyan ve spotunda “Bodrum Belediye Başkanı Kocadon, kulisleri karıştıran bu iddiaya, ‘Her dönem bu oluyor ama ben CHP’liyim.’ yanıtını verdi.” ifadesi yer alan haberinde şöyle yazmış:

CHP’nin Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a AKP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için teklif gittiği iddiası siyaset kulislerini karıştırdı.Mehmet Kocadon ise bu iddialara ‘AKP’den teklif gelmesi konusu yeni bir şey değil, her seçim döneminde olur. Düşüncelerimi ve öngörülerimi sorarlar. Ancak ben Cumhuriyet Halk Partiliyim’ yanıtını verdi ve şunları söyledi:

‘CHP’den adaylık başvurumu yaptım ve kararı parti yönetimi verecektir. Muğla’da müthiş dönüşüm rüzgarı esiyor. Eğer partim beni aday gösterirse yüzde 65-70 arası oy alacağıma inanıyorum. İlçe ilçe de gezmeye devam ediyorum.’ …

xx           xx           xx

Hafta sonunda siyaset gündeminde sadece Kocadon değil, AK Parti‘nin Temayül Yoklaması da vardı… Yoklama elektronik ortamda, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek nezaretinde yapılmış.

CHP‘de adayların belirlenmesi için ufukta bir “ön seçim” görünmüyor. CHP’liler neredeyse “temayüle” de razı, ama…

Geçmişte CHP, parti içi demokrasiyi işleterek adaylarını ön seçimle belirler ve bunu yapmayan partilerin üyeleri gıpta ile izlerlerdi… Sanıyorum dün de AK Parti’nin temayül yoklaması gıpta ile izlendi.

Tabi “Temayül yapsalar ne olacak? Sandıktan kimin çıktığını kimse bilmeyecek” diye uygulamayı küçümseyen CHP’liler de olmuştur!. Haksız da sayılmazlar, ama AK Parti‘de temayül yoklaması tek belirleyici değil… Yapılan bir çeşit parti içi anket… Parti dışında yapılan anketler ve sorgulamalar da var…

Önceki gün yapılan temayül, adaylık için sonucu etkileyen kıstaslardan sadece biri o kadar…

Pazar günü yapılan yoklamada şu isimler oylandı: Bodrum; Murat Naci Yavuz, Halilibrahim Kaynar ve Tahir Ateş. Dalaman; Fatma Çalkın, Ömer Turgut ve Ayhan Günay. Seydikemer; Fatih Doğru, Eşref Şen ve Feyza Küçükaydın. Fethiye; Mehmet Melih Tatlıcı, Ergün Kocagöz, Yusuf Çaylı, Turgay Öztürk, Köksal Turan, Akif Arıcan, Özlem Balcı ve Kamil Çoban. Yatağan; İbrahim Kocabıyık ve Mustafa Toksöz. Milas; Barış Saylak. Menteşe; Kamil Aslantaş. Ula; Özay Türkler. Ortaca; Samahattin Nazlı.

xx           xx           xx

Önceki gün AK Parti kulislerinde aday adaylarından sadece Milas‘ta Barış Saylak‘ın kesinleşmiş aday olduğu ve bu nedenle ilçede kendisinin dışında adaylık başvurusu yapan çıkmadığı konuşuldu. Bunu anlamak mümkün. Köyceğiz ve Kavaklıdere‘den oylanan isimlerin veya ismin oylanmadığını da anlamak mümkün. Çünkü bu iki ilçenin başarılı bulunan başkanlarının değişmeyeceği söz konusu…

Buna karşılık Datça ve Marmaris’te AK Partili Belediye Başkanı olmadığı halde, neden kimsenin oylanmadığı nasıl açıklanacak?

Bir de AK Partili belediye başkanının bulunduğu Seydikemer de üç aday adayının çıkmış olması nasıl açıklanabilir?

Daha önce de yazdık. Seydikemer‘de bir, iki değil üç aday adayının çıkması mevcut Belediye Başkanı Yakup Otgöz‘ün değiştirileceği beklentilerinin bir sonucu…

Datça‘dan aday çıkmamış olmasının ise tek bir açıklaması olabilir, o da Datça‘da AK Parti‘nin seçim alabilmesinin mucize olacağıdır… Bodrum‘da böyle bir yer, ama üç aday adayı çıktı. Neden derseniz; Kendilerini feda etmek istemiş olabilirler!

İsimlere baktığımızda bizi en çok düşündüren de Marmaris‘ten aday çıkmamış olması oldu. Garip…

xx           xx           xx

Yerelde ve Ankara‘da AK Parti kurmayları elbette pazar günü yapılan temayül yoklamasını ayrıca mercek altına alacaklar ve sorgulayacaklardır. Kadem Mete nereden çıktı diye de sorgularlarsa iyi ederler…

Bize sorulursa, oylanan aday adaylarına baktığınızda, iddiası olabilecek bir kaç ilçede iki-üç isim söylenebilir o kadar…

İlçe Belediye Başkanı adayları kesinleştiğinde isimleri; aday gösterilenleri ve gösterilmeyenleri tek tek irdeleyebiliriz. Şimdi isim zikredersek doğru olmaz.

Ancak şu kadarı söylenebilir; oylanan isimler bir kaçı hariç tam bir fiyasko! İsimlere bakınca ben, sadece “AK Partililer de hala seçimi alabileceklerine dair inanç ve cesaret oluşmamış” diyebiliyorum.

Bir süredir yazılarımda AK Parti‘nin ilçelerin yarısında ve büyükşehir de ilk defa bu seçimde iddialı olabileceğini söylüyorum… Sanıyorum AK Partililer henüz bizim gördüğümüzü göremiyorlar.

Şimdi söyleyin bakalım, CHP’li Kocadon bu fotoğraf içinde Büyükşehir adayı olarak neden yer alsın? Büyükşehir adayı kim olursa olsun ilçelerle başarılı olur. İlçeler Büyükşehir adayı ile alınmaz…

Tabi öteden beri AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, bu seçimde özellikle Büyükşehir de, Marmaris, Muğla ve Milas‘ta “sürpriz” isimlerinin olduğunu söylüyor. Bunu Milas‘ta gördük…

Ancak öteki ilçeler, dediğim gibi fiyasko… Belki de o isimler şimdilik kenarda tutuluyorlardır.

Yine de şunu söylemeden geçemeyeceğim; AK Parti‘nin bu seçimde Muğla‘da iddialı olabileceğini bizim gibi gören bir Büyükşehir adayı çıkarsa, Milas‘ta Barış Saylak ile Kavaklıdere, Köyceğiz ve Seydikemer dışında bütün ilçelerde adayların kesinleşmesi noktasında belirleyici olmak isteyecektir.

xx           xx           xx

Buarada temayül yoklamasında ilginç bir durum yaşandı. Oy kullananlar sadece aday adaylarından birini yazmadılar. Elektronik ortamda “Kimi istiyorsunuz?” sorusuna başka isimleri yazarak yanıt verenler daha çok olmuş… Örnek vermek gerekirse aday adayları arasında adı olmadığı halde Fethiye‘de İlçe Başkanı Kadir Sarıhan yazılırken, Menteşe‘de Tamer Topal, Yusuf Demirci ve Seydikemer‘de Başkan Yakup Otgöz isimlerini yazanlar da olmuş.

Her ne kadar Büyükşehir adayları başvurularına 3 Aralık‘ta başlayacak olsalar da pazar günü yoklamada “Büyükşehir’de kimi istiyorsunuz?” sorusu da yer almış. Hasan Özyer ve İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile birlikte İl Başkanı Kadem Mete, eski İl Başkanlarından Gültekin Akça, İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çelebi diye yazanlar da çıkmış. İl Başkanı Mete‘nin adının başta Seydikemer, Fethiye ve Marmaris olmak üzere her ilçede çıkabileceği söyleniyor.

Ya İl Başkanı Mete çıkarsa?

Sanırım AK Parti kurmayları Başkan Mete’nin adı yazıldı mı, yazdırıldı mı diye de soruştururlar!

xx           xx           xx

Hafta sonunun bir de ilginç olayı vardı. Önceki gün il merkezinde temayül yoklaması yapılırken, Kavaklıdere sınırındaki Yatağan‘ın Yukarıyayla Köyü‘nde referandum vardı.

Yatağan Belediyesi‘nden hizmet alamamaktan şikayet eden Yukarıyaylalılar, Kavaklıdere‘nin köylerinin (mahalleleri) sorunlarının çözüldüğünü görünce Yatağan‘dan çıkıp Kavaklıdere‘ye bağlanmak istediler. Ancak pazar günü köye giden AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Ali Tekin ile belediye başkanı aday adaylarından Mustafa Toksöz köylüleri bundan vaz geçirdiler. “Biz geliyoruz” demişler.

Şimdi Yukarıyaylalılar 31 Mart Yerel Seçimlerini bekliyorlar…

—————————————–                                                                                         —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: En vefakar dostumuz gölgemizdir bilirsiniz. Ama unutmayın ki; o da yoldaşlık etmek için güneşli havayı bekler! (Friedrich Hegel)

ÇİVİ

Arkadaşım dün “Filler dövüşür çimler ezilir. Filler sevişir, yine çimler ezilir” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
erdal akgül 20 Kasım 2018 / 11:46

Farklı bişey söylemek istiyorum.Cep telefonuma gelen sms 16 kasım cuma günü CHP ula ilçe başkanlığında partimize üyeliğim gerçekleşecektir diyen kişi CHP büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı.İsmi biliyorsunuz .Oral Karakaya bey.Benide bi gülmek aldı;yıllardır CHP üyesi değildi isen 63 gün önce üye, sonra aday.ben seni aday gösteren Chp’yi minnet ile anarım.