Kocadon Aday Aday-Mı-?

Bu haber 18 Ocak 2016 - 23:00 'de eklendi ve 1.457 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ne zamandır “Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un adaylığı konusunda ne düşünüyorsun?” diye soruluyor.

İyi düşünüyorum!

Yerel seçimlere daha üç yıl var. Bu konuyu erkenden irdelemenin, tartışmanın bir sakıncası da yok. Muğla’nın doğru ve iyi ellerde yönetilebilmesi için yararlı da olabilir!

Aslında soru biz gazetecilere değil, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e sorulmalı!

Yerel gazetelerimizden biri bu soruyu sorabilir. Hem böylece soruyu sorup yanıtı alan gazete ertesi gün refiklerinden farklı bir manşetle de çıkabilir!

 

xx           xx           xx

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde il genelinde yerel ve yaygın basında görev yapan gazetecileri Bodrum’da bir araya getirerek hem Büyükşehir’e, hem de ilçe belediyelerine fark yaptı.

Böyle bir buluşmayı yıllar önce dönemin Turgutreis Belediye Başkanı Ali Server Yazgan gerçekleştirmişti.

Ne de olsa Bodrum kültürel, sosyal yaşamı ile Muğla’nın değil, İstanbul’un bir ilçesi, 8. Tepesi gibi de ondan mı? Tabi bu işler vizyon meselesi… (!) Yoksa meslektaşlarımız Ayşegül Ülkü’nün Turgutreis’te, Fikret Hıdır’ın Bodrum’da Basın Halkla İlişkilerde yarattıkları fark mı?

Her iki ismin bir benzeri bırakın öteki belediyeleri Valilik ve Üniversitemizde de yok!

Eğer marifet o iki meslektaşımızda ise, öylelerini bulup, onlarla çalışmakta marifet… (!)

 

xx           xx           xx

Başkan Kocadon 10 Ocak buluşmasında yaptığı konuşmanın sonunda “(…) hoşgörü ve paylaşımcı ruhumuz yoksa gerçekten Muğla’yı yönetmek çok zor” demiş.

Başkan Kocadon Büyükşehir’e talip olduğuna göre, bu sözleri ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün “hoşgörü” ve “paylaşımdan” uzak olduğunu kastetmiş de olabilir mi?

İnsan “olabilir” de diyemiyor… Başkan Gürün 15 sene Muğla Belediyesi’ni yönettikten sonra, 2 yıldır da Büyükşehri yönetiyor…

Böylede olsa Muğla’nın yönetilemediğini; en azından iyi yönetilemediğini düşünenler var.

Öyle olmasa Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadonadayım” derken, ardından da Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar gazetecilerin adaylığı ile ilgili soruları karşısında “Neden olmasın?” der miydi?

 

xx           xx           xx

Muğla’nın iyi yönetilemediği konusunda sadece CHP’li Belediye Başkanları değil, galiba sonunda AK Partililer de kanaat sahibi oldular!

Muğla’da AK Parti 2016 yılının ilk istişare toplantısını Fethiye’de partinin Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer’in katılımı ile yaptı.

İl Başkan Yardımcısı Osman Aslan’ın Divan Başkanlığı’nı yaptığı Toplantının sonunda basında yer alan haberlerde Milletvekili Öztürk şöyle diyor:

Kimsenin adamı olmadan AK Parti’nin davası için çalışıp Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesi’ni de kazanacağız

Bu cümle Milletvekili Öztürk’ün ağzından çıktığı gibi bir cümle mi, yoksa haberi kaleme alanın anladığı bir cümle mi bilmiyoruz. “Kimsenin adamı olmadan” denilirken neyin kastedildiğini anlayamadım. Burada anlaşılır olan Muğla’da AK Parti’nin ilk defa “yerelde de iktidarı” gündemine almış olması…

AK Parti ve Yerel Yönetimlere yine döneriz.

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Yasası ve Muğla’nın Büyükşehir olacağı konuşulmaya başladığında Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yakıştırılan iki isimden biri Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon olurken, öteki isimde Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı olmuştu. O zaman Muğla Belediye Başkanı olan Osman Gürün bu isimlerle birlikte anılmamıştı. Yani Musa Gökbel ortaya çıkıncaya kadar soldan adı öne sürülen yoktu.

Nedense o günlerde herkesin beklentisi Başkan Gürün’ün 3 dönem belediye başkanlığının ardından milletvekilliğine soyunması idi…

Beklenmedik biçimde Büyükşehir Belediye Başkanlığı daha cazip gelmiş olabilir, ama CHP’de Büyükşehir adayı önseçimle belirlenseydi Başkan Gürün ne yapardı?

Tabi bu da önemli ve yanıtı herkesçe malum bir soru…

 

xx           xx           xx

Bilenler anımsayacaklardır, o günlerde Demokrat Partili (DP) Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın marifetiyle CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilebileceği de dillendirilmişti.

Ancak DP’li Belediye Başkanlığı sırasında AK Parti’ye transferi sık sık gündeme gelen Başkan Kocadon bu anlamda hep AK Parti’nin potansiyel Büyükşehir adaylarından olmuştu. AK Parti’nin potansiyel Büyükşehir adayları içinde elbette başta gelen isim hep Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı olmuştur. Halende öyle.

Bu arada AK Parti’nin de kendi içinde adam kalmamış gibi hep dışarıdan isim araması oldukça düşündürücü…

 

xx           xx           xx

Geldik bugüne… Büyükşehir Belediye Başkanlığınaseçime 3 yıl var olmasına rağmen” gazetelere göre (!) adaylığını ilk açıklayan isim Bodrum Belediye Başkanı Kocadon oldu. Muğla Basını ile 10 Ocak sohbetinde, Büyükşehirden şikayetlerini anlatıp adeta dertleşen Başkan KocadonBodrum sevdası yetmiyor”, “Kendimi paslanmış hissediyorum” derken gazetecilerin “Aday mısınız?” sorusuna şöyle yanıt vermiş:

Ben Bodrum sevdalısıyım. Ama bugünkü şartlara baktığımızda artık Bodrum aşkı yetmiyor. Muğla aşkı ile yanıp tutuşmak lazım. Yanıp tutuşurken de hoşgörü ve paylaşımcı ruhunu da her tarafına yaymak lazım. Bu nedenle böyle bir ifade kullandım. 2019 seçim dönemi geldiğinde tekrar şartlar ve koşullar neyse değerlendiririz. Ama tekrar söylüyorum, hoşgörü ve paylaşımcı ruhumuz yoksa gerçekten Muğla‘yı yönetmek çok zor.

Görüldüğü gibi burada “Adayım” ifadesi yok.

 

xx           xx           xx

O soru geçenlerde Büyükşehir Yasası’ndan şikayet ederken Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya da sorulmuştu. Başkan Saatcı da “Ben bu yasa ile Büyükşehir’e talip olmam.” yanıtı vermişti. Aynı soru Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a da sorulmuş.

Başkan Acar, gazetecilere Bisiklet Yolu Projesi’ni anlatırken sorulan soruya, “Neden olmasın” deyip şöyle devam etmiş:

Çok istekli olduğumuzdan değil sorumluluk gereği, böyle bir şeye ihtiyaç duyulursa neden olmasın. Siyasette ben diye ortaya çıkılmaz. Siyasette görev istemekle beraber görev verilir. Bu işe istekli olmak herkesin en doğal hakkı. Görevlere talip olmak, ilçe   başkanlığına, belediye başkanlığına, milletvekilliğine aday olmak herkesin gönlünden geçer. Şimdiden böyle bir şey söylemek için çok erken. CHP’nin kendi iç dinamiği var. (…)

O da “Adayım” dememiş…

Ama yazılıp çizildiğine göre, demek ki Kocadon’un, Acar’ın ve Saatcı’nın adaylığını isteyenler var. Bu “Başkan Gürün’den kurtulmak” istek ve beklentilerinin tezahürü de olabilir. İşte burada Başkan Acar’ın “CHP’nin kendi iç dinamiği” sözü önemli.

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erhan Özkan 19 Ocak 2016 / 05:50

Ben Muğla var oldukça; kıyamet kopana kadar Osman beyin Büyükşehir belediye başkanı olarak devam edeceğini düşünüyorum. Diğer yandan adı geçen 3 ilçe belediye başkanı Büyükşehir’e aday olmaları mümkün olsa da, Saatçi MHP, Kocadon DP kökenli olarak bakarsak; Ali Acar’ın işi zor CHP’den aday olması. Saatçi Akparti veya MHP’den aday olmadıkça zor. Kocadon için ilginç tespitlerim var,bu konuşma geçti ve Münevver insan, ilim irfan sahibi bir yazar olan Cemal Öncekli sanırım,bir iddia attı,çöp ihalesi diye,çokmdehşet kamu zararı varmış,varsa ilgili kurum hesabını sorar ama bu hoca bir site kurmuş, bir de yine gündeme AKP nin belası sahte hesap çıkmış, ikisinde aynı haberler ve birbirlerini kaynak gösteriyorlar,hoca Ensar genel müdürünü ,sahte hesap Ensar vakfını methediyor:) neyse, Bodrum’da ilk verdiği ihale 2014 de bitmiş, o Zaman Bodrum belediyesi diğer beldelerin çöpüne bakmıyor yanı 11 belediye daha var, 2014 den sonra yarın ada tek belediye ve haliyle iş kapasitesi artıyor; her neyse Kocadon konuşur , ilim irfan sahibi yazar hemen bir şey yazar. Osman bey sıkışır ya da gündeme gelirse , bu öğreti sahibi arkadaşın ekibi harekete geçer. Mesele nedir bilinmez, ama Büyükşehir’i Osman bey kimi isterse o yönetir. Muğlanın kaderi bu,CHP de 7 seçim kaybeden genel Başkan yerinde dururken , her seçimi kazanan Osman bey niye gitsin? Hele ki son günlerde AKP de yine sahte hesaplar il başkanlığı için Mümtaz 20 kişi belirlemişken, gülelim mi ağlayalım mı bilemez iken, hiç bir şey değişmez. Kocadon AKP’den aday olur mu? Zaman ne gösterir bilinmez, ama dikkat etsin, her açıklamadan sonra üstüne gelirler, kim mi? AKP li yazarlar, kim için gelirler, O kadar yazdım ,anlaşılır herhalde

mehmet kaya 19 Ocak 2016 / 10:28

Muğla basın emekçilerini Bodrum’a toplayıp yemek vermekle Muğla Büyükşehire Başkan adayı olunmaz. Açıklamanın yeri de zamanı da yanlış. Sanki gazeteciler bizi ağırladı diye onun safına geçecekler. Muğla’nın şifreleri vardır. Her ilçenin derin yapıları vardır. Popüler olmak Muğla’ya aday olmaya yetmez. Bodrum bir kere iyi yönetilmiyor. Eski beldelerde başkanı gören yok. Görüşme için randevu almak bile mümkün değil. Bodrum’da kaybedeceklerini anlayınca kendilerine yeni kapı arıyorlar. Danışmanları arasında kaç CHP li var? Halk bunu biliyor. Bodrum CHP yöneticileri dik durabilselerdi Bodrum’a bile aday olması zordu. Ama Muğla’nın derin yapısı buna izin vermeyecektir. Bodrum kozmopolit bir yer. Ama Muğla’nın diğer ilçeleri öyle mi? “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı” da diyemez. Osman beyin beceriksizliği olabilir ama mazisi temiz bir adamdır. Duyulan bilinen bir vukuatı yok. Böyle adaylar çıktıkça sevmesek de Osman bey başımızda kalacaktır. Şimdilik böyle gözüküyor. Daha üç yıl var. Kocadon vaktiyle Musa abisinin arkasında dursaydı. Bugün her şey farklı olabilirdi. Bodrum un siyasi aktörleri Musa Gökbel’in arkasında dursalardı. İçlerinden bizi bu gün Milletvekiliydi. Hiç kimse merak etmesin boş yere telaşlanmasın Muğla Büyükşehir Belediyesinin Başkan adayı Bodrum’dan çıkmaz. Muğla’lılar uçları tercih etmez. Muğlalılara selam ve saygılarımla.

Bulut Adıvar 19 Ocak 2016 / 15:29

Sayın Mehmet Kaya yorumunda Bodrum Belediyesi Danışmanları arasında kaç CHP’li var sözüne karşılık ?

Gerek Büyükşehirde gerekse MUSKİ’de Daire Başkanları arasında kaç CHP’li var bunu biliyor mu. Muğla’lılar biliyor. Zamanı geldiğinde sesini çıkaracaktır. En çok iki üç CHP’li var. Onlarda dünyayı kendilerinin yarattığını zannederek seçim bittiği günden itibaren vatandaşa selam bile vermiyorlar.

Büyükşehir sloganı olan “Sevgi Hoşgörü Güleryüzle Hizmet” boş bir slogandır. Büyükşehirde halka gülen hiçbir idareci bulunmamaktadır. Çoğu da Muğla’lı değildir. Büyükşehir sloganı Menteşe Belediyesi İdarecileri ve personeli için geçerlidir.