Koalisyona Adım Adım

Bu haber 27 Haziran 2015 - 1:27 'de eklendi ve 1.157 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Genel seçimin üzerinden 20 gün geçti.

Çıkıp “20 gün oldu hala hükümet kurulamadı” diye isyan edecekler olacak. “Sakin” bir millet değiliz. Heyecanlıyız… Biraz da eyyamcı… Özellikle sosyal medyada 20 gündür hükümetler kurulup, hükümetler yıkılıyor. Öyle paylaşımlarda bulunuyor ki neredeyse MHP ile HDP arasında savaş çıkarılacak. Mesajların büyük kesimi rövanşist…

Rövanşist yaklaşımlarla, “kırmızı çizgilerle” ortaya bir koalisyon hükümetinin çıkmasının mümkün olmayacağı da bir gerçek… Kırmızı çizgilerde milletin umurunda değil…

Nitekim gerek MHP ve gerekse CHP cephelerinden daha “rövanşist olmayan, uyumlu, ılımlı” açıklamalar gelmeye başladı. MHPYüce divan talebinden vazgeçebiliriz” derken, CHP Rövanşist değiliz” dedi…

Hala umut var…

xx        xx        xx

Eğer 7 Haziran Genel Seçimi’nin sonuçları doğru okunursa millet koalisyon istiyor.

Bu koalisyon bir biçimde kurulacaksa, CHP ve MHP’nin “kırmızı çizgilerimiz var” söylemi ne kadar yanlış ise AK Parti’nin de “geçmişle hesaplaşma olmaması” noktasında ortaya kırmızı çizgi koyması da o kadar yanlış…

Abdestine güvenenin kılınacak namaz konusunda endişesi, sıkıntısı olmaması gerekir.

xx        xx        xx

Önümüzdeki hafta Türkiye’nin geleceği için önemli bir hafta.

Bu haftaya yeni seçilmişlerimizin yemini damgasını vurdu. Önümüzdeki haftaya Meclis Başkanı’nın seçimi ve koalisyon arayışları damga vuracak.

Türkiye’nin çok ağır sorunları var. Ekonomi toparlanmayı bekliyor. Etrafımız ateş çemberi… Türkiye “yalnızlaşma” ve hatta acılara neden olabilecek bir kutuplaşma ile karşı karşıya…

Türkiye ise hem içeride hem dışarıda “barış” istiyor… Huzur istiyor… Hukuk düzeni ve parlamenter sistem içinde güvenli bir gelecek istiyor…

TBMM’nin 25. Dönem Milletvekilleri bu istemi karşılayabilir. Bu konuda liderlere büyük görev düşüyor.

xx        xx        xx

CHP, MHP ve HDP’nin ardından dün AK Parti’de Meclis Başkanı adayını açıkladı.

AK Parti’de Meclis Başkanlığı için Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop isimleri öne çıkıyordu. Hatta Ayşenur Bahçekapılı ve Ahmet İyimaya adları da geçiyordu.

Başbakan Davutoğlu dün herkesi şaşırtıp Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın aday olduğunu açıkladı.

Beklendiği gibi MHP’nin adayı İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP’nin adayı da Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat olarak açıklanmıştı.

CHP’de de beklenen isim Antalya Milletvekili Deniz Baykal idi, ama kendisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bu ihtimali kaldırmıştı. Ancak CHP yine de Baykal dedi…

xx        xx        xx

Şimdi ne olacak?

Elbette Meclis Başkanı Seçimi yapılacak.

Seçimin favorisi olarak Deniz Baykal gösteriliyor.

Bu konuda ve özellikle Baykal-Erdoğan görüşmesi üzerine spekülasyon çok. Yapılan yorumların özeti şu;

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Baykal mutabakat sağladı. Baykal Meclis Başkanı olacak, ardından CHP-AK Parti koalisyonu kurulacak. Bunun karşılığında eski defterler karıştırılmayacak.

Ben böyle bir anlaşmaya hiçbir şekilde ihtimal dahi vermiyorum.

Baykal-Erdoğan görüşmesinde neler konuşulmuş olursa olsun ben CHP’nin böyle bir anlaşma içinde olacağını sanmıyorum. Meclis Başkanı kim seçilirse seçilsin bu koalisyon hükümetinin işareti olmayacaktır.

xx        xx        xx

Meclis Başkanı kim olur?

Önce kimi olmaza bakalım.

7 Haziran Genel Seçimi’nde bilindiği gibi sandıktan AK Parti 258 milletvekili çıkarırken, CHP 132 milletvekili çıkardı ve MHP ile HDP 80’er milletvekilinde kaldı.

550 sandalyeli Meclis’te 80 milletvekili ile Meclis Başkanı seçilemeyeceğine göre birinci turda MHP ve HDP adayları elenmiş olacaklardır.

İkinci turun en şanslı isminin ardından 258 oy bulunan İsmet Yılmaz olabileceği söylenebileceği gibi baştan beri seçimin favorisi olarak gösteren Baykal sanki daha şanslı gibi…

Çünkü Baykal ikinci turda CHP’den kendisine oy vermeyenler de çıkabileceği gibi MHP ve HDP oylarını alması halinde 25. Dönem Meclis Başkanıdır.

Eğer İsmet Yılmaz Meclis Başkanı olursa, bu “Muhalefetin beceriksizliği” olacaktır!

Eğer Deniz Baykal seçilirse buna “CHP-AK Parti koalisyonunun işareti” olarak bakmamak gerekir.

Yok, eğer Ekmeleddin İhsanoğlu seçilirse bu “AK Parti-MHP Koalisyonunun işareti” olarak görülebilir…

xx        xx        xx

Peki, ne olur?

Ben şu olur diyemiyorum. Ancak şu anda vekâleten Meclis Başkanlığı’nı yürüten Deniz Baykal’ı şanslı görüyorum.

Gerçi kendisinin aklı, gönlü CHP Genel Başkanlığı’nda (Ki kendisi boş bulunup kendisini Meclis Başkan Vekili olarak değil de Genel Başkan Vekili olarak tanımlarken bunu gösteriyor) olsa da bu böyle…

xx        xx        xx

Meclis Başkanı seçilir seçilmez koalisyon hükümeti kurulacaktır.

MHP ve CHP çevrelerinde beklenti CHP ve MHP’nin bir koalisyon kurup, bu koalisyonun HDP tarafından desteklenmesiydi. Ancak MHP bu konuda oldukça kararlı, HDP’nin desteği ile hükümet olmak istemiyor.

Hal böyle olunca ilk akla gelen de hep AK Parti/MHP Koalisyonu oluyor. MHP bu formüle karşı da “kırmızı çizgilerini” ortaya koydu.

Aslına bakılırsa CHP’nin kırmızı çizgileri ile MHP’nin kırmızı çizgileri hemen hemen aynı. Sadece “çözüm süreci” ile ilgili farklılıkları var. MHP, olası bir CHP-MHP koalisyonunda HDP’nin desteğine karşı olduğu gibi “çözüm sürecine” de karşı.

xx        xx        xx

MHP ve CHP çevrelerinde her ne kadar iki partinin koalisyon yapması beklenmiş olsa da MHP tabanındaki ağırlıklı beklenti AK Parti ile bir koalisyon oldu. Aslında AK Parti tanında da ağırlıklı beklenti MHP-AK Parti Koalisyonu… Bu koalisyon ihtimali ağırlıklı görülüyor.

Ancak kamuoyundaki beklenti ise CHP ile AK Parti’nin koalisyon yapması.

Bu koalisyon CHP’ye bir sonraki genel seçim için zarar verebilecektir, ama ülkenin selameti için CHP kırmızı çizgilerini bir kenara bırakıp AK Parti ile koalisyon yapabilir. Ki MHP’den farklı olarak  “Çözüm sürecinin” devam etmesini isteyen CHP lideri Kılıçdaroğlu bir iki gündür “Rövanşist değiliz” de demeye başladı.

Bilemiyorum CHP mi karlı çıkar, AK Parti mi karlı çıkar, ama önümüzdeki hafta CHP ile AK Parti uzun soluklu bir koalisyon kurabilirler.

Umarım kazanan Türkiye olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
resat oztepe 28 Haziran 2015 / 00:27

Gocuman; CHP 1995 Yılından beri tek başına olmadığı gibi ortaklaşa olarak Hükümet olarak İktidar olamadı. Kamu Oyu ve Kamu Vicdanı Ak Parti+CHP Koalisyonu nu istiyıor gibi görünüm var. 80’er Milletvekili alan Siyasi Partilerin ise umurunda değil. Sorumluluk taşıyanlar galiba ortak paydalarda buluşarak Ak Parti CHP Koalisyon Hükümeti olacak gibi. Hayırlısı. Sevi ve saygı.