Koalisyon Denklemleri

Bu haber 18 Haziran 2015 - 18:52 'de eklendi ve 1.118 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Seçim sonrası siyasal takvim gereği kısa bir süre sonra yeni milletvekilleri yemin ederek görevlerine başlayacaklar. Yeni Meclis, ilk görev olarak Meclis Başkanını seçecek, ardından resmen hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanından alacak liderin, hükümet kurmak için çalışmalarına tanıklık edeceğiz. Şimdiye dek basına yansıyan açıklamalardan hükümetin kolay kurulmayacağı anlaşılıyor.

Anayasa gereği hükümet 45 gün içinde kurulamazsa erken seçim gündeme gelecek. Siyasi tarihimizdeki örneklerden hareketle koalisyon hükümetlerinin uzun ömürlü olmadığını biliyoruz. Uzlaşı kültümüz de maalesef gelişmiş değil. Ancak, yeni seçimden çıkmış milletvekillerinin erken seçime sıcak bakmayacakları düşünüldüğünde, siyasal partilerin eninde sonunda uzlaşma yolu bularak hükümet kuracaklarını varsayabiliriz. Lakin bir taraftan da siyasal partiler çeşitli şartlar ileri sürerek pazarlık masası için ellerini güçlendirmek isteyeceklerdir.

Elbette arzulanan en kısa sürede sorumluluk duygusuyla siyasal partilerin uzlaşması ve ülkemiz için en uygun hükümetin kurulmasıdır. Gerek seçimden önce gerekse seçimden sonra muhalefet partilerince sık sık dillendirilen AK Parti’yi dışarda bırakacak hükümetin kurulması, MHP’nin açıklamaları sonucu iyice zorlaştı. CHP’nin ısrarla ileri sürdüğü %60’lık muhalefet bloğu içinde MHP’nin yer almayacağı anlaşılıyor. Yine de kesin konuşmamak gerek, ne olacağı belli olmaz.

Bu seçimde %13’lük oyuyla büyük bir çıkış yakalayan HDP, hükümet içinde yer almaya pek hevesli görünmüyor. HDP haklı olarak aldığı oyu muhafaza ederek, iktidar yıpranması yaşamadan, bir sonraki seçime kadar yerini sağlamlaştırmak istiyor.

Diğer taraftan hükümet kurmak için sadece 18 milletvekiline ihtiyaç duyan AK Parti, kabul ettikleri takdirde her partiyle hükümet kurma şansına sahip olan tek parti. Üstelik çözüm sürecinin devamı, yeni anayasa çalışmaları için CHP ve HDP’yle uzlaşabilir. Ya da bu çalışmaları rafa kaldırarak MHP ile hükümet kurabilir. Basında yer alan anketlerde görüleceği üzere en çok istenen de bu. Her iki partinin tabanlarının birbirine yakın olması, doku uyuşmazlığı yaratmayacağı gibi güçlü ve uzun ömürlü, sağ koalisyonun önünü açabilir.

Yaptığı açıklamalardan sonra MHP’nin iktidar olmak için tek seçeneği AK Parti’yle uzlaşmak. Geriye kalan en önemli seçenek ise CHP, AK Parti koalisyonudur. Bu seçenek bir bakıma geçmişte kurulan DYP-SHP koalisyonunu çağrıştırıyor. Böyle bir hükümetin kurulması toplumda geniş bir uzlaşı ortamı sağlayarak, çözüm süreci hatta yeni anayasa çalışmaları için iyi bir ortam oluşturacaktır. Aslında böyle bir toplumsal barışa ve uzlaşıya ihtiyacımız var. Bu sayede ülkemiz ekonomik ve sosyal açıdan iyi bir ivme yakalayabilir.

Görüldüğü gibi sadece hükümeti kuracak sayıya değil, kurulacak hükümetin olumlu, olumsuz sonuçlarına da bakmak gerekiyor. Bu noktada belirleyici olan partilerin liderleri ve yönetimleridir. Her parti doğal olarak kendisi için en az zararlı hatta kazançlı çıkacağı bir denklemin içinde yer almak isteyecektir.

Sonuç olarak ülkemiz siyaseti önemli bir sınavın daha eşiğinde. Ülke kaosa sürüklenmeden, geniş bir uzlaşıyla iktidar çıkarabilirse işte o zaman demokrasimiz ve siyasetimiz kazanacaktır. Aksi takdirde işadamları dernekleri, sivil toplum örgütleri, dış destekli operasyon timlerine gün doğacak, zinde kuvvetler mevzi kazanacaktır. Bu ortam ise dar gelirli başta olmak üzere her zaman olduğu gibi halkımızın çoğunluğunun zararına olacaktır. İnşallah aklıselim galip gelir, partiler uygun bir iktidarda anlaşır, diyelim, öyle umalım. Hayırlı Ramazanlar…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
resat oztepe 20 Haziran 2015 / 08:24

Ünal Bey Kardeşim; yazınızı okudum ve beğendim. HP-AK PARTİ Hükümeti en olumlu olanı görünse de Liderinin beceriksizliği sonucu olamayabilir. Zira Demokrasi kazandı diyor Koalisyon seçimlerine. anki 13 yıldır memlekette demokrasi kazanmadı. Neyse. Ak Parti MHP ile de hükümet olmalıdır. Zira birbirlerine oldukça yakın seçmeni olan sivil siyasi akımdırlar. inşallah. temennilerimiz ayni.sevgi ve saygı ile.