Koalisyon Arayışları

Bu haber 20 Temmuz 2015 - 18:40 'de eklendi ve 939 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Türkiye’de 7 Haziran genel seçimi sonucunda dört partili bir Meclis oluşmuştur. Bu Meclis’te hiçbir siyasal parti, tek başına iktidar olacak sayıya ulaşamamıştır. Dolayısıyla 7 Haziran genel seçimi sonucunda ortaya çıkan Meclis aritmetiği, Türkiye’de koalisyon hükümeti ve bu hükümeti oluşturacak süreçleri gündeme getirmiştir. Yaklaşık 13 yıl süren tek başına AK Parti iktidarları nedeniyle bir süredir unutulan koalisyon hükümetleri ve tartışmaları yeniden yaşanmaya başlanmıştır.

Ülkemizin de dahil olduğu parlamenter sistemlerde, bilindiği gibi hükümetler (tek başına hükümet, koalisyon hükümeti ve azınlık hükümeti) parlamento içinden çıkmakta ve yine parlamentodan alacağı güvenoyuyla kurulmaktadır. Parlamenter sistemlere sahip ülkelerde, yapılan genel seçimlerde bir siyasal partinin tek başına iktidar olmasını sağlayacak çoğunluğu elde etmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, parlamenter sistemin doğası gereği, ülkelerin koalisyon hükümetleri tarafından yönetilmesi sıkça karşılaşılan bir sonuçtur. Koalisyon olgusu, bir görüşe göre demokrasi ve uzlaşı kültürünün bir ülkede gelişmesi açısından fırsat olarak değerlendirilirken, başka bir görüş de koalisyon hükümetlerini istikrarsızlığın, siyasal ve ekonomik krizlerin habercisi olarak görmektedir. Bu ve benzer farklı değerlendirmelere rağmen koalisyon hükümetleri parlamenter sistemle yönetilen ülkelerde meşru hükümet etme biçimidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanının oluşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz’da Meclis’teki sandalye dağılımını göz önünde bulundurarak AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini vermiştir. Böylece 63. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin kurulabilmesi için partiler arasında görüşmeler resmen başlamıştır. Seçimlerden %41 oyla birinci parti olarak çıkan AK Parti’nin 258 milletvekili olduğuna göre Meclis’ten güvenoyu alacak sayıya ulaşabilmesi için sadece 18 milletvekilinin desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bu açıdan bakıldığında iki partili hükümetin kurulması kolay ve mümkün görünmektedir.

Ülkemiz için koalisyon hükümeti yeni bir olgu değildir. Şimdiye dek kurulan 62 hükümetin 15’i koalisyon hükümetidir. Ancak koalisyon hükümetlerinin ömrü çok uzun olmamaktadır. Koalisyon hükümetlerinin en uzunu V. Ecevit hükümetidir (DSP, MHP ve ANAP) ve yaklaşık 3,5 yıl (28.05.1999-03.11.2002) görev yapmıştır. 7 koalisyon hükümetinin süresi 1 yıldan daha kısa ömürlü olmuştur. Koalisyonların yapısına bakıldığında ise siyasi yelpazenin farklı uçlarında yer alan siyasi partilerin koalisyon hükümetleri çatısında sık sık bir araya geldikleri görülmektedir. Örneğin CHP-AP, CHP-MSP, DYP-SHP ve DSP-MHP farklı genel seçimlerin ardından kurulan koalisyon hükümetlerini birlikte kurabilmişlerdir. Genel seçimlerin hemen sonrasında kurulan koalisyon hükümetleri, DSP-MHP-ANAP koalisyonu hariç genellikle iki partili olmuştur. Ancak dört partili koalisyon hükümetleri de kurulmuştur.

Ülkemizin siyasi tarihine ve yapısına bakıldığında koalisyon hükümetinin kurulması her hâlükârda mümkün görünmektedir. Üstelik yeni seçilen milletvekillerinin 2 yıl görev yapmadan yeni bir seçime razı olmayacakları dikkate alındığında hükümet kurulma olasılığı yükselmektedir.

Seçimler sonrası MHP’nin yaptığı açıklamalar ve söylemler hükümetin AK Parti’nin liderliğinde kurulacağına işaret etmektedir. AK Parti-CHP ya da AK Parti-MHP hükümeti kurulabilir seçenekler olsa da henüz bu modeller olgunlaşmamıştır. Şimdiye dek yapılan ilk tur görüşmelerde MHP, hükümete girme yönünde istekli olmadığını bir kez daha vurguladığından AK Parti-MHP koalisyon seçeneği ihtimali giderek azalmaktadır. Siyasi partiler arasında temel politik meseleler üzerine fikir ayrılıkları son derece doğaldır, eşyanın tabiatı gereğidir. Seçim sonuçları iyi analiz edilerek uzun vadeli ve güçlü bir koalisyon hükümeti kurulduğu takdirde ülkemizin yeni anayasa başta olmak üzere temel sorunlarına çözüm üretebileceğine inanıyorum. Meclis’te grubu bulunan dört partinin önce koalisyon hükümetinin kurulması için uzlaşma sürecine girmelerini, sonrasında da temel sorunların çözülmesinde anlaşmalarını temenni ederek Ramazan bayramınızı kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.