Kızkumu Plajı’ndaki kaçak tesis yıkıldı

Bu haber 27 Mart 2015 - 1:49 'de eklendi ve 591 kez görüntülendi.

kizkumuuuMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde bulunan dünyaca ünlü Kızkumu Plajı’ndaki tesis, kaçak olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yıkıldı.

Haber Merkezi

Aşk efsanesiyle ünlü olan ve her yıl yerli, yabancı bir çok turistin denizin üzerinde yürüyerek prensesi ve fakir balıkçıyı aradığı Orhaniye-Kızkumu Plajı, bu sefer kaçak tesis yıkımıyla gündeme geldi. Tesisin bir bölümü, kaçak olduğu gerekçesiyle Marmaris Belediyesi tarafından daha önce yıkılmıştı. Ancak yürütmeyi durdurma kararı ile tesisin yıkımı iptal edilmişti. Mahkeme daha sonra, tesisin kaçak olduğu için yıkılmasına karar verdi.
Restoran ve kafeteryaların yer aldığı tesise sabah saatlerinde, Fen İşleri Müdürlüğü’nden 50 kişilik ekip ve iş makineleri, güvenliği sağlamak amacıyla da 30 zabıta ile 20 civarında jandarma geldi. Restoran ve kafeteryadaki masa, sandalye ve dolap gibi malzemeler, belediye işçilerinin de yardımıyla dışarı taşındı. Daha sonra personel ve belediye işçileri, ahşap ve çelik konstrüksiyondan yapılmış tesisin çatı kısımlarından yıkıma başladı. İşletme sahibi Celal Ataş, gazetecilere yaptığı açıklamada yıkım kararının haksız olduğunu savundu.
Yıkım çalışmalarını incelemek üzere Orhaniye’ye giden Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Dursun Kaplan, “Kızkumu dünyanın gözü önünde olan bir bölge. Bu yüzden korunması ve kollanması gereken bir değer. Herkesin Kızkumu’na sahip çıkması gerekiyor. Turizm açısından çok önemli bir bölge olduğu için belediye olarak hassas davrandık ve kaçak tesisin yıkımını gerçekleştirdik. İşletmeci yasal hakkını kullandı ve yürütmeyi durdurma karar aldı. Ancak mahkeme belediyenin lehine karar verdi” dedi.
Kaplan, bölgede imar uygulamaları konusunda yetki karmaşası yaşandığını belirterek şunları söyledi:
“Marmaris bölgesinde imar ve kıyı yönetmeliğinde 7 adat kurum söz sahibi. Bu kadar çok kurumun karar verdiği bir işle ilgili maalesef yerel yönetim etkin olamıyor. Bu nedenle büyükşehir yasasıyla birlikte bu yetkilerin belediyeye devredilmesi gerekiyor. Bize sadece yıkım kararlarıyla, kaçak yapı cezalarının uygulanması yetkisi veriliyor. Fakat Milli Parkların, Tabiat Varlıkları Koruma kurulu ve sit kurulunun yetkilerinin tamamen yerel yönetime devredilmesi halinde bu yetki karmaşasının ortadan kalkacağına inanıyorum. Kızkumu gibi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.”
Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan, bölgede kaçak yapıların fazla olmasının nedeninin araştırılmasına vurgu yaparak, “1990 yılından bu yana koruma altına alınan bir bölgede imar planları hala getirilemedi. Altını çizerek söylüyorum. İmar planı yetkilerinin devredilmesi gerekiyor. Bundan sonra da insanlar barınmak, çocuklarını evlendirmek için eve ihtiyacı var, bunlar göz ardı edilmemeli” dedi.
Öte yandan, Muğla büyükşehir olmadan önce bölgedeki 3 bine yakın kaçak yapı hakkında İl Özel İdaresi tarafından yıkım kararı olduğu öne sürüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.