Kıyıları belediyeler betona dönüştürdü « Hamle Gazetesi

Kıyıları belediyeler betona dönüştürdü

Bu haber 23 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 821 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay böyle diyor:
“Kıyıları belediyeler betona dönüştürdü”
İtirazı olan var mı?
Benim yok.
Yıllardır kıyıların betonlaşmasından yakınıyoruz.
Durmadın yazıyoruz.
Ama…
 
xx           xx           xx
Eğer zamanında rahmetli Turgut Özal Muğla’nın bir bölümünü Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan etmemiş olsaydı; Muğla’nın önemli bölümü Arkeolojik SİT, Doğal SİT ilan edilmemiş olsaydı; Muğla’nın yüzde 62’si ormanla kaplı olmasaydı nice olurdu hali?
Yanıtını bir yana bırakın, sorunun kendisi bile dehşet verici!
Muğla, bu koruma kararları sayesinde tamamen betonlaşmaktan kurtulabildi…
Bu koruma kararları sayesinde Gökova Koyları, Göcek Koyları, Ölüdeniz, Datça, Akyaka, Dalyan ve Sarıgerme ile övünüp turizm yapabiliyoruz.
Ama…
Bu koruma kararlarından da herkes şikayetçi!
 
xx           xx           xx
Şöyle bir beleklerinizi yoklayın.
Muğla’nın geçen dönem AKP Milletvekilleri Hasan Özyer ve Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu ne zaman nerede konuşmuşlarsa, bu koruma kararlarından şikayetçi olduklarını görürsünüz.
AKP’nin bu dönem milletvekilleri farklı mı?
Prof. Dr. Yüksel Özden ve Dr. Mehmet Nilhıdır, her ikisi de aynı çizgideler. Her ikisi de koruma kararlarından şikayetçi…
Hasan Özyer kendisi için şikayetçi idi. Öteki milletvekilleri daha çok asillerin şikayetlerini dillendiriyorlar. Onları da bir anlamda anlamak mümkün.
 
xx           xx           xx
Ama…
Bir partinin Kültür ve Turizm Bakanı kıyıların betonlaşmasından şikayetçi olup, imar yetkilerinin ellerinden alınmasını isterken, aynı partinin milletvekillerinin ‘korumadan şikayet etmeleri’ çelişki olmuyor mu?
 
xx           xx           xx
Kültür ve turizm bölgeleri ile sahil şeridindeki belediyelerin imar uygulamaları ile bina ruhsatlarının verilmesine ilişkin yetkilerin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesini öngören yasa teklifini eleştirenlere, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan yanıt geldi:
“Yetki onlardayken, kıyılar beton yığınına döndü… ”
Haklı…
Bakan Günay, CHP’nin yasa teklifini Anayasa Mahkemesi’ne taşıma kararı ile ilgili olarak da, “Anayasa Mahkemesi sanıyorum, Türkiye’nin çıkarlarını bizim kadar gözetir. Hükümet olarak biz bütüncül bir çözüm arıyoruz. Yargı bunun neresine itiraz edebilir…”
Haklı mı?
 
xx           xx           xx
Kıyı belediyelerinin (Ege-Akdeniz) imar yetkilerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devri “bütüncül bir çözüm” olamaz.
Çünkü sorarlar:
İstanbul’da betonlaşma yok mu?
Şunu da gözden kaçırmamak lazım; bir ilin imar yetkileri tamamen belediyelerin elinde değil. İlin büyük bölümünü kapsayan mücavir ve belediye yetki alanı dışında kalan yerlerin imar yetkisi İl Özel İdarelerinde…
Betonlaşmadan en az belediyeler kadar il özel idareleri de sorumlu!
Onlar ne olacak?
Hem ayrıca, bu tasarruf, yerelleşmeyi, Ankara’nın yetkilerine yerel yönetimlere devretmeyi savunan ve bu yolda önemli yasalar çıkarmış olan AKP Hükümeti’nin “yerelleşme politikasının ruhuna” ne kadar uygun?!!
Yerel yönetimlere güvenmeden yerelleşmeyi savunup, uygulayamazsınız…
 
Xx          xx           xx
Ama gerçekten ortada bir sorun var.
Kıyılarımızda hızla betonlaşma yaşanıyor.
Sadece kıyılarda değil; çarpık yapılaşma her yerde…
Her ilin bir ‘Master Planı’ olsa; o ilin neresinde turizm, kültür balıkçılığı, mermercilik, sanayicilik, tarım, ormancılık yapılır; neresinde hangi yoğunlukta, hangi mimari karakterde yapılaşma yaşanabilir belirlense; İl Özel İdareleri ile birlikte yerel yönetimlerin uygulamaları bir çerçeveye oturtulsa; o çerçevenin dışına çıkanlar yargılanmaktan kurtulamasa daha doğru olmaz mı?
 
xx           xx           xx
Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın niyeti iyi olabilir.
Ancak çıkarmak istedikleri yasa “çaresizliğin” veya bazı çevrelerin iddia ettikleri gibi CHP’li belediyelerde sahip kıyıların cezalandırılması ve kıyıların rantının Ankara’ya devri amacının ürünü olmamalı!
Yanlışı yanlışla düzeltemezsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.