“Kıyılar Halkındır, Engellenemez”

Bu haber 04 Ağustos 2018 - 3:49 'de eklendi ve 2.061 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yazımın başlığı “çevreci bir platform”un sloganıydı. Biliyorum çoğunuz anımsamadı. Normaldir… Onlarda bir daha kendilerini unutturmayacak bir şey yapmadılar. Yaptılarsa da duyuramadılar veya biz duymadık. Yıl 2014‘tü…

Akyaka‘da imara açılan ve özelleştirilen zeytinliğin özelleştirmesinin durdurulması ve imara kapatılması için başlattığı mücadele ile gündeme gelen “Akyaka Dayanışması” kıyılardaki engellemeleri de protesto etmişti.

Orman Bakanlığı‘na ait olan Akyaka Orman Kampı‘nın işletmesi Muğla Valiliği bünyesinde kurulan Muğla’ya Hizmet Vakfı‘na devredilmişti. Bu işletme o zaman orman içinde bungalovların ve denize girilebilen platformların bulunduğu bölgeyi tel örgülerle çevirerek girişine “Apart Sakinleri Dışında Giriş Yasaktır” ve “Dikkat Köpek Var” tabelaları asmıştı.

Kıyılar Halkındır, Engellenemez” pankartı açarak protesto eylemini gerçekleştiren Akyaka Dayanışması üyeleri, denize ve azmaklara kıyısı olan, Muğla’ya Hizmet Vakfı ve başka özel şirketler tarafından işletilen plaj, restoran, kafe gibi yerlerde vatandaşlardan giriş ücreti talep edildiğini, tel örgülerle kapatılarak, şezlong, masa, ile işgal ederek halkın kullanım alanlarını kısıtlandığını, Kıyı Kanunu‘na aykırı bu tür özelleştirme girişimlerini protesto ettiklerini bildirmişlerdi…

Bildiğim kadarıyla aynı yıl 19 bin 300 metrekarelik zeytinlik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılarak 8 milyon 250 bin liraya satılmıştı.

Kıyılarda halkın olamamıştı…

xx           xx           xx

Geldik bugüne… Geçen seneye kadar MUÇEV vardı… Muğla Valiliği Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığında kurulan MUÇEV

MUÇEV Muğla‘da aralarında Ölüdeniz Kumburnu, Akbük, Kadın Azmağı gibi önemli günübirlik kullanımdaki koy ve plajlardan 14‘ünü kiraya vermiş ve bu uygulama büyük tepki çekmişti.

Ancak MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) tarafından geçtiğimiz 17 Mart‘ta Milas‘ta düzenlenen toplantıda Danıştay kararı ile MUÇEV‘in Muğla kıyılarında “yetkisiz” hale geldiği açıklanmıştı.

MUÇEP‘in Milas toplantısında yapılan açıklamada, 14 kıyı alanının ihalesiz, protokolle kiraya verildiğine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verilmişti:

Bu protokollerden Akyaka Kadın Azmağı ve İztuzu Bölgesine ait olanların İdare Mahkemesi kararlarıyla MUÇEV’in Yönetmelik’te belirtilen kamu yararına dernek veya vakıf olmadığı gerekçesiyle iptal edilmiş, bu kararlardan biri Danıştay tarafından da onanmıştır. Danıştay ayrıca, MUÇEV Ltd. Şti.’ne devir işlemine dayanak gösterilen Yönetmeliğin 65. Maddesini de iptal etmiştir. Danıştay’ın bu kararlarından sonra, MUÇEV’le imzalanmış ve imzalanacak tüm protokollerin hukuki dayanağı kalmamıştır. MUÇEV LTD. ŞTİ ile imzalanmış olan ve hukuka aykırılığı kararlarla tescil edilen mevcut tüm protokollerin iptali talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapılarak, bu taleplerin reddi halinde, dava açılması kararı alınmıştır.

xx           xx           xx

MUÇEP açıklamasının üzerinden bir seçim geçti ve yönetim sistemi ile birlikte Devlet Yapısı da değişmeye başladı. Ancak Danıştay kararı uygulandı mı uygulanmadı mı, MUÇEV Ltd. Şti. kıyılardan elini çekti mi çekmedi mi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, MUÇEP‘in taleplerini reddetti mi etmedi mi; etmedi ise MUÇEP dava açtı mı açmadı mı bilmiyoruz.

Bildiğimiz geçtiğimiz Nisan ayında dönemin CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ‘ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yanıtlanmak üzere mecliste bir “soru önergesi” vermiş olduğu…

Kıyı alanlarının yerel yönetimlere devrini de talep ettiği soru önergesine yanıt verilmeden Üstündağ‘ın milletvekilliği sona erdi… Bakan değişti… MUÇEV‘in kıyı alanlarındaki tasarrufu ile ilgili Danıştay kararı bir muamma olarak kaldı…

Yoksa “Kıyılar Halkındır, Engellenemez” diyen “Akyaka Dayanışması” gibi MUÇEP‘te mi buharlaştı? Sanmıyorum, ama yoklar. En azından sessizliğe büründüler…

xx           xx           xx

Her sene bu günlerde başta Akbük olmak üzere kiraya verilen kıyı alanlarından tepkiler, şikayetler gelirdi. Bu köşenin takipçillerinden Serdar Şatırlar‘ı saymazsak, pek tepki, şikayet yok…

Yine de Fethiye‘den, Marmaris‘ten, Datça‘dan münferit şikayetler geliyor. Kimsenin MUÇEV dediği de yok… Anladığım kadarıyla bu sene kıyılarda “şemsiye-şezlong mafyacılığı oynayanlar” türedi…

Sahillerimizdeki yerel yönetimler kıyılarına, yörelerine sahip çıkarlarsa bu şikayetler sona erecektir…

Ancak Akyaka-Akbük arasından ciddi şikayetler yükseliyor. Bu kıyıların “Akyaka-Çınar Beach” adı altında 400 bin TL‘ye kiralandığı iddiaları var. Muğla’ya Hizmet Vakfı mı, MUÇEV mi, kim kiraya verdi acaba? Yoksa ikisi de değil, kıyı işgali mi?

Buralarda adam başı 20 TL vermeden denize inmek mümkün değilmiş. Elemanlar “Şezlong parası” diyorlarmış. “Şezlong istemiyorum” derseniz, “Başka bir şey için harcarsınız” yanıtı veriyorllarmış… Sanki para harcamaya zorlanıyorsunuz…

Büyükşehir mi, Valilik mi kim ilgilenecekse artık birileri ilgilenmeli…

xx           xx           xx

Bu arada MUÇEV‘in web sitesinde “MUÇEV’den Kamuoyuna Açıklama” başlığı altında duyuru yapıldı. Şirketin, yani MUÇEV‘in hukuka ve yasalara uygun olarak kurulan ve iki kamu vakfının ortaklaşa girişimi olan, yapılan kiralama işlemlerinden sağlanan finansmanı Tabiat Varlıkları, Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinin çevre ve sair sorunlarının tespit ve çözümüne yönelik çalışmalara aktararak kamu yararına faaliyette bulunan bir tüzel kişilik olduğu vurgulanan duyuruda “... Şirketin kamusal niteliği olan tüzel kişilik olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kendisine tanınan yetki ve görevlendirmeler dışına çıkarak faaliyet göstermesi olanaksızdır.Şirket tarafından kiralama ve sair tüm işlemler mevzuata uygun olarak tanzim edilmiştir ve edilmektedir.” denilmekte.

Duyuruda koruma altındaki kıyı alanlarında yerel yönetimlerin kat-sıvı atık toplama dışında yetki ve tasarrufları olmadığı, her türlü hüküm ve tasarrufun Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce yürütüldüğüne dikkat çekilerek şu ifadelere yer verilmiş:

Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmelik Bakanlığımızca (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) hazırlanmış ve 02.05.2013 tarih ve 28635 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik 36. Maddesi 1. Fıkrası uyarınca ve aynı yönetmeliğin 55. Maddesinin 2. Fıkrası kapsamında MUÇEV’e pazarlık usulü ihale sonucunda 29.06.2017 tarihli kiralama sözleşmesiyle kiralanmıştır. … Kamuoyuna aktarılmaya çalışıldığı gibi şirketin yetki ve sorumluluğunu aşarak, mevzuata hukuka ve yasaya aykırı olarak kiralama yapması söz konusu değildir. … 29.06.2017 tarihli kiralama sözleşmesine dayanak yapılmış olan işlemlerin münferit ve yasal dayanağı farklı olan mahkeme kararları ile kıyaslanarak kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algı ve sunulan beyanların kabul edilebilir tarafı bulunmamaktadır. … MUÇEV ismi kullanılarak yapılan işlemlerle ilgili dayanaksız, mesnetsiz ve yanlış bilgilendirmelerde, tüzel kişilik adına işlem yapan yetkililer ve sorumlular da suçlanmaktadır. Şahıslara yönelik yapılan iftiralara, kamu yararı gözeten şirketin adını lekeleyecek, itibarsızlaştıracak beyan ve bilgilendirmelere ve kurumları yıpratma politikalarına itibar edilmemesini talep ediyor, bu eylem ve davranış içinde olan kişi ve kuruluşlar hakkında hukuki yollara başvurulacağını kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.

xx           xx           xx

Yukarıdaki duyuru veya bilgilendirmedende anlaşılacağı gibi MUÇEV bir bakıma “Ben kıyı alanlarını Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden kiraladım. İstediğime de istediğim şekildde kiraya veririm” diyor.

Bakalım MUÇEP bu durumu nasıl karşılar?

Bir de bu aralar, nedense İMEAK Deniz Ticaret Odası kuruluşu olduğu söylenen ve Deniz Temiz Derneği TURMEPA gibi faaliyet göstereceği öne sürülen Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi”nin Muğla kıyılarının yeni patronu olduğu haberleri de sosyal medyada dolaşmaya başladı.

Bu haberde eski birve itibar edilmemeli… Muğla kıyılarının bu şirkete tahsisi veya kiralanması söz konusu değil…

———————————–                                                                                           ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Politika, insanların kendilerini ilgilendiren şeylerden alıkoyma sanatıdır. (Paul Walery)

ÇİVİ

Marmaris Belediye Başkanı adaylığını iyice kafaya takan Acar Ünlü, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu takip etmeye başlamış. En son Antalya’da karşılamış ve hiç yalnız bırakmamış. Şimdi herkes adaylığı garantilemiş mi diye soruyor.

Beni De Bi Gülmek Alıyor:))))

—————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.