KIŞLIK BAŞKENT MUĞLA

Bu haber 09 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.019 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla ben bildim bileli en çok siyasiyi, bakanı, başbakanı ANAP döneminde ağırlamıştır.
Muğla en çok ve hatta tek dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı ağırlamıştır.
Anımsarsak başbakanlığında Bodrum’u, Göcek’i yazlık meskeni haline getiren Özal Cumhurbaşkanlığı’nda Gökova Körfezi’nin Okluk Koyu’ndaki mütevazı yazlığı “Devlet Konuk Evi” olarak kullanmıştır.
Nedense kendisinden sonra gelenler bu evi ve koyu bir gün olsun kullanmamışlardır!
 
xx     xx     xx
O yıllarda yaz geldi mi bakanlar Ankara’dan sökün ederlerdi.
Seçim bölgeleri gibi Muğla’ya akın ederlerdi. Mesut Yılmaz’ın başbakanlığında da bu böyle oldu.
Onca bakanın yazları Muğla’yı mesken tutması, Muğla’nın Ankara’dan daha çok hizmet almasını, ayrıcalıklı olmasını sağlamamıştır, ama bu durum Muğla’ya “Yazlık başkent” unvanını kazandırmıştır!
Yazları Muğla’ya bakan akışı öteki hükümetlerde de olmuştur, ama hiçbir zaman ANAP döneminde yaşanan yaşanmamıştır.
 
xx     xx     xx
Muğla hala “yazlık başkent” özelliğini koruyor.
Muğla bu dönemde (AK Parti dönemi) bir kere Göcek’te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ağırlayabildi, ama Başbakan Erdoğan geleneği dini bayramlarda ve özellikle yaz aylarında Bodrum merkezli olarak sürdürüyor…
Ama Okluk Koyu rahmetli Özal’dan sonra öksüz, unutulmuş kaldı.
 
xx     xx     xx
Oysa Okluk Koyu, yeniden elden geçirilip, Cumhurbaşkanı Gül’ün yorgunluklarını atabildiği, başka ülkelerin devlet başkanları, cumhurbaşkanları ile buluştuğu bir yer olarak tıpkı Özal döneminde kullanıldığı gibi, Muğla’nın tanıtımı için de kullanılabilirdi…
Nedense bu konuda Muğla Valiliği’nin de girişimleri, çabaları olmadı. Gariptir TÜRSAB’dan, GETOB, BODER, FETOB’dan da ses çıkmadı…
Okluk Koyu’nda Cumhurbaşkanı Gül’ün yurt dışından Devlet adamlarını davet edip, tatil yapmalarını sağlayabildiğini; Muğla Valiliği’nin Paris’in, Londra’nın, Bonn’un, Stokholm’un, Moskova’nın, Roma’nın valilerini ağırladığını; burada Avrupa ve Amerika’nın ünlü sanatçılarının konuk edildiğini düşünebiliyor musunuz?
 
xx     xx     xx
Bu konuda Muğla Ticaret Borsası Başkanı olduğu günlerde Hayati Nizamoğlu’nun çabaları oldu. Cumhurbaşkanı Gül’e kendisinin de içinde bulunduğu bir heyetin kabulünde Nizamoğlu’nun Okluk’tan söz ettiğini, Sayın Cumhurbaşkanı’nın “Orayı kullanmak istiyorum, ama evi büyütmemiz gerekiyor. O zaman da tepkiler olacaktır.” dediğini biliyoruz.
Doğrusu ben Muğla’nın o türden bir “yobazlık” yapacağını sanmıyorum…
Yine Nizamoğlu’nun Muğla Ticaret Borsası Başkanı olarak katıldığı bir toplantıda Başbakan Erdoğan’a “çaktırmadan” TOBB’un milletvekilliği için önerdiği isimler tanıtılırken, kendisine söz verilenler, “Aday olma umutlarını” dile getirirlerken, Nizamoğlu’nun, “Sayın Başbakanım, Muğla’dan geliyorum. Sizi önümüzdeki dönem Cumhurbaşkanı olarak Okluk Koyu’nda görmek istiyoruz.” dediğini biliyorum.
 
xx     xx     xx
Hafta sonunda Muğla iki bakanı birden ağırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Dalyan’da tedavi edilen bir Caretta Deniz Kaplumbağasını denize bırakmak için, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Milas ve Yatağan-Eskihisar’da süren arkeolojik kazıları incelemek için gelmişti.
Daha yeni 2012’nin son günlerinde AB’den Sorumlu Bakan Başmüzakereci Egemen Bağış Muğla’dan geçti. Yine yeni yıla girerken AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ekrem Erdem ve Menderes Türel’i ağırlayan Muğla geçtiğimiz günlerde bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’yu ikinci defa ağırlarken, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Muğla’ya akın etmeye başlayanların için de yer aldı.
Muğla bir anda, bu defa “Kışlık Başkent” haline gelmeye başladı.
 
xx     xx     xx
Görünen o ki, Muğla bu sene daha pek çok Bakanı, AK Parti’nin üst düzey yöneticilerini ve alanında başarılı AK Partili belediye başkanlarını ağırlayacak. Ki önümüzdeki hafta Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in de gelmesi bekleniyor…
Hayrola?
Sorunun yanıtı açık…
2014’te malum yerel seçim var. Galiba Başbakan Erdoğan ve AK Parti’nin genel merkez yöneticileri Muğla Büyük Şehir seçimi için umutlanmaya başladı…
Başka bir izahı yok.
Yoksa koskoca bakan sırf yarası tedavi edilmiş bir Carettayı denize bırakmak için Muğla’ya neden gelsin?
 
xx     xx     xx
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Muğla’nın Türkiye’nin önemli illerinden biri olduğunu dile getirerek, kentin tabiatı, kıyıları, sit alanları, orman ve milli parklarıyla Türkiye’nin göz bebeği olduğunu vurguluyor. Yıllık 6 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin tatil için Muğla’yı tercih ettiğine dikkat çekip, bölgedeki yatak kapasitesi ve hizmet kalitesinin artması gerektiğini kaydediyordu.
Muğla’yı güzelleştirmek için sadece bakanlıklarının bütçesinden geçen yıl çeşitli kurumlara 6 milyon lira hibe yardım yaptıklarını anlatan Bayraktar, katı atıkların toplanması yönünde Büyükşehir Belediyesi, Valilik ile İller Bankası olarak yardım edeceklerini, atık sular ve çevrenin korunması konularında daha ciddi adımlar atacaklarını ifade ediyordu.
Gelecek yıl yapılacak seçimde Muğla Büyük Şehir Belediyesi’ni CHP’mi, AK Parti mi alır şimdiden bilinmez, ama görünen o ki, Muğla bu yıl içinde Ankara’dan ciddi hizmet ve yatırım akışı görecek.
Ne diyelim, bu seçim Muğla için bereketli olur inşallah…
09.01.2013
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.