Kişi kim, kurum kim?

Bu haber 08 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.112 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Muğla İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Çağrı Alper arkadaşımız geçenlerde sosyal medyada Hamle’nin habercilik anlayışını sorgulamış.

Sorgulayabilir tabi. Biz eleştiriye açık yayıncılık yapıyoruz.

Merak eden Hamle’nin web sitesine girer haberlerin altına yapılan okur yorumlarına, özellikle benim köşe yazılarımın altına yapılan yorumlara bakarlar.

Keşke Çağrı kardeşimiz de derdini orada anlatsa idi. Demek ki henüz iyi bir Hamle okuru olamamış.

Sayın Alper, sosyal medyada sorgulamasında aşağı yukarı şöyle demiş;

Hamle kişiye özel yayıncık mı yapıyor, yoksa kurumlara uzak bir yayın anlayışı içinde mi?

xx        xx        xx

Kişi kim, kurum kim?

Kişi MuğlalılarınVatandaş Ahmet’iMakine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu… Kurum ise Adalet ve Kalkınma Partisi

Ben böyle anladım.

Çünkü Muğla Belediyesi’nin Kışla Parkı kararı ile ilgili Karaosmanoğlu ile Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi’nin açıklamaları tesadüfen aynı gün yapılmış. Ama Hamle, Karaosmanoğlu’nun açıklamasını manşetten haber yaparken, İlçe Başkanı Çelebi’nin açıklamasını iç sayfalarda haber yapmış.

Bu ne Hamle’nin kişiye özel yayıncılık yaptığı, ne de kurumlara uzak bir yayın anlayışı içinde olduğunu gösterir.

Hamle hiçbir kişi ve kurumun borazanı olmamıştır, olmaz da!

Bilenler bilir ki, Hamle habercilikte tarafsız ve objektif, yorumda taraf ve özgür yayıncılık yapan bir yayın organıdır.

xx        xx        xx

Çağrı kardeşimizin sosyal medyadaki sorgulamasını duyunca, Hamle’nin web (www.hamlegazetesi.com.tr) sitesindeki arşive girdim. Haberlerin tıklamasına baktım. “Karaosmanoğlu’ndan Belediyeye kınama” başlıklı haber (o gün) 726 kere tıklanmışken 28 kişi tarafından da paylaşılmış. “Kışla Parkı’nda söz düellosu” başlıklı haber ise 338 kere tıklanırken, 32 kişi tarafından da paylaşılmış.

Demek ki Hamle doğru yayıncılık yapıyor. Gazeteyi okutan öyle köşe yazarı filan değildir. Manşetidir.

Demek ki o gün “kişinin ne dediğini” değil de “kurumun ne dediğini” manşete taşısaymışız web sitesi 726 kere değil, 338 kere tıklanmış olacaktı…

Karaosmanoğlu’nun manşete taşınması O’nu Karaosmanoğlu yapmaz. O gün manşete İlçe Başkanı Av. Çelebi’nin açıklaması taşınmış olsaydı, bu da Adalet ve Kalkınma Partisi’ni parti yapmazdı.

Ahmet Karaosmanoğlu zaten Ahmet Karaosmanoğlu ve Adalet ve Kalkınma Partisi de zaten “parti”…

Ama yaptığımız doğru yayıncılık Hamle’yi Hamle yapmıştır!

xx        xx        xx

Karaosmanoğlu’nun “Karaosmanoğlu’ndan Belediyeye kınama” başlıklı haberinin spotunda şöyle deniliyor:

Muğla Belediye Meclisi’nde Kışla Parkı girişinde altı ticari, üstü konut olarak inşaat yapılması yönünde alınan karar kamuoyunda tartışma yaratırken, Muğlalıların ‘Vatandaş Ahmet’ dedikleri Ahmet Tan Karaosmanoğlu, ‘Söz konusu yerle ilgili Müteahhitlere verilmek üzere Meclis Kararı alan Muğla Belediyesi’ni kınıyorum.’ dedi. Karaosmanoğlu, Kışla Park ile ilgili kararı yargıya götüreceğini de kaydetti.

Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Merkez İlçe Başkanı Av. Mustafa Çelebi’nin “Kışla Parkı söz düellosu” başlıklı haberinin spotu ise şöyle:

Geçtiğimiz hafta içinde AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hamza Akercan’ın Kışla Parkı’na inşaat ruhsatı veriliyor açıklamasının ardından Belediye Başkanı Osman Gürün’ün kararın eski bir karar olduğunu açıklamasının ardından AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Çelebi’den Kışla Parkı için halk oylaması talebi geldi.

Kişi” kınıyor ve kınamakla kalmayıp, uyarıp, hatadan dönülmezse vatandaş olmanın gereğini yerine getirip mahkemeye başvuracağını söylüyor.

Kurum” belki de parti olmanın gereği ile hareket edip, “halk oylaması” talebinde bulunuyor.

xx        xx        xx

Ben Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yerinde olsaydım, Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Av. Çelebi’nin talebini yerine getirip, Kışla Parkı için hemen halk oylaması yapardım.

Ne olurdu?.. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin talebi sonunda yapılan halk oylamasında İlçe Başkanı Çelebi’nin beklediği sonuç çıkar mıydı?

Çıkmazdı… Ben de bu köşeden “Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Av. Çelebi’nin talebi bir ‘yanlışı’ Muğlalılara onaylattı” diye yazardım!

Keşke Ahmet Karaosmanoğlu’nun açıklamasını bir hukukçu olarak İlçe Başkanı Av. Çelebi yapmış olsaydı da kendisini manşete taşısaydık…

xx        xx        xx

Bizim Başkan Gürün’e yönelik eleştirilerimizin temelinde hep kendisinin “katılımcı olmaması” ve “Ben yaptım, oldu.” anlayışına sahip olmasıdır.

İşte bu noktada Muğla’da Başkan Gürün’ün en büyük şansı Adalet ve Kalkınma Partisi gibi bir muhalefete veya muhalefetsizliğe sahip olması!

En büyük şanssızlığı da “Vatandaş Ahmet” muhalefeti ile karşı karşıya kalması…

Yanlışlar karşısında Adalet ve Kalkınma Partisi sadece konuşuyor. Hatta çoğu zaman Vatandaş Ahmet’in peşine takılıyor!

Vatandaş Ahmet ise Belediye Uygulamalarını yakından takip edip, yanlışı ortaya çıkarmakla kalmayıp, yargıya taşıyor.

Taşıyor da ne oluyor?!!

xx        xx        xx

Bu arada geçen hafta Av. Çağrı Alper’in sevgili annesi İnci Alper Hakkın rahmetine kavuşmuş bulunuyor. Merhumeye Allah’tan rahmet, Alper ailesine baş sağlığı dileriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.