Kısa dönem askerlerin gurur günü

Bu haber 14 Nisan 2018 - 2:29 'de eklendi ve 595 kez görüntülendi.

Muğla’nın Menteşe İlçesinde temel eğitimlerini tamamlayan 370. kısa dönem 120 er Jandarma Alay Komutanlığı’nda düzenlenen törenle yemin etti. Yemin töreninin ardından kısa dönem askerlerin aileleri ile buluşmaları duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Kadir Tamer

Muğla’nın Menteşe İlçesinde temel eğitimlerini tamamlayan 370. kısa dönem 120 er Jandarma Alay Komutanlığı’nda düzenlenen törenle yemin etti. Acemilik dönemini tamamlayan kısa dönem askerlerin yemini için Jandarma Alay Komutanlığı’nda tören düzenlendi. Törene Muğla Valisi Esengül Civelek, Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban ile asker yakınları katıldı.

Törende eğitimlerini tamamlayan kısa dönem erler, Türk bayrağı ve silah üzerine el basarak yemin etti.

Törende konuşan Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, törende yaptığı konuşmada, önce anne ve babalara, ardından kısa dönem askerlere hitap etti. Sel, “Evlatlarınız asker olmanın onuru ile dimdik karşınızdalar. Onlarla ne kadar övünseniz azdır. Sizler de bugün asker anası, babası, eşi ve yakını olmanın gurur ve hazzını yaşıyorsunuz. Yiğit evlatlarınız eğitimlerini başarı ile tamamlayarak 178 yıldır bu ülkeye hizmet etmekte olan Jandarma teşkilatının bir mensubu olmak maksadıyla huzurunuzda yemin ettiler. Onları hiçbir ulusta olmayan sadece Türk ulusuna özgü, örf adetleri ve insan sevgisi ile dopdolu yetiştirdiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Şu andan itibaren Mehmetçik adını alan evlatlarınız yüce milletimizin de gurur kaynağıdır. Sizler biraz önce milletimiz ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde anne, baba ve yakınlarınızın huzurunda silah arkadaşlarınız ile omuz omuza vererek gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğruna seve seve canınızı vereceğinize namusunuz ve şerefiniz üzerine ant içtiniz. Sizlerle gurur duyuyor, sizlerle övünüyoruz. Türkiye Cumhuriyet’inin ilelebet yaşaması için anayasamızın değişmez ilkelerine bağlı ve milletimizin emrinde silah arkadaşlarınız ile birlikte kader birliği yaptınız. Kahraman Mehmetçikler kanunu ve nizamı doğruluğu ve dürüstlüğü, hak ve adaleti daime rehber edineceğinizden ve yemininize sadık kalacağınızdan hiç kimsenin şüphesi yoktur” dedi. 

Konuşmaların ardından birliğine ilk katılan er Oğuzhan Akçivi, ödülünü Muğla Valisi Esengül Civelek’in elinden aldı. Tören resmigeçidin ardından sona erdi.

Duygusal anlar yaşandı

Yemin töreninin tamamlanmasının ardından törene katılan aileler kısa dönem askerler ile bir araya geldi. Duygusal anların yaşandığı buluşmada kısa dönem askerler aileleri ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.