KIRAT’IN DURUMU « Hamle Gazetesi

KIRAT’IN DURUMU

Bu haber 09 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 995 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

1960’larda başlayan ve 2000’li yıllarda seçmen üzerinde etkisini yitiren demokrasi şehidi Menderes’in kurduğu parti, bugün ikiye bölünmüş durumda. 1983 yılında kurulan ve rahmetli Özal7ın iktidara taşıdığı Anavatan Partisi’nin yaşadığı kötü son, maalesef Menderes’in ‘Yeter Söz milletindir’ diyerek kurduğu Demokrat Parti (DP) misyonu, hala birçok köyümüzde yaşlıların ‘kol kesilir, yen içinde kalır’ misali gözdesi durumunda.
Kuruluşundan bu yana belki de ilk defa parti bölünüp parçalandı. Bir tarafta DYP, bir tarafta DP. Kökeni, misyonu, programı ve temsil ettiği kitle aynı. Anavatan Partisi ile gerçekleşen birleşme sonrası, her iki parti de adeta kendi sonlarını kendi elleri ile hazırladılar.
Böl, parçala, yok et.
Bu zihniyet nedense siyasi partilerimizin en büyük düşmanı. Bölünmek, parçalanmak yerine, yine bir veciz söz ile durumu anlatmak istersek, “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” denilmediği için iç çekişmeler nedeniyle parti bu duruma geldi. Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mehmet Ağar gibi genel başkanlar bu partide Kırat gölgesinde siyaset yaparken, Kırat bugün ikiye bölündü.
Geçmişte darbelere tanıklık eden Kırat, Demokrat Parti (DP) olarak siyasi yaşama başladığında, ardından Adalet Partisi’ne, 1980 darbesinin sonunda da Doğru Yol Partisi’ne dönüştü. Bu dönüşüm esnasında tabanını hiç kaybetmedi.  Fakat parti ne zaman Anavatan Partisi ile bütünleşme sürecine girdi, parti içinde hiziplikler, sen ben kavgası, iktidar ve koltuk kavgaları sonrası gerisi malum.
Son günlerde Muğla’da hem DP, hem de DYP gibi iki parti siyasi kulvarda kendine yer edinmeye çalışıyor. İki partinin de İl başkanlarına baktığımızda, geçmişte bu partiye gönül vermiş, hizmet etmiş babalarının dedelerinin Kırat gölgesinde siyaset yapan isimler olduğunu görürsünüz. DP’nin İl başkanı Zekai Alper, DYP’nin İl Başkanı da Cahit Karaöz.
Her iki isim de partinin tekrar eski o şaşaalı günlere dönmesini için çaba harcıyor. DP İl Başkanı Zekai Alper, Erdal Eroğlu’nun Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi seçilmesi nedeniyle yönetim kurulu üyelerinin oylarının tamımı ile İl Başkanlığına getirildi.
Önümüzde bir yerel seçim var. Üstüne üstlük Muğlalılar, Büyükşehir Belediyesi seçimlerine ilk defa oy verecek. 20 yıl önce Muğla’da yerel iktidar olan bu parti veya partilerin Numan Kurtulmuş örneğinde olduğu gibi, tek parti çatısı altında seçime girmeleri daha hayırlı olur diye düşünüyorum. Aksi taktirde siyaset sahnesinde tatlı bir anı olarak anılmaktan öte geçemezler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.