Kim Rektör olacak?

Bu haber 12 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.488 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörlük seçimi için geri sayım başladı. Bu gün ayın 12’si, 2 gün sonra ayın 15’inde rektörlük seçimi yapılacak.

Malum, AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylığı nedeniyle Rektörlükten istifa etmek durumunda kalan Prof. Dr. Mansur Harmandar yeniden aday. Projelerini tamamlamak ve üniversiteyi “Dünya Üniversitesi” yapmak için bir dönem daha istiyor.

Bu seçim Prof. Dr. Harmandar için bir bakıma “Güven oylaması” olacak.

Harmandar yeniden seçilir mi?

Bu sorunun yanıtı hem var hem yok…

xx        xx        xx

Aslında sorunun yanıtını vermek zor…

Bizim rektörlük seçimimiz dünyada görülmüş bir seçim değil.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin yeni rektörü önümüzdeki Perşembe günü yapılacak olan oylamanın sonunda belirlenmiyor. Yani Perşembe günü oy kullanacak olan 500’ün üzerindeki öğretim üyesi oy kullanıp seçim yapılabiliyor, ama “belirleme” yapamıyor!

Prosedüre göre önce en çok oy alan 6 aday belirleniyor. O ilk 6 aday YÖK’e gidiyor. YÖK gerekli kulis ve istihbarat çalışmalarını yapıp memleket ve millet menfaati için uygun gördüğü üç ismi (kaç oy aldığı önemli değil) Cumhurbaşkanlığı makamına arz ediyor. Cumhurbaşkanlığı makamı da takdir yetkisini kullanıp uygun gördüğü bir ismi rektör olarak atıyor.

Hayırlı olsun!

xx        xx        xx

Ama Muğla’da bir sorun var. Çünkü ortaya çıkan aday sayısı 6 bile değil!

Prof. Dr. Harmandar’a yeniden rektörlük sözü verilmiş olduğunu anımsatanlar, çıkan adaylarla ilgili “Bunlar neden aday olmuşlar ki?” diye soruyorlar. Verilen söze inanmıyor olabilirler. Ankara’da güvendikleri ve hatta Sayın Harmandar’a verilen söze rağmen söz almış olanlar olabilir…

İşin garip yanı başka adaylar olmadan Perşembe günü seçim yapmak da mümkün değil. Sayın Harmandar tek aday olsa adı YÖK’e gönderilmiyor. En çok oy alan rektör olamayacak olsa da o seçim yapılacak!

Yani aday sayısı 6’nın altında kalırsa seçim iptal ediliyor.

xx        xx        xx

Hâlihazır da 4 aday var; Prof. Dr. Mansur Harmandar, MSKÜ Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan, Tıp Fakültesi’nden Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Okay Nazlı ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bedrettin Mercimek.

Bu durumda bu seçim Perşembe günü yapılamayabilir.

Ancak mevcut adaylar veya içlerinden birisi usulün yerine gelmesi için iki göstermelik aday çıkartabilir!

Cumhurbaşkanı kendi kendine oy vermiş göstermelik adayı rektör atayabilir mi?

Evet en çok oy alan aday en geride kalabilirken, kendi kendine oy vermiş aday atanabilir. Böyle bir şeyin geçmişte olduğu söyleniyor. Burası Türkiye!

xx        xx        xx

Tıp Fakültesi’nden aday olan Prof. Dr. Doğan ve Prof. Dr. Nazlı üniversitede çok tanınan isimler değil. Ama belki üniversiteden hasta olmuş olan hocalar Prof. Dr. Doğan’ı tanıyor olabilirler.

Ben yine de bu iki isme şans vermiyorum. Tabi Ankara’da bir ağabeyleri yoksa…

Tabi Prof. Dr. Doğan şu anda üniversitenin Tıp Fakültesi Hastanesi’ni yönetiyor. Üniversiteyi de yönetebilir. Bakarsınız Ankara aldığı oyun azlığına çokluğuna bakmadan rektörlüğe atar…

Ama yine de iki tıpçının bir sonraki seçime hazırladıkları, o seçim için yarıştıkları söylenebilir.

Bu durumda seçim Prof. Dr. Harmandar ile Prof. Dr. Mercimek arasında…

Hangisi kazanır? Benim böyle bir soru sormamam gerekirdi. Bu sorunun yanıtı hem var hem yok!

xx        xx        xx

Perşembe günü seçim yapılabilirse, 500’ün üzerinde akademisyen oy kullanacak.

Geçen hafta üniversitenin görülmeye değer “Doğal Yaşam Alanı”nda Nazar Pastanesi’nin başarılı sunumu ile gerçekleştirilen kahvaltıda Prof. Dr. Harmandar ile birlikte oldum. Beraberinde eşi Suzan hanım da vardı. “Projelerimi tamamlamak ve üniversiteyi ‘Dünya Üniversitesi’ yapmak için adayım.” diyen Prof. Dr. Harmandar’ı kendinden emin gördüm.

30 Mart Yerel Seçimi de işe yaramıştı. O gün karşımızda başarılı bir hatip vardı.

Peki, geçen dönem Rektör olarak başarılı bir dönem geçirmiş miydi?

xx        xx        xx

Prof. Dr. Harmandar kendisini başarılı buluyordu. “Göreve geldiğim 2010 yılından sonra Üniversite içinde barışı sağladık. Kimsenin burnu kanamadı. Amacımız Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini barışın, huzurun hakim olduğu, eğitim ve öğretimin ön planda olduğu, sadece bilimsel araştırmaları ile isminin anıldığı bir üniversite hedefliyoruz.” derken, yaptırdığı anketten başarılı çıktığını söylüyordu. Anketi şöyle anlattı:
Üniversitemizin yüzde 5’i ne yaparsak yapalım bizden memnun değil. Yüzde 15’i yönetimdeki bazı arkadaşlarımızdan memnun değil. Yüzde 80 şikayetçi değil. Benim hedefim 400 oy. Ben bu seçimden güvenoyu ile çıkacağım.

xx        xx        xx

Mansur hoca 500 oyun 400’ünü alabilir mi?

Alabilir de, almayabilir de! Ayrıca çok ta önemli değil…

Eğer Perşembe günü en 6 isimle seçim yapılabilirse, kim ne oy alırsa alsın ilk 6 isin YÖK’e gönderilecek ve son sözü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül söyleyecek.

Eğer gerçekten Sayın Harmandar’a verilmiş bir söz varsa, oy dağılımı ne olursa olsun seçimin sonucu belli. Prof. Dr. Harmandar ile “yola devam”…

Yok, eğer verilmiş bir söz yoksa seçim ortada. Hatta Harmandar ile Mercimek arasında.

Peki, kim seçilir?

Cumhurbaşkanı Gül kimi atarsa o seçilmiş olur… (!)

xx        xx        xx

Artık üniversiteyi bölen, akademisyenleri karşı karşıya getiren bu rektörlük seçimi sistemi kesinlikle değiştirilmelidir. Rektör adayları YÖK’ün, Cumhurbaşkanının, siyasilerin himmetine sığınmamalıdırlar…

Yüksek öğrenim kurumlarına siyaset karıştırılmamalıdır.

Hatta akademisyenler içinden rektör seçilmemelidir. Akademisyen alanında kariyerini geliştirmelidir. Cumhurbaşkanı rektör olarak kimi atayacaksa atamalı, ama Üniversite Senatosu seçilmiş akademisyenlerden oluşmalıdır…

Neyse eksiği, fazlası ve yanlışıyla Rektörlük seçimi üniversitemize ve Muğla’ya şimdiden hayırlı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
abdullah 12 Mayıs 2014 / 21:18

Cumhurbaşkanı kendi kendine oy vermiş göstermelik adayı rektör atayabilir mi?
Evet en çok oy alan aday en geride kalabilirken, kendi kendine oy vermiş aday atanabilir. Böyle bir şeyin geçmişte olduğu söyleniyor….Hani tarafsızlık, böyle bir atamayı Ahmet Necdet Sezer’in yaptığını bilmeyen mi var. Niye Yazmıyorsunuz…