Kim eski adını istemiyor ki?

Bu haber 08 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 3.777 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla merkeze bağlı Yeşilyurt Beldesi sakinleri beldelerinin, onların deyişi ile “köylerinin” eski adı “Pisi”yi geri istiyorlarmış. “Yeşilyurt” güzel isim, ama ben de ısınamayanlardanım. Günlük yaşamımda “Pisi” demeye de devam ediyorum.
Yine Muğla merkeze bağlı “Akkaya Köyü”ne de “Dirgeme” derim… Dirgeme’nin anlamını da bilmiyorum ama, öyle işte…
Dirgeme’de küçük mağaralar vardır. İnsan elinden çıkma. Birinde üç mezar olduğu söylenir. Hatta yakın zamanda definecilerin yine talanına uğramış. Muğla Müze Müdürlüğü ve arkeologları ne işe yararlar bilemiyorum, ama o mağaralar antik dönemlere ait olabilir…
Kim bilir belki de Dirgeme adı oralarda yaşamış bir antik kentten geliyordur…
“Pisi” de öyle. Pisi’nin antik dönemdeki adı; Piysa… Muhtemelen Psia…
xx xx xx
Yatağan’ın Turgut Beldesi’nin eski adı da “Leyne” idi… Leyne’de antik Lagina Kenti bulunuyor. Muğla’da Leyneler, Pisiler çok…
Pisililer, “Yeşilyurt” adı güzel olsa da “Pisi”yi geri istiyorlar.
Bu isimler neden değiştirildi? Geçmişi silmek için mi?..
Muğla’daki antik kentlerin geçmişi “Yunan” olsa hadi neyse diyeceğim, ama Anadolu’da “Rumlar” yaşamış olsa da “Yunan” yok… Rumların da, Orta Asya’dan kalkıp gelen boyların Hıristiyanlıkla karşılaşıp, o dini kabul etmiş olmaları muhtemel…
Bu konuda Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı’ya kulak vermek lazım.
Halikarnas Balıkçısı’na göre, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu 5 bin yıldır Türk’tür… Var sayalım Leyne, Pisi Yunan… Geçmişi silmenin geleceğe, kime, ne yararı var?!!
xx xx xx
Leyne, Pisi Yunan değil…
Muğla’da bilinen üç uygarlık görüyoruz: Karyalılar, Likyalılar, Lelegler…
Hepsi de Anadolu uygarlıkları… Hiç biri Yunan değil…
Marmaris’in antik dönemdeki adı ‘Fiskos’tu… Muğla adını antik ‘Mabolla’dan almış.
Yatağan’ın adı eskiden “Ahi Köy” dür. Ne güzelmiş…
Milas’ın adı ‘Miylasa’dan geliyor. Fethiye ‘Makri’den. Fethiye’nin ünlü Kayaköy’ünün adı ‘Levissi’ idi. Gökova’nın ise ‘Geova’…
Herkes eski adına mı dönsün?
Hayır…
Örneğin biz Muğlalılar, “Muğla”dan memnunuz.
Ama isteyen sevdiği, benimsediği adı almalı.
xx xx xx
Pisi’nin 1961’de “Pisiköy” adını aldığını belirten Pisi (Yeşilyurt) Belediye Başkanı Mehmet Güven, “Beldemizin adı Muğla ve yöresinde Pisi olarak anılıyor. Belde halkımız da bu şekilde anıyor. Yeşilyurt isminden rahatsız değiliz ama eski adamız olan Pisi adını almak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili olarak kamuoyu yoklaması yapmayı planlıyoruz. Sonuca göre gerekli girişimleri yapmak istiyoruz.” diyor.
Kamuoyu yoklamasından “Pisi” çıkacaktır.
Sonra?
Sonra, ünlü Ormancı Türküsünün yakılmasına neden olan dramatik olayın yaşandığı Gevenes Köyü (Bu günkü adı Çaybükü) halkının izlediği yol izlenecek.
Geveneslilerin istemi, o zaman Muğla İl Genel Meclisi’ne yansıdı. Muğla İl Genel Meclisi’nde alınan karar, İçişleri Bakanlığı’na gönderildi.
Pisililer için de aynı sonuç olur mu bilmem, ama Gevenes için yapılan başvuruya bakanlıktan olumsuz yanıt geldi. Kökün de Türkçe ‘geven’ sözcüğü olmasına rağmen, “Türkçe olmadığı gerekçesiyle” bu gün ünlü Muğla’nın ünlü türküsünde yaşamakta olan “Gevenes” adına onay verilmedi!
xx xx xx
Akıl alacak gibi değil!Muğla, Milas Türkçe mi? Marmaris ne demek?..
Köyün adı en ünlü türkülerden birinde geçiyor, ama türkü de adı geçtiği gibi Geveneslilerin Köyü’ne Gevenes denilemiyor!
“Karaova Düğünü” de ünlü türkülerimizden biri. Türkü’nün yakılmasına neden olan dramatik olayın yaşandığı köy bir Bodrum köyüdür; Karaova Köyü.
Bulabilirseniz arayın da bulun Karaova Köyü’nü!
Karaova’yı da ‘Mumcular’ yaptılar…
Pisi’nin adı da ünlü Kerimoğlu Türküsünde geçer. “Haydaman da haydaman” diye başlayan türküde Pisi şöyle yer alır;
“…Öf ülen de aman aman/Yerkesik’len şu Pisi’nin arası…”
Pisi nerede?
Yok. Yeşilyurt var…
Ormancı Türküsü’ndeki olayın yaşandığı “Gevenes Kahvesi” gibi Yerkesik’te de Kerimoğlu Evi restore edildi. İyi de oldu. Türkünün meraklıları Kerimoğlu Evi’ni ziyaret ettiklerinde, “Pisi nerede?” diye sorduklarında, “Yeşiyurt oldu” demek hoş olur mu?
Ormancı Türküsü Kahvesine gelenler, “Burası Çaybükü ise Gevenes neresi?” diye sorarlarsa ne denilebilir?!!
Kültür böyle mi yaşatılıp, aktıralacak?!!
xx xx xx
Bu konuda olur mu bilmem; Muğla İl Genel Meclisi bir komisyon kurmalı. O komisyon değiştirilen yerleşim isimlerini belirleyip, o yerleşimlerin sakinlerinin istemini alıp, değiştirilmesi istenen isimlerin “gerekçesiyle” bir liste yapıp ve içine Gevenes’i de katıp İçişleri Bakanlığı’na bir kere daha başvurmalı.
Konu, Marmaris’ini ünlü ressamının adının verildiği yerden sökülüp alınması kadar önemli ve can alıcıdır. Şu çok tartışılan “açılıma” bir de Muğla’dan bakalım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.