Kılıçdaroğlu’ndan Filistin mücadelesine destek « Hamle Gazetesi

Kılıçdaroğlu’ndan Filistin mücadelesine destek

Bu haber 15 Aralık 2017 - 0:47 'de eklendi ve 959 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Filistin bizim milli davamız. İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı yapıldı. ‘Doğu Kudüs başkent olsun’ dedi. O karar çok önemli. Bu kararın gereğini hükümetin yerine getirmesini istiyorum. Bu karar alınması gerekiyordu ve her türlü desteği veriyoruz” dedi.

Kadir Tamer

Muğla’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında başlayıp tamamladığı yatırımların açılışını gerçekleştirirken 2018 yılında yapılması planlanan yatırımların temelini attı. Sabah saatlerinde Muğla’ya gelen Kılıçdaroğlu, Menteşe İlçesi’nde bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Ulaşım Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu daha sonra muhtarlar toplantısına katıldıktan sonra 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katıldı.

Törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “3,5 yıl önce göreve geldiğimiz andan itibaren öncelikle Büyükşehir Belediyesinin kuruluşunu gerçekleştirmeye ve aynı zamanda rutin işlerin aksamadan hayatın devam etmesini çalıştık. Muğla’yı 6 bölgeye ayırdık. Bu altı bölgede bütün birimlerimizin organizasyonu yaptı. Ve altı grup olarak 27 alt birimle ulaşılamayan mezralara ulaştık. 13 bin km2 ile İstanbul’un bir buçuk katıyız. Bu coğrafya içerisinde altyapı çalışmaları oldukça güç. Özellikle kırsalda köylerimizde il özel idaresinin kısıtlı bütçesi nedeniyle olması gereken hizmetler yeteri kadar yapılamamıştı. İnsan odaklı ve insana hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu amaçla yapılması gereken yatırımları bir bir hayata geçirmeye çalışıyoruz. Geçmişte yeteri kadar hizmet alamamış, su ve yol ile ilgili büyük sorunları olan bir il olarak bir dönemde bu sorunların çözülmesi mümkün değil. Yatırım olarak MUSKİ ve Büyükşehir 782 milyon liralık yatırım yaptı. Bu bugüne kadar yapılan en büyük 228 milyon liralık borç ödedik. Yaptığımız yatırımlar ve ödediğimiz borç ile birlikte 1 milyar 10 milyon liralık yatırım yaptık. 2018 yılında 426 milyon liralık yatırım öngörüyoruz” dedi.

Doğruları söylemeye devam edeceğiz

Daha sonra konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben hak, hukuk, adalet dedikçe birisi rahatsız olmuyor. Olsun, ben bunları ve doğruları söylemeye devam edeceğim. Harcadığın her kuruşun hesabını millete vereceksin. Bu bizim namus borcumuzdur. Bu bizim millete borcumuzdur. Bizi onlardan ayıran temel nokta hesap vermekten korkmuyoruz. Onlar hesap vermezler üstüne üstlük vatandaşa hesap soruyorlar. Biz o nedenle size hesap vermeyi namuslu görev sayıyoruz. Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın durumu iyi değil. Kendi vatandaşı ile rekabet eden bir siyasi iktidar var. Düne kadar taşeron işçinin lafını ağızlarına almazlardı. Sağır sultan duydu bunlar duymadı. Çözeceksin kardeşim. Sonuna kadar takip edeceğiz. Büyükşehir belediye başkanlarımıza söyledik. Kırsaldakinin ürününü alacaksın. Çiftçi rahat edecek. Sağlıklı bir gelir paylaşımı olacak. Böyle yapmazsa kim kazanır, yandaş kazanır” dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün ülkücülere, sosyal demokratlara sesleniyorum. Bu ülke freni patlamış kamyon gibi gidiyor. 80 milyonu bu tehlikeden aydınlığa çıkarmak zorundayız. Olay sağ sol olmaktan çıkmıştır, olay Türkiye’nin bekası olayıdır. Üzerimize bütün baskılarla geliyorlar. İstedikleri kadar baskı, zulüm yapsınlar biz asla bildiğimiz doğru yoldan dönmeyeceğiz. Diyorlar ki Kılıçdaroğlu ‘asgari ücret 2 bin lira olacakmış. Demiş. Evet 2 bin lira dedim. Seçimlerde 1500 lira dedim. Şimdi 1404 liraya çıkardılar. Bizim bütün belediyelerde asgari ücreti 1500 lira yaptık. Sen neden 1500 lira veremiyorsun? Senin gibi adalarda şirket kurdurtmuyoruz. Biliyorum şimdi yine beni mahkemeye verecek. ‘Türkiye yüzde 11,1 büyüdü’ diyor. Kim büyümüş? Emekliye, esnafa soruyorum büyümemiş. Yandaşların cebi büyüdü. Ben onlardan o parayı alacağım ve millete vereceğim. Ben bunları söylediğim için yine kıyameti koparacak. Bu para çok diyorsan sana teklifim var. Ayda 2 bin lira ile sen idare et bakalım ne olacak? O 2 bin lirayı alacağız ve işçiye vereceğim.”
Her türlü desteği vereceğiz
Konuşmasında Filistin konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, “Filistin bizim milli davamız. 1968 yıllarında gencecik fidanlarımız gitti. O mezarlar Filistin’dedir. İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı yapıldı. ‘Doğu Kudüs başkent olsun’ dedi. O karar çok önemli. Bu kararın gereğini hükümetin yerine getirmesini istiyorum. Bu karar alınması gerekiyordu ve her türlü desteği veriyoruz. Şimdi o sözü tutacaksın. Kapı arkasında anlaşma imzalamayacaksın. Doğu Filistin’de Filistin büyükelçiliğini kuruyorum diyeceksin. Yaparlar mı? Yapmalarını istiyorum. Bütçe görüşmelerinde Sayın Binali Yıldırım ‘Bizim Doğu Filistin’de Türkiye’nin Büyükelçiliği var’ dedi. Açtık internet sitesini, yok. Kudüs’te yok, Tel Aviv’de Doğu Kudüs’te konsolosluğumuz var. O konsolosluğu büyükelçiliğe çevirin. Ben takipçisi olacağım. Filistin davasını savunan her vatandaşın da takipçisi olması lazım. Bunun sağı solu yoktur ve bizim milli davamızdır. Her koşulda Filistin’e sahip çıkacağız.”
Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kalkıp diyor ki benim ülkemde demokrasi var. Kardeşim demokrasi yok. Bu ülkede şu anda tek adam rejimi var. Bizim mücadelemiz demokrasi mücadelesidir. İnsan hakları mücadelesidir. Kadın erkek mücadelesidir. Yargının bağımsızlığı mücadelesidir. Medya özgürlüğü mücadelesidir. Hapishanelerinde milletvekili olan, gazeteci olan, üniversitelerinden akademisyenlerin atıldığı bir ülke demokratik bir ülke değildir. Demokrasiyi yeniden getirmek için veriyoruz bu mücadeleyi. Bu mücadele hak mücadelesidir. Bu mücadele çocuklarımızın için bir mücadeledir. Mücadelemiz kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılında başlayıp tamamladığı yatırımların açılışını gerçekleştirirken 2018 yılında yapılması planlanan yatırımların temelini attı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.