Kılıçdaroğlu’ndan Başkan Gürün’e Yeşil Işık!

Bu haber 16 Ekim 2018 - 1:33 'de eklendi ve 3.143 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımızı “Ki bir soruşturma izni de Marmaris Şoför esnafından geliyor galiba… Onu da yazarız, ama biz yarın Muğla Kireç Sanayi A.Ş.‘ye ‘karşılıksız’ su verildiği önesürülen haberi ele alalım…” diye noktalamıştık. Ama şu anda bir “yeşil ışık” muhabbeti aldı başını gidiyor. Karşılıksız su meselesine sonra bakalım.

Evet, herkesin dilinde “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, SODEM (Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği) ödül töreninde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e yeşil ışık yaktı.” sözü pelesenk olmuş durumda.

Osman Gürün taraftarlarının cuma günü ayakları yerden kesildi.

Bizim Fatih Bozoğlu da Bodrum‘dan yazdı. “SODEM ödül töreninde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün çevre kategorisinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden ödülünü alırken, Muğla’da Kılıçdaroğlu tarafından Türkiye’ye örnek belediyelerinden biri olarak gösterildi.” dedi. Ama bu sokakta dillere “Muğla, Kılıçdaroğlu tarafından Türkiye’ye örnek belediye gösterildi”ye dönüştü.

Ve “Osman Gürün, Kılıçdaroğlu tarafından Türkiye’ye örnek gösterildi” haline geldi.

Kılıçdaroğlu, böyle de demiş olabilir… Fakat Kılıçdaroğlu, SODEM töreninde CHP’li belediyeleri ve ödülünü verirken Başkan Gürün‘ü övmeyip de ne yapacaktı?

xx           xx           xx

Aylardır da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya‘nın, Mülkiye Müfettişliği‘nden Kılıçdaroğlu tarafından istifa ettirilip, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı‘na hazırlanmak üzere genel sekreter olmasının sağlandığı anlatılıyor.

İnanalım mı?

Geçen hafta Cuma günü SODEM töreninde Kılıçdaroğlu‘nun Başkan Gürün‘ü övmesi, Gürün‘e adaylık için yeşil ışık yaktığı anlamına geliyormuş. Hatta Kılıçdaroğlu, Muğla‘nın sokaklarını övmüş!

İnandık mı?

Hayır…

Kılıçdaroğlu Muğla sokaklarını ne zaman görmüş ki? Beni neredeyse bi gülmek aldı… Marmaris’in caddelerini, meydanlarını övse hadi neyse…

Gelin bir hatırlayalım. 17 Nisan 2018 Salı günü internet gazetelerinin öne çıkan haber başlığı şöyleydi: “Kılıçdaroğlu’ndan Grup toplantısında İzmir’e ‘Koca’ övgü!

Haberin spotunda da şöyle yazılıyordu:

CHP Genel Başkanı grup toplantısında yaptığı konuşmada İstanbul’daki dönüşüm projelerini eleştirirken, İzmir ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nu örnek gösterdi. Kılıçdaroğlu ayrıca İzmir’de üreticiye verilen desteği de övdü.

Sadece İzmir’in değil Ege‘nin de baş tacı ettiği Kocaoğlu bu gün aday değil!

xx           xx           xx

Üç dönem CHP Muğla Milletvekilliği yapan Prof. Dr. Nurettin Demir bu dönem aday gösterilmedi.

İlk döneminde Muğla‘ya Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olarak geldi ve daha önce İzmir‘de milletvekili adayı olmuş biri olarak Muğla‘dan milletvekili aday adayı olmuş ve önseçime katılmıştı.

Sandıktan herkesi şaşırtan bir sonuç çıkmış ve Demir liste başı aday olmuştu.

Demir, milletvekilliği sona erince İzmir‘e veya Fethiye‘ye dönmeyip, Muğla il merkezine geldi ve Tıp Fakültesi‘ndeki kürsüsüne döndü, fakültenin Eğitim-Araştırma Hastanesi‘nde de hastalarına bakmaya başladı… 24, 25, 26. Dönem Muğla Milletvekili Prof Dr. Nurettin Demir dün de CHP Muğla İl Başkanlığı‘na giderek adaylığını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e SODEM Töreninde yeşil ışık yakmış olsaydı, hala bir ayağı Ankara’da olan Prof. Dr. Nurettin Demir dün adaylığını açıklar mıydı?

İlk milletveklilliğini “önseçim”den geçerek elde eden Demir, dün adaylığını açıklarken “önseçim” istedi…

xx           xx           xx

Aday adaylarından “önseçimi” dillendiren bir de 26. Dönem Muğla Milletvekili Akın Üstündağ var.

Akın Üstünndağ için herkes, “Muharrem İnce ekibinden birinin aday olmasına bile gerek yok” demekte… O ise şöyle söylemekte:

Önseçim olduğu açıklandığı takdirde Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olurum. Aksi takdirde adaylığım sözkonusu olmaz. Başkan olduğunda ne yapacaksın diye merak edenlere şunu söylüyorum. İl Genel Meclisinde yönettiğimiz dönemde ihtiyaçları ve kaynakları gördük, Muğla’nın her bölgesini tanıdık. Burada bir hizmet hafızası oluştu. Muğla için yapacağımız en önemli konu Muğla’ya bir kent kimliği kazandırmaktır. Kaynak yaratacak projelerle birlikte Muğla’yı geleceğe taşıyacak bir yönetim ve hizmet modelini ortaya koyma ihtiyacı vardır. En önemlisi de Büyükşehir’i halkla beraber yönetmek ilk hedefimiz olur. Birikimimiz ve tecrübemizle bunu başarabiliriz. Önemli olan Muğla’yı gönül rahatlığıyla ve özgüvenle, ekip ruhuyla ve halkın katılımıyla geleceğe taşıyabilmektedir.

Akın Üstündağ seçilmesi halinde Türkiye‘nin en genç Büyükşehir Başkanı olarak başarılı olabilir. Ancak kendisinin aday gösterilebileceği pek mümkün görünmüyor…

Önseçimden bile çıksa Kılıçdaroğlu “takdir hakkını” kullanacaktır!

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için adı geçenler şöyle sıralanıyor.

Akın Üstündağ, Mehmet Kocadon, Oral Karakaya, Osman Gürün, Tolga Çandar, Fevzi Topuz

Başka da çıkar mı bilmiyoruz. Aday önseçimle belirlense herhalde Muğla aday adayı rekoru kırardı…

24. Dönem Muğla Milletvekili Tolga Çandar bu yaz Ören‘de karşılaştığımızda, gülerek “Goca efem ben de adayın, beni de yazıve” demiş ben de Muğla‘ya döner dönmez yazmıştım. Benim yazmamla kalmadı. Nerede sıralama yapılsa, orada sıraya alındı.

CHP Genel Merkezi de ciddiye alırsa neden olmasın?

Tabi herkes gibi önce aday adayı olması lazım. Bakalım olacak mı?

Fevzi Topuz’da sanki yoruldu gibi… Son zamanlarda pek sesi çıkmıyor… Sanıyorum O da Nurettin Demir gibi “önseçim” yapılmasını istiyor ve umuyordur..

Mehmet Kocadon ile daha yeni görüşmem oldu.. Kocadon Büyükşehir adaylığında oldukça kararlı ve net… Müthiş bir özgüven sergiliyor. “Ben herşeye varım. Anketse anket, üyelerle ön seçim ise önseçim, temayül yoklaması ise temayül, Genel Merkezimiz ne derse ona varım.” diyor.

xx           xx           xx

Büyükşehir adaylığında aslında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da önemli bir isim…

Yeniden Marmaris‘e aday olduğunu söylemesine rağmen, hala sıralamalarda, sosyal medya anketlerinde adına yer veriliyor.

Muharrem İnce‘nin dostu olduğu için kabul edilmeyeceğinden hareketle aday adayı olmadığını söyleyenler de var. Ben bu görüşe katılmıyorum. Ali Acar, Marmaris‘e aday olduğunu kurultay için imza toplanmadan önce, Nisan 2018‘de açıkladı…

Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun eğer “Muharrem İnce” takıntısı varsa, Ali Acar’ın Marmaris adaylığı da suya düşer… Ama ben böyle bir ihtimal olduğunu sanmıyorum. Tersine Ali Acar’ın büyükşehir adaylığı sürprizi ile de karşılaşabiliriz…

Ali Acar Marmaris‘te “önseçim” olursa, geçecektir… Atama olursa da KılıçdaroğluMuharrem İnce&Ali Acar dostluğunu” dikkate almayacaktır. Çünkü bu dostluk Cumhurbaşkanı adaylığı ile başlamış bir dostluk değildir…

Ayrıca Muharrem İnce Genel Başkan olsaydı, Büyükşehir adayı muhtemelen Akın Üstündağ olurdu!

xx           xx           xx

Geriye iki isim kaldı; Osman Gürün ve Oral Karakaya… Aslına bakılırsa genel merkezin önünde bence üç isim var; Osman Gürün, Mehmet Kocadon ve Oral Karakaya

Osman Gürün her ne kadar bu güne kadar hep “aday” gösterilmiş olsa da bu defa aday adayı olmak durumunda kalacaktır. Yani Nurettin Demir‘in ardından bu üçlünün aday adaylığına kesin bakmalıyız.

Hangisi olur?

Bu sorunun yanıtını yarına bırakalım..

Bu gün aslında ben Ula’da esinti olarak çıkıp, Bodrum’da şiddeti bir tık yükselen önseçim rüzgarlarından söz edecektim.

Yerim kalmadı. Gürün ve Karakaya‘yı da ele alamadık. Yarın devam ederiz…

—————————————-                                                                                            —————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Onca kalabalıklar arasında aynı dili konuştuğun bir kişiyle karşılaşmak kadar güzel bir şey olamaz. (Ferenc Karinthy)

ÇİVİ

Pazar günü “Tarhana Festivali”ne giden arkadaşım, “Belediyye’nin şenlik yaparken, bu festivali düzenleyenlere ‘danışmanlık’ teklif etmesinde fayda var”dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 16 Ekim 2018 / 08:49

Günaydın,
Türkiye Muğla’da ibaret değil ama Muğla demokrasinin hobi bahçesi,
araştırma geliştirme atölyesi,
bu kadar ders ve yaşananlardan sonra Ne Sayın Kılıçdaroğlu’nun ne de aklı selim hiç kimsenin kaybetme lüksü yoktur,
Söz konusu vatan ise,
gerisi,
Yeter gari ise,
Hadi bakalım kalkın,yola çıkıyoruz şafak vakti ile,
selam ve saygılarımla,
Mehmet Keza KUNDAKÇI
Yeni Dönemin Ortaca Belediye başkanı Aday Adayı

Reşat Öztepe 16 Ekim 2018 / 12:00

Gocuman; Yazınızı okudum. İlk defa latife yapacağım Müsaade ederseniz. Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Aday Adayları var ya, Osman GÜRÜN,Orak KARAKAYA ve Ali ACAR. Ali Acar da Oral Karakaya da Ula’lıdır.Sayın Gürün’ün de halası da Ula’lıdır. Ula için sonuç ne olursa olsun, fark etmiyor. Haa Nureddin DEMİR olursa onu bilemem O Ula’lı değil, Belki Fethiyeli. selam ve sevgi.