Kılıçdaroğlu Yalan Mı Söyledi? « Hamle Gazetesi

Kılıçdaroğlu Yalan Mı Söyledi?

Bu haber 12 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.350 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen sene Eylül ayında mimarlığını 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel’in yaptığı ve Muğla’da ön seçim talebinde bulunan “Çoban Ateşi” hareketi başarıya ulaştı. En azından Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün büyükşehir belediye başkanı adaylığına atanmasının garanti gibi görüldüğü, kimsenin aklında ön seçim olmadığı günlerde ön seçim Muğla’nın gündemine girdi.

Yoksa Osman Gürün çoktan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile birlikte Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ilan edilmişti!

xx        xx        xx

Çoban Ateşi Muğla’da sınırlı kalmadı. Pek çok il için ön seçim kararı alındı.

Muğla’da İlçe Danışma Kurullarından, İl Danışma Kurulu’ndan başını Osman Gürün ve Salih Erbay’ın çektiği atamacılara rağmen ön seçim talep eden kararlar çıktı. Bu kararlar Ankara’ya iletildi. AnkaraHayır” demedi.

Aday adayları, heyetler Ankara yollarına düştü.

Muğla’dan ilk giden Büyükşehir aday adaylarından Fevzi Topuz oldu. Topuz Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “Efendim Büyükşehir için verilmiş sözünüz, tasarrufunuz yoksa aday olmak istiyorum.” demişti. Kılıçdaroğlu’nun yanıtı ise şöyle olmuştu:

Gidin Muğla’ya çalışın.

Yakın çevresine, atama konusunda Başkan Gürün’e karşı Kılıçdaroğlu’nun elini rahatlatmak için aday adayı olduğunu söylediği öne sürülen Dr. Ali Arslan’da Ankara’ya gidip Kılıçdaroğlu’ndan “Git Muğla’ya çalış” yanıtı almıştı.

İlçe Danışma Kurulu ve İl Danışma Kurulu kararlarını alıp Ankara’ya götüren İl Başkanı Öztürk de dönüşünde şu açıklamayı yapmıştı:
Muğla’da adaylar ön seçimle belirlenecek.

Bu arada aday adayları için “parti içi paralı eğitim” düzenlendi. Ardından seçim takvimi ve yöntem açıklandı. Buna göre, partili belediye başkanlarının bulunduğu ilçelerde “Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklayacağı seçim takvimine göre Hakim nezaretinde üyelerle ön seçim” ve partili belediye başkanı bulunmayan ilçelerle birlikte büyükşehir belediye başkanlığı için seçim takviminden önce üyelerle temayül yoklaması yapılacağı duyuruldu.

Ve Çoban Ateşi’ne inanmayanlar dahil aday adayları bankaya adaylık parasını yatırıp, başvurusunu yapıp çalışmaya başladı. Seçim büroları açılıp, afişler bastırıldı, broşürler dağıtıldı. Görkemli adaylık açıklamaları yapıldı. Ciddi paralar harcandı!

Ön seçim rüzgarı ile Muğla’da aday adayı enflasyonu yaşandı. Onlarca kişi belediye başkanı aday adayı olurken, yüzlerce kişi belediye meclisi üyesi aday adayı oldu.

Bütün bunlar olup biterken Ankara’dan kimse “Siz ne yapıyorsunuz?” demedi!

xx        xx        xx

Son 5 ayda bütün bunlar yaşanıp, olup biterken, “atamacılar” da hiç pes etmedi.

Çevrelerine hep “Hayır, atama olacak.” telkin ve iddiasında bulundular.

Onlardan Belediye Başkanı Osman Gürün büyükşehir aday adaylığı için resmen başvuru yaptığı halde, ortalıkta “Büyükşehir adayı” gibi dolaştı!

Bu durum “acaba” sorusuna neden olurken bütün tartışmalara CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin son noktayı koydu. Keskin, Muğla İl Yönetimi’nin Altınkalp Restoran’da 9 Eylül’de düzenlediği “CHP’nin kuruluş yıldönümü balosundaİl Başkanı Öztürk’ün ön seçimle ilgili Muğla’nın beklentisini dile getirdikten sonra mikrofona gelen Adnan Keskin, “Parti içi demokrasinin işlemesi konusunda hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın.” diyerek şunları söylüyordu:

Biz şuna inanıyoruz. Bir partinin görevini yerine getirebilmesi, başarılı olabilmesi için girdi kanallarından parti tabanının özlemlerini, beklentilerini isteklerini alıp, çıktı kanallarından toplumun beklentisi doğrultusunda çözüm reçeteleri kararlar alabilmesi ile mümkündür.                                                                                                                 Partinin başarısı alınan karalarda tabandaki örgütünün etkili, yönlendirici olması ile özdeştir. Bu anlayışta olduğumuz için ilk defa parti tarihinde, parti meclisinden merkez yoklaması kararı aldığımız halde parti örgütümüzün önümüzde yapılacak yerel seçimlerde taleplerini, isteklerini, beklentilerini objektif bir şekilde tespit edebilmek için komisyon kurduk. Bu güne kadar 78 il başkanımız ile görüştük. İl başkanlarımızdan Ankara’ya gelirken ilçe örgütlerimizin, kanaat önderlerimizin düşüncelerini, anlayışlarını tespit ederek gelmelerini istedik. İl başkanlarımızdan aldığımız dokümanlar, bilgiler doğrultusunda o il başkanlarımızın il çevrelerinde hangi yöntemlerle adayların belirlenmesine ilişkin önerileri varsa onlara sahip çıkacağız. Saygı duyacağız. Hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın, Merkez Yürütme Kurulu, başarıya, değirmene su taşıyacak saka arayışında bulmamaktadır. Tam tersine örgütler ne kadar etkili olursa o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz.

xx        xx        xx

Sözü Genel Başkanın sözü olan Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in bu net ve kesin sözlerine rağmen önce Bodrum’da Mehmet Kocadon değirmene su taşıyacak popüler saka oldu!

Ardından Fethiye’de saka arayışına girişildi…

Şimdi, tek aday adayı olan üç ilçede doğal olarak atama yapılırken, üç ilçede temayül yoklaması yapılıyor ve mevcut belediye başkanları ile büyükşehir belediye başkanı adaylığı için de “atama” gündemde!

İlk tepki 20 kişilik CHP İl Yönetimi’nin 12 yönetim kurulu üyesinden geldi. 12 yönetim kurulu üyesi, il kongresinde üyelere ön seçim sözü verdiklerini, ama sandığı getiremedikleri için yönetimden istifa ettiklerini açıkladılar.

9 Eylül gecesinde bulunanlar ve ertesi gün basında yer alan haberleri okuyanlar anımsayacaktır. O gece “Parti içi demokrasinin işlemesi konusunda hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın.” diyen Adnan Keskin konuşmasında AK Parti iktidarına çatarken bir de şöyle demişti:

Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması gerekiyor. Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması için bir sivil başkaldırıya, bir sivil silkinişe bir demokratik isyana ihtiyacı vardır.

Ama Muğla CHP’de “demokratik isyanda” bulanan il yönetim kurulu üyelerinde başını çeken Sadettin Ünsal hafta sonunda disipline verilmiş bulunuyor.

Parti içi demokrasinin işletilmemesine” isyan edenlerin disipline verildiği bir partinin AK Parti’den kurtuluş için “demokratik isyan” çağrısına kim kulak verir?

xx        xx        xx

Geçen 5 ayda ne oldu? CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin Muğla’ya yalan mı söyledi?

Kendilerine CHP eski Muğla Milletvekili Gürol Ergin ve çırağı Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’ın dayattığı Osman Gürün’ün ön seçimden çıkamayacağını görüp, atama yoluna mı girdiler? Ön seçimden çıkamayacağı görülen bir isimle CHP Muğla’da seçimden nasıl başarı ile çıkabileceğini sanıyor?

Alınan kararlara, verilen sözlere rağmen Muğla’da parti içi demokrasiyi işletemeyenlerin bu konuda haklı, geçerli, makul ve mantıklı bir gerekçesi olması ve bunu açıklaması gerekir.

CHP’de ilk kez üye olmanın gereğini aidat ödeme dışında “oy kullanarak” yerine getirme keyfindeki 24 bin üye hüsrana uğrarken, lideri diktatörlükle suçlanan AK Parti Muğla’da adaylarını belirlemek için hafta sonunda temayül yoklaması yaptı. AK Parti’nin temayül yoklamasını da yarın ele alırız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.