Kılıçdaroğlu, Muğlalı Paşa…

Bu haber 01 Eylül 2010 - 0:00 'de eklendi ve 980 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Van’da bir açıklama yaptı, kıyameti Muğla’da koptu!..
Ne demişti Kılıçdaroğlu? 
Ahmed Arif’in “33 Kurşun” şiirine de konu olan olayla ilgili Başbakan’a çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu şöyle demişti:
“Başbakan’dan rica ediyorum. Hükümetin Başbakanısın, toplumun duyarlılığı var. 33 köylünün kurşuna dizildiği bir yerde 33 kurşunun adını bir kışlaya vermeyin ve onu değiştirin, istirham ediyoruz. Biz devletin kin tutmayacağını biliyoruz. Devlet kin tutmamalı. Yurttaşına eşit davranmak ve kucaklamak zorundadır.”
CHP lideri Kılıçdaroğlu doğru söylemiş… Ama yurttaş ta kin tutmamalı!..
 
xx      xx      xx
Neymiş efendim; Muğla’daki Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’nın adı da değişmeliymiş, ama CHP’liler çelişki içindelermiş.
CHP’li yerel yöneticiler liderleri Kılıçdaroğlu’nu dinlemezmiş!
Pes doğrusu…
Sanki CHP’li belediye yönetimleri gaza getirilmek isteniyor!
 
xx      xx      xx
Genç meslektaşlarımdan Osman Akça ve Kayber Avcı, CHP liderinin sözlerinin Muğla’daki yankısını araştırmışlar.
AKP Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır, CHP’nin sadece Orgeneral Mustafa Muğlalı konusunda değil, birçok konuda çelişki yaşadığını söylemiş.
Akça’ya açıklamasında, “Mustafa Muğlalı kendi insanına zulmetmiş ve yargılanmış bir komutandır” diyerek, “İsminin kaldırılması bence de uygundur. Ancak CHP’li yerel yönetimler Kılıçdaroğlu’nu dinlemez. Her konuda çelişki içinde olan CHP’de bu çelişki de sürer gider.” şeklinde devam etmiş.
Doğrusu anlayamıyorum, Muğlalının paşasından ne istiyorlar?…
 
xx      xx      xx
Saadet Partisi (SP) Muğla İl Başkanı Cebrail Tümenci de “CHP’li Muğla Belediyesi tarafından yaptırılan Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı var. Önce bunun ismini değiştirsinler. Türk halkı olarak bazı zafiyetlerimiz var. Aydın ve Muğla’da zeybek oynanıyor. Zeybek efeleri zamanında evleri basmış, vatandaşları alıkoymuş…” diye açıklama yapmış.
Doğrusu anlayamadım… Sayın Tümenci, “Muğlalılar, Egeliler zeybekte oynamasınlar” mı demek istiyor bilemiyorum, ama AKP’li Belediye Meclis Üyesi Hamza Arkercan da Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini belirterek, “Gerçeklerin ortaya çıkmasından çekinilmemeli. Tabular yıkılmalı. Bu konu Muğla Belediye Meclisinde gündeme gelecek ve tartışılacaktır. Gereği mutlaka yapılır.” demiş.
 
xx      xx      xx
AKP İl Başkanı Av. Gültekin Akça mı?
O, “Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla ilgili takdiri kamuoyuna bırakıyorum.” demekle yetinmiş. İyi etmiş. Bir “Muğlalıya” bu yakışır…
Bakın AKP İl Başkanı Akça gibi “Muğlalı” olan AKP’li Marmaris Belediye Meclis Üyesi Mustafa Karacan ne demiş? Bu ülkenin daha önemli sorunları bulunduğuna dikkat çeken Karacan şöyle demiş:
“Her devrin şartları farklıdır. Olayları o zamanki şartlara göre değerlendirmek lazım. O şartlarda bazı şeyler olmuştur, yanlış da yapılmış olabilir. Tarihin sayfaları herkese açıktır. Dönüp dolaşıp bunları siyasi malzeme yapmak kimseye bir şey kazandırmaz.”
 
xx      xx      xx
Sapla samanı karıştırmamak lazım… CHP lideri Kılıçdaroğlu, Van’da bir realiteyi ortaya koymuş…
“>Mustafa Muğlalı” ismi Van’da farklı anlam taşır; Muğla’da farklı anlam… Vanlı yurttaşımız için Muğlalı Paşa, “>Kürtleri öldüren” bir kişi. Muğlalı Paşa, Menemen olayında da Kubilay’ın başını kesenleri asan asker… Bu nedenle de birileri için farklı anlam taşıyabilir! Muğlalılara, bana göre ise ‘O’, sınırda “eşkiyayı” vurmak zorunda kalan ve Menemen’de gerici ayaklanmayı bastıran Mustafa Kemal’in komutanı, bir Muğlalı kahraman…
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını da destekliyorum. Bu bir “çelişki” değil. Paşa’nın adı o tartışmalı 33 kurşun olayının yaşandığı yerde bir Kışla’da olmamalıdır… Tepki gösterenleri anlayabiliyorum… Empati yapmak lazım…
Ama burası da Muğla… Dokunmayın Muğlalıların paşasına! Bu işin sağı-solu yok…
Muğla’da paşanın adını iş hanına veren ve Muğla’da paşaya sahip çıkmaya devam eden CHP’liler solcu. Van’da paşanın adına tepki gösteren belediye de BDP’li, solcu…
Muğlalı MHP’liler, DP’liler, AKP’liler de söz ettirmezler paşalarına…
 
xx      xx      xx
Evet, Osman Akça arkadaşıma Belediye Başkanı Osman Gürün de konuşmuş. Başkan Gürün de şunları söylemiş:
“Mustafa Muğlalı ismi Van’da ayrı, Muğla’da ayrı anlam taşır. Kendisi Muğla’nın yetiştirdiği ve ülkeye hizmetleri olmuş komutandır. Muğla Belediyesi yıllar önce adını bir esere vererek yaşatmayı uygun görmüş. Örneğin; Zihni Derin de Muğla’nın yetiştirdiği bir tarihi kişiliktir ve adı bir eserde yaşamaktadır. Kentlerin yetiştirdiği değerlerin isimleri bası eserlerde yaşar. Zamanında böyle düşünülmüş ve karar verilmiş. Bu karara saygılıyız. İsim değişikliğine de çok taraftar değiliz. Herkesin görüşüne saygı duyuyoruz”
Demek ki, AKP’li Muğla Belediye Meclisi Üyesi Hamza Akercan’ın gereğini yapabilmesi için önce belediye yönetimini değiştirmesi gerekiyor!
Meclis Üyesi Akercan “Muğlalı olmadığı” için olsa gerek bilmeyebilir. Tarihi Saatli Kule’nin bulunduğu caddenin adı da “Orgeneral Mustafa Muğlalı Caddesi”dir…
İnsan yaşadığı yeri tanımalı ve değerlerine saygı duymalı…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.