Kılıçdaroğlu Ateş Almaya Mı Geldi?

Bu haber 24 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.190 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Çocukluğumda sık duyardım. Eve gelen misafir “Ben kalkayım artık” demeye başladı mı, ev sahibi de “Ateş almaya mı geldin?” diye çıkışır ve misafirinin biraz daha oturmasını isterdi. Bunu içinden gelerek mi, yoksa kibarlık olsun diye mi yapıp, söylerlerdi bilemiyorum.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu önceki gün Muğla’ya gelince bu aklıma geldi.

Kılıçdaroğlu özel uçakla Bodrum’a geldi ve Yatağan’da işçilerin Direniş Çadırı’nı, Muğla’da makamında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret etti ve “Sosyokültürel Tesisler”de iftar yemeğine katıldı, iftarın ardından da Muğla’dan ayrıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman GürünSayın genel başkanım bu gece kalsaydınız. Ateş almaya mı geldiniz?” dedi mi bilmiyoruz.

Bildiğimiz Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Adayı Eklemedin İhsanoğlu’na oy istemeye gelmişti…

xx        xx        xx

KılıçdaroğluSosyokültürel Tesisler”de iftar sofrasına otururken AK Parti’liler sosyal medyada Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya sitesinden paylaştığı mesajları paylaşmaya başladılar. İşte biri:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nn katılacağı iftarımıza katılmak isteyenler için Ula ve Yatağan Garajlarından saat 18.00’de araç kaldırılacaktır.

Bir diğeri de şöyle:

22. 07. 2014 de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı iftarımıza Bozüyük, Bayır, Kafaca, Yeşilyurt, Akkaya, Yerkesik merkezinden 18’de araç kaldırılacaktır.

Benzer mesajlar cep telefonlarına da SMS olarak gönderilirken, AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden de “Belediye otobüslerinin ücretlerini kim ödüyor acaba?” diye sorup, şu mesajları paylaşıyordu:

-“Başbakanın mitingine taşıma yapan otobüslerin parasını her seferinde soran sosyal demokratlar belediye bütçesinden miting ödemesi yapmaz di mi?

-“Kamu kaynakları kanunda belirtildiği şekilde kullanılabilir. Otobüslerin ücretini kimin ödediğinin takipçisi olacağız.

xx        xx        xx

AK Parti’nin en son 30 Mart seçimlerinde Başbakan Erdoğan’ın mitinglerine AK Partili belediyelerin otobüsleri ile nasıl insan taşıdıklarını bilmeyen yok. Hatta şehirlerarası taşımalara bile tanık olundu. Sayın Başbakan’ın İzmir’de yaptığı mitingde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin otobüslerinin çekilen fotoğrafları günlerce sosyal medyada yayınlandı! Önceki akşam Tivıtırda bu durumu anımsatmaya kalktım. Milletvekili Özden’in yanıtı şu oldu:

Kamu kaynakları kanunda belirtildiği şekilde kullanılabilir. Otobüslerin ücretini kimin ödediğinin takipçisi olacağız.

Kamu kaynaklarını ve araçlarını hiçbir parti kullanmamalıdır. Bu konuda şeffaf olunmalıdır. Ki ben bu yüzden 30 Mart yerel seçimlerinden önce MELSA’nın ve ortağı Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın harcamalarını hep merak etmişimdir!

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyokültürel Tesisleri’nde Altınkalp Restoran’ın servis ettiği iftar yemeğinde Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na Muğlalılardan oy isteyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şöyle demiş:

Cumhurbaşkanlığı Koltuğuna Ahlaklı Biri Otursun

Doğru… Öyle olmalı. Bu söze katılmayan olur mu? Ahlaklı olmayan bir insanın dindar olmasının ve hatta “insan” olmasının bir kıymeti harbiyesi olmaz!

Hal böyle olunca, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna ahlaklı birinin oturması dileğinde olan bir parti genel başkanının partisinin iktidarda olduğu belediyenin yöneticileri de ahlaklı olmalıdır. O nedenle Muğla Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin Sayın Özden’in ve kamuoyunun merakını gidereceklerine inanıyorum. O gün sosyal medyada AK Partililerden soran olmadı, ama ben merak ediyorum;

Sosyokültürel Tesislere Altınkalp Restoran’dan servis edilen iftar yemeğinin parasının kimin cebinden çıktığı da açıklanmalıdır…

xx        xx        xx

O gün AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in tivitlerine yanıt veren bir takipçisi de şöyle diyordu:

Hocam garibanlar miting yapamıyor. İftara Müslüman götürmüşler çok görmeyin.

Güldüm… Maddi zenginlik bakımından CHP’nin AK Parti yanında garip kaldığı ortada. Öyle ki Başbakan Erdoğan başbakanlığın bütün imkânlarından yararlanırken, Ekmeleddin İhsanoğlu da muhtemelen her gün “bağış kutusunu” kontrol ediyordur!

Tabi aslında AK Parti de miting yapmıyor. Başbakan Erdoğan miting yapıyor. Bu anlamda CHP’den miting yapması beklenemez, ama 7 partinin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu parası vardır yoktur bizi ilgilendirmez, yine o partilerin desteği ile rahatlıkla miting yapabilir.

Sayın İhsanoğlu’na eksi yazıyor mu bilemeyiz, ama miting yapılmaması eksiklik.

xx        xx        xx

Aslında, 10 Ağustos’ta Başbakan değil, Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Bu bir ilk…

Doğrusu ben adayların şehir şehir dolaşmalarına, Başbakan Erdoğan’ın mitingler yapmasına anlam veremiyorum. Üç adayı TV programlarında az çok izliyoruz. Başbakan Erdoğan ve BDP Adayı Demirtaş’ı zaten tanımayan yok. Sadece Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili fikir sahibi değildik. Şimdi kendisini TV’de gördükçe fikir sahibi oluyoruz.

O nedenle üç Cumhurbaşkanı adayı devletin yayın organı TRT’nin kanallarında yapılacak program veya programlara birlikte çıkarılırlar ve böylece olur biterdi.

Ama sanıyorum Başbakan Erdoğan bu konuda istekli değil…

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti çevrelerinde tartışma konusu olan iftar yemeğine otobüs ve minibüs seferleri ile ilgili atılan mesajlardan birinde de şöyle deniliyordu:

22. 07. 2014 saat 18.00 den itibaren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı iftar yemeği için eski garajdan Sosyokültürel Alana araç kaldırılacaktır.

Ben bu mesajı ilk aldığımda Düğerek’teki sosyal tesisler sandım. Otobüste kaldırıldığına göre orası olmalıydı. Meğerse orası değilmiş. Cahil kalmışız!

Sosyokültürel’ adını çok aradılar mı bilmiyorum, “insan etkileşimi sonucunda oluşan normlar, töreler, gelenek ve kurallar bütünü ve yine bu bütünün insan yaşamı üzerindeki kontrolü sonucunda ortaya çıkan ilişkiler dizgisi” anlamına geliyor.

xx        xx        xx

Kimi “Sosyokültürel alan” derken, kimi “Sosyokültürel Tesisler” diyor. Hangisi doğru bilmiyoruz.  Bildiğimiz demek ki bundan böyle sosyal, kültürel etkinlikler yeni garajın arkasında yer alan Sosyokültürel Alan’da yapılacak.

Oysa o iftar yemeği Belediye’nin “İftar Çadırı”nın bulunduğu eski Garaj alanında da yapılabilirdi. Şehrin orta yeri çok daha yakışır ve güzel olurdu…

Acaba Başkan Gürün, böyle yaparak insanlara yeni garajın yanındaki alana alıştırıp, eski garaj alanında “bildiğimi yaparım” mı demek istiyor?

xx        xx        xx

Sahi aklıma gelmişken sorayım: Muğla’nın sosyokültürel yapısında soğumuş yemeklerle iftar var mı?

O akşam soğuk yemekleri Sayın Kılıçdaroğlu’nun önüne nasıl koydunuz diyeceğim, ama O’nun önüne ayrı servis yapılmıştır. Peki, oruç insanların önüne nasıl koydunuz?

O akşam et yemeği, keşkek ve pilav ikram edilmiş. Üçü de sıcak yenir. Oysa soğuk ta yenilebilecek yemekler vardır; Bulgur pilavı soğuduğunda pirinç pilavı gibi topaklanmaz… Bulgur pilavının yanına soğuk kuru fasulye yakışır… Bulgur pilavının yanında kese yoğurtlu biber kızartması nefis olur. Çorba olarak ta soğuk yaz çorbalarından biri sunulabilirdi…

O akşam sunuma kızıp Ekmeleddin beye oy vermekten vaz geçen olmaz inşallah…

Son bir soru: ANAP döneminin bakanlarından Yaşar Okuyan, Kılıçdaroğlu’nun Muğla’da olduğu gün CHP il merkezinde neden basın açıklaması yaptı? AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun Kılıçdaroğlu ile ilgili sözlerini Kılıçdaroğlu ciddiye almazken neden Sayın Okuyan yanıtladı? Hayırdır inşallah…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ali Kaya 24 Temmuz 2014 / 09:00

sayın özcan, adayların miting yapmalarına gerek yok… zira bu mitingler genel seçimlerde de yerel seçimlerde de zaten tepki çekiyor. adaylar eşit taşıyamıyorlar.. malum iktidar gücü.. onun için mitinge gerek yok diye düşünüyorum… birde çorba soğuk, su sıcak, dana eti, kuzu eti diye oy vermeyecek olan zaten vermesin…

reşat öztepe 24 Temmuz 2014 / 09:39

Gocaman;merakla beklediğim konuyu yazınıza almış ve çok da güzel yakışmış.”Ateş almaya mı geldin”ifadesi doğru.Eski garaj’a 6 Ağustos da Başbakan RTE geliyor.Acaba o çadır da ve mahallinde yapmamaları RTE korkusundan mı diyeceğim.Başbakan oraya gelecek ve insanlar doluşacak.Sayın Kılçdaroğlunun ki ne bileyim Bisan yokmuş gibi gördüm gocaman sen naha görüpdurun bu işleri.selam ve sevgi .

Nabide Kılınç 24 Temmuz 2014 / 17:59

Ve çok kalabalık bir yemek . İftar vaktinde o denli çok masalara servis aynı anda yapılamaz. O nedenleönceden hazırlanması gereklidir.