Kılıç Yükselişe Geçti

Bu haber 18 Haziran 2015 - 19:08 'de eklendi ve 621 kez görüntülendi.

kilicyukselise516561562321Kılıç Deniz Ürünleri, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı Türkiye’nin ‘İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde yükselişe geçti. Açıklanan listeye göre Kılıç, 2013 yılında 327. sırada yer alırken, 2014 yılında 245. sıraya yükselerek büyük başarı sağladı.

Kadir Tamer

Türkiye’nin lider su ürünleri üreticisi arasında gösterilen Kılıç Deniz Ürünleri, İstanbul Sanayi Odası’nın raporuna göre 2014 yılında Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında 245. sıraya yükseldi. Kılıç, İSO’nun ‘Üretimden Satışlar (Net) (TL)’ verileri üzerinden gerçekleştirdiği araştırmada, 2014 yılındaki 405.985.844 TL’lik performansıyla bir önceki yıla göre, sıralamada 82 basamak yukarı çıktı.

İSO 500 sıralamasının oluşturulmasında baz alınan tüm kriterleri başarıyla geçen, Ege’nin gururu Kılıç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, “İSO sıralamasında yerimizi üst sıralara taşımaktan büyük gurur duyuyoruz. Çünkü ISO 500’de yer bulmak için şirketlerin Türkiye’de gerçekleştirdiği üretim, Türkiye’den yaptığı ihracat, Türkiye’de yarattığı katma değer, istihdam, kârlılık ve verimlilik inceleniyor; elde edilen veriler toplam Türkiye rakamları ile karşılaştırmalı olarak analiz ediliyor” dedi.

Kılıç Deniz’in sektöründe sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da lider kuruluşları arasında yer aldığını ifade eden Orhan Kılıç, “Kılıç, ürünlerini yurt içi pazarda Türk halkına sunduğu gibi, başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye de ihraç etmektedir. Kılıç bugün, yıllık 40 bin tonluk üretim kapasitesiyle 40’tan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Kılıç, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birliği’nin 2014 yılı verilerine göre yıllık 105 milyon dolar ihracat rakamı ile hayvancılık sektöründe Türkiye birincisi olmuştur” diye konuştu.

Dünyanın en büyük Çipura-Levrek üreticisi

Kılıç Deniz’in akvakültür sektörünün öncüsü olduğunu ifade eden Orhan Kılıç, hem yurt içinde hem de yurt dışında kendi sektörlerinde konumunu güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Kılıç, “Yeni pazarlarda yer almayı hedefliyoruz. Ege’de faaliyet gösteren yerel bir üreticiyken bugün 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, Türkiye’nin ve Dünya’nın en büyük üreticisi olmayı başardık. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 105 Milyon dolarlık ihracat rakamı ile hem kendi sektörümüzde Türkiye’nin birincisi hem de Ege’nin gururu olduk” dedi.

Kurumsallaşmaya ve şeffaflaşmaya inandıklarını ifade eden Orhan Kılıç, yaklaşık 2000 kişiye de istihdam sağladıklarını belirtti.

Kılıç Deniz hakkında

Bir Kılıç Holding iştiraki olan Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş., akvakültür sektörüne ve ticaretine gelişim ve katkı sağlayan sayısız ilklere imza atmış, hizmetler vermiş, sektöründe üretimde ve ihracatta lider, ileri teknoloji kullanımı ve çevre duyarlılığında öncü bir şirket.

Kılıç, yetiştirdiği balıkların yüzde 70’ini, başta AB ülkeleri olmak üzere, dünyanın 5 kıtasında 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Üretimin yüzde 30’u da Türkiye pazarına sunuluyor.

Yıllık 40 bin ton üretim kapasitesine sahip olan Kılıç, 2014 yılında 105 milyon USD’ın üzerindeki ihracatıyla önemli bir rekora imza atarak sektöründe üst üste 5. kez ihracat birincisi oldu.

Yurtdışında Tunus, İtalya ve Amerika’da yatırımları bulunan Kılıç, Avrupa pazarına hâkim olabilmek için son dönemde Arnavutluk’ta yeni bir yatırım gerçekleştirdi. Buranın lojistik ve konum avantajından yararlanarak Avrupa pazarına hızlı bir şekilde girmeyi planlayan Kılıç, böylece dünya çapında bir marka olma yolunda dev bir adım daha attı. Yatırımlarına ve Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam eden Kılıç, son olarak “Orkinos Yavru Üretimi ve Yetiştiriciliği” projesini hayata geçirerek Avrupa’daki su ürünleri firmalarının başaramadığı bir işe imza attı.

Kılıç, performansını her geçen gün yükselterek hem su ürünleri sektörünü büyütmeyi hem de ülkemizde kişi başına düşen balık tüketimini arttırıp, sağlık nesillerin yetişmesini sağlamayı hedefliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.