Kıl çadırdaki modern yaşam

Bu haber 20 Temmuz 2013 - 10:14 'de eklendi ve 896 kez görüntülendi.

kilcadirtenoloji1231541654132133Yatağan-Kavaklıdere Karayolu üzerinde kurdukları Yörük çadırında teknolojinin bütün imkanlarından faydalanan Sürücü ailesinin 30 metrekarelik Yörük çadırında 4 kuşak birden hayatını devam ettiriyor.
Haber Merkezi
Yatağan-Kavaklıdere Karayolu üzerinde keçi yetiştiriciliği yaparak hayatını devam ettiren Sürücü ailesinin 30 metrekarelik Yörük çadırında 4 kuşak birden hayatını devam ettiriyor. Çadıra yerleştirilen güneş enerjisi sistemi sayesinde elektrik, su tankerleri sayesinde de su ihtiyacını karşılayan aile internet, uyduve televizyon gibi modern teknoloji imkanlarından da faydalanırken, 84 yaşındaki dede Halil Sürücü çocukluğundan beri çadır hayatının içinde olduğunu belirtiyor.
30 metrekarelik çadırda; oğlu Ali Sürücü (52), gelini Ayşe Sürücü (49), torunu Bekir Sürücü (29) ve torununun eşi ile torununun çocukları Aysu (9) ve Fatma (8) ile birlikte yaşayan 84 yaşındaki Halil Sürücü, aile geleneği olan çadır yaşantısının kendisinden önceki kuşaklardan bu yana yaşatıldığına vurgu yaparak; “O zamanki hayat şartları ile şimdikiler aynı değil. Teknoloji gelişti. Ancak, çadır yaşantısı sürsek de çocuklarımızın eğitimi için teknolojiyi yakından takip ediyoruz” dedi.
29 yaşındaki Bekir Sürücü ise, 8 yaşındaki Fatma ve 9 yaşındaki Aysu’nun derslerindeki başarısına dikkat çekti. Çocuklarının eğitimi için çadır hayatında teknolojiyi yakından takip ettiklerine vurgu yapan Bekir Sürücü; “Aysu ve Fatma derslerinde çok başarılı. Eğitimleri için gereken elimizdeki imkanlar dahilinde gereken özeni göstermeye çalışıyoruz. Güneş enerjisiyle ürettiğimiz elektrik sayesinde Ayşe ve Fatma internet ortamında ders çalışma imkanı buluyor. Ayrıca, Fatma Yatağan’da düzenlenen bir yarışmada çizdiği doğa resmiyle derece elde etti” ifadelerini kullandı.
Ayrıca 7 kişilik ailenin yılın belirli dönemlerinde yer değiştirdiği de öğrenildi. Aslen Uşaklı olan aile yaklaşık 50 yıldır Yatağan ve çevresinde çadır yaşamı sürerken, yılın 6 ayını Kafaca köyü yakınlarında geçirdiklerini belirten dede Halil Sürücü; “uzun yıllardır Yatağan ve çevresinde çadır hayatı yaşıyoruz. Yatağan’da kendimize ait evimiz var ancak, ailenin bütün fertleri çadırda yaşıyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.