KESK’ten Müftülük yasasına tepki « Hamle Gazetesi

KESK’ten Müftülük yasasına tepki

Bu haber 03 Ekim 2017 - 1:26 'de eklendi ve 553 kez görüntülendi.

KESK Muğla Şubesi Kadın Meclisi kamuoyunda müftülük yasası olarak bilinen “Nüfus Hizmetleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlediği basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Muhittin Direk

KESK Muğla Şubesi Kadın Meclisi kamuoyunda müftülük yasası olarak bilinen “Nüfus Hizmetleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na Menteşe ilçesi Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlediği basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Basın açıklamasını KESK Muğla Kadın Meclisi adına açıklamayı yapan Ses Muğla Şube Kadın Sekreteri İlknur Başer, “Temmuz ayının son haftasında İçişleri Bakanlığı TBMM Başkanlığı’na “Nüfus Hizmetleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı sundu.

Müftülük yasası olarak bilinen tasarıyı kadınların haklarına yönelik bir saldırı olarak görüyor ve haklarımız var, bu yasalar böyle geçmez diyoruz. Sadece Ağustos ayında erkekler tarafından; 27 kadın öldürülmüş, 26 çocuk istismara uğramış, 35 kadına cinsel şiddet uygulanmışken, iktidarın kadınların var olan haklarına saldırılarını hızlandırmayı kendine rol biçtiği görülüyor. Dünyada en büyük 20 ekonomi içinde olmakla övünen Türkiye’de, 2017 yılında hala kadınlara ve çocuklara şiddet, ensest, tecavüz, yoksulluk, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişememe ve ölüm düşüyor” dedi.

Başer açıklamasına şöyle devam etti, “Soruyoruz; kadınlar için ‘Mağazalarda ambalajı açılmış teşhir ürünleri hep yarı fiyatına satılır.. Anlayana’’yazan,‘’Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil” fetvası veren müftülere mi nikâh kıyma yetkisi vereceksiniz? Müftülere verilen nikah kıyma yetkisinin %40 oranlara ulaşan ensest vakalarına, çok eşli evliliklere, kadına yönelik şiddet sonrası elini kolunu sallayarak gezen zanlılara karşı hiçbir çözüm olmayacağı aksine mevcut baskı ve istismarı arttıracağı bizler açısından çok nettir. Bu düzenlemeler bir ihtiyaca cevap vermediği gibi, inancı, düşüncesi mevkisi ne olursa olsun kadınların mevcut hiçbir sorununa da çözüm olmayacaktır. Düzenlemenin vaat ettiği daha güvencesiz, daha yoksul ve daha az özerk kadınlardır. Müftülük Yasası olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı bu haliyle geçemez!  Çünkü müftülüklere nikâh yetkisi, eşitsizliğin garantisi: Tasarının yasalaşması durumunda evlendirme işlemi için müftülüklerin yetkilendirilmesiyle çoğu kadın evlenmek için olsun, ailede sorun yaşayınca olsun kadın-erkek eşitsizliğini doğal sayan, erkeklerin çıkarına olacak şekilde dini referansları temel alan, kadınların boşanmaması gerektiğini savunan bir kuruma başvuruyor olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal politika alanından ve medeni haklarımızla ilgili konulardan çekilmeli, evlendirme işlemi ve psikolojik danışmanlık için yetkili kılınmamalıdır. Çocuk yaşta evlendirme cinsel istismardır; kesinlikle engellenmeli, açıkça suç olarak düzenlenmelidir: Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılmak istenen değişiklikte “sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılır” şeklinde bir ibare bulunuyor. Aslında bu ibare şu anda yürürlükte olan kanunda da mevcut ve çocukların nüfusa kaydedilebilmesi önemli; ama sözlü beyan cinsel istismarın üzerini örtmenin bir yöntemi haline gelebiliyor. Çocuk yaşta evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi ve sözlü beyanın çocukların cinsel istismarının üzerini örtmeye yönelik olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin anlaşılması bakımından araştırılması şart.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.