Keşke yeni vali beklenseydi! « Hamle Gazetesi

Keşke yeni vali beklenseydi!

Bu haber 01 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.248 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Valilikten pahalı bir davetiye aldık. Markalaşma böyle oluyor demek ki?

Ama sonra adamı şoke edici bir duyum aldım. Bu gün ne nane yutturulacaksa, o nanenin üreticisi Alman kökenli firma o pahalı davetiyeleri yaygın medya merkezlerine kargo ile “ödemeli” göndermiş! Demek ki markalaşmanın böyle durumları da oluyormuş!

Kayber Avcı arkadaşımdan doydum. Meslektaşlarımızın içinde bana göre yalan söylemeyecek tek insandır!

Neyse biz davetiyeye dönelim. Davetiye de arkalı önlü baskı vardı.

Ön yüzünde “Değişim başlıyor tanıklık etmeye hazır mısınız?” yazıyordu.

Kesinlikle hazırız!

Davetiyenin arka yüzünde de “Muğla, markalaşma sürecinin ilk adımlarını atıyor. Bütün ilçeleri ile dünya turizm destinasyon liginde hak ettiği yeri almaya hazırlanıyor.” ifadesi yer almış.

Nasıl?

xx        xx        xx

Nasıl?” sorusunun yanıtını veremiyorum. Ne yapılıyor, ne ediliyor, ne yapıldı, ne edildi bilmiyoruz. Şeffaflık yok, şeffaflık!

Bir biçimde hep birlikte bir “100. Yıl Dolması” yedik. 2013 yılında Muğla’nın “vilayet oluşunun” 100. yılını kutlayacağımız belletilmişti. Naim amcam o günlerde yazmakta olduğu gazetede bunun balon olduğunu yazınca hepimiz ayıldık… Meğer 100. yıla daha 10 yıl varmış. Ama neyse oraya dalmayalım…

Dönemin Muğla Valisi Fatih Şahin hepimiz gibi 100. yıl gazına gelip “Muğla’yı 100. Yılında marka yapacağız.” deyiverdi… Bunun için kimin aklına uydu ise Almanya’dan Arsnova Media adında bir tanıtım şirketini getirdiler. “Bu şirket Muğla’yı marka yapacak” dediler!

Biz de muhalif olduk… Neden muhalif olduğumuz da sorulmadı!!!

Bu arada bu şirketin işi bırakıp gittiği, yerine başka şirket bulunduğu da söyleniyor! Arsnova veya bir yeni şirket, hangisi ise o şirket şimdi 1 Haziran 2013’te, yani bugün Hilton Dalaman Resort & Spa Otel‘de davetiyelerindeki ifade ile “Muğla markalaşma projesinin Türkiye’deki ilk lansman toplantısını” yapıp, ne yaptıklarını, yapacaklarını anlatacaklar!

Nasıl?” sorusunun yanıtını bu gün, Muğla’nın suyu çıkmış gibi Dalaman’da yapılacak “lansman” da alacağız…

Yeni valimiz Mustafa Hakan Güvençer 3 Haziran Pazartesi günü göreve başlayacak ve kucağında işte bu “markalaşmayı” bulacak!

xx        xx        xx

Muğla Valiliği’nden gelen pahalı davetiyeye göre “lansman toplantısı” bu gün Hilton Dalaman Resort & Spa Otel‘de saat 16.00-18.00 arasında yapılacak.

Kesinlikle orada olacağız… Merak ettiklerimizi soracağız?

Mesela “Muğla 700 milyon TL ile mi markalaştırılacak? Yoksa başka örtülü ödenek kaynaklar mı buldunuz?” diyeceğiz… Ardından “Madem bu kadar ucuzdu, Muğla’nın markalaşması için bu 700 milyon TL’yi harcamakta neden çok geç kaldık?” diye ekleyeceğiz… Ardından “Dünya’da 700 milyon TL harcayarak marka olmuş bir il var mı?” diye soracağız…

700 milyonu nereden mi çıkardık? Duyumlarımıza göre, CHP’nin iktidar olduğu Muğla İl Genel Meclisi’nin üyelerinin oybirliği ile bu paranın Muğla İl Özel İdaresi Bütçesi’nden çıkarıldığını, ama İl Turizm Müdürlüğü’ne aktarılması gerekirken “nedense?Muğla’ya Hizmet Vakfı’na aktarıldı…

Belki bizimkisi biraz da “ön yargılı olmak” gibi, ama bu soruları sorarak, Muğla Valiliği’ne, “Lansman toplantısını” yapacak olanlara hazırlıklı gelsinler diye kopya veriyoruz… Saat 18.00’e daha epey var…

Soruyoruz:

Anladığımız ve tahmin ettiğimiz kadarıyla bize ve Muğla kamuoyuna “markalaşma” diye takdim edilen “proje” özünde bir “tanıtım operasyonu”…

Hal böyle olunca, bizim bildiğimiz “tanıtım” denildiğinde bir şirketin yapabilecekleri “Bir tanıtım filmi yapmak; gayd yayınlamak; çok dilli internet sitesi açmak; face, tivıtır, tiviti açmak; tanıtım CD’si hazırlamak” ile sınırlıdır.

Sanırsınız elinde bir sihirli değnek olan bu Arsnova Media veya bir başka şirket, hangisi ise Muğla’da en azından “hanutçuluk” sorununu ortadan kaldırabilecek mi?; “her şey dahil” rezaletini sona erdirebilecek mi?; sektörde kalifiye eleman çalıştırılmasını sağlayabilecek mi?…

Bu “markalaşma” değil, “tanıtım” operasyonu, Muğla’da Muğla’ya dışarıdan getirilen şirketlerden daha iyi bilenlerin elinde 100 milyon TL’ye yaptırılamaz mıydı?

xx        xx        xx

Muğla’nın “markalaşması” için Ankara’dan ne kadar kaynak aktarmayı becerdiler bilmiyorum, ama aldığımız duyumlara göre, Muğla İl Özel İdaresi Bütçesi’nden dönemin Valisi Fatih Şahin’in teklifi ve muhtemelen Muğla İl Genel MeclisiTurizm, Gençlik ve Spor Komisyonu” önerisi ve CHP’nin iktidarındaki İl Genel Meclisi’nin oluru ile 700 milyon TL aktarıldı.

İşte bu noktada da sorularımız var.

Bu para Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne mi, Muğla’ya Hizmet Vakfı’na mı aktarıldı? Vakfa aktarıldı ise neden? Bir de harcamalar için adının başında “Muğla” olan bir dernek kuruldu mu?

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu yapılanmanın neresinde, Defterdarlık neresinde?

Yerel imkânlarla 100 milyon TL’ye gerçekleştirilebilecek “Tanıtım” veya “markalaşma” operasyonu için Almanya’dan getirilen Arsnova Media veya bir başka şirket ile kaç paraya anlaşıldı?

Çok soru var, çok… Bu kadar kopya verdik, bize teşekkür edin ve dersinize çalışın…

Keşke bu gün yapılacak “lansman toplantısı” için iki gün sonra göreve başlayacak olan Vali Mustafa Hakan Güvençer beklenseydi… Gümrükten mal mı kaçırılıyor?

Malum her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır… Kimse de “Devlet’te devamlılık vardır” demesin. Devlet’te yanlışın devamlılığı olmaz, olmamalı!

xx        xx        xx

Geçenlerde gazetemizde “Muğla arıcılığı sahipsiz” diye bir haber yer aldı. Haberin spotu şöyleydi:

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) tarafından hazırlanan “Muğla Arısı Islah Projesi” için kaynak desteği yönünde İl Genel Meclisi’nde alınan karar Muğla İl Özel İdaresi’nden döndü. Pek çok yere kaynak yaratan İl Özel İdaresi’nin Muğla arıcılığının geliştirilmesi için hazırlanan projeye sırtını çevirmesi şaşkınlık yarattı.

Çam balında Türkiye Dünya’nın merkezi… Türkiye’de Muğla çam balı merkezi… Muğla’da “Çam Balı Borsası” kurulabilir. Muğla çam balı “Dünya markası” olabilir. MAYBİR’de yıllardır kendi yağı ile kavrularak bunun mücadelesini veriyor.

Söz konusu haberde ise MAYBİR Başkanı Şahin şunları söylüyordu:

Biz Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak 26.01.2012 tarihinde Muğla İl Özel İdare’sinden söz konusu projemizin yürütülebilmesinde maddi bir kaynak sağlanabilmesi için Muğla İl Genel Meclisine talep yazımızla başvuruda bulunduk. İl Genel Meclisinin 04.04.2012 tarihindeki oturumu ile projemize 115 bin TL. ödenek aktarılması kararı alınmıştır. Ancak geçen bir yılı aşkın süredir bu ödenek karşılanmamıştır ve karşılanamayacağı da tarafımıza bildirilmiştir.

Karambole bizim bildiğimiz 700 milyon TL (1 trilyon diyenler de var) kaynak yaratan Muğla İl Özel İdaresi ve dolayısıyla Muğla Valiliği Muğla arı neslinin ıslahı ve geleceğe taşınabilmesi için 115 bin TL’yi çok görüyor.

Allah aşkına bu işte bir terslik yok mu?

Umarım dehşet bir “100. Yıl şoku” ile karşı karşıya kalmayız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.