KESK ve BES ’ten Soma açıklaması

Bu haber 14 Mayıs 2015 - 1:00 'de eklendi ve 732 kez görüntülendi.

madennnKamu Emekçileri Sendikası Muğla Şubesi ve Büro Emekçileri Sendikası 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan Soma maden kazasının birinci yıl dönümü nedeniyle Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Hafize Ataseven

Kamu Emekçileri Sendikası Muğla Şubesi ve Büro Emekçileri Sendikası 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan Soma maden kazasının birinci yıl dönümü nedeniyle Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Yaklaşık 50 kişilik gurup adına konuşan BES Muğla Başkanı Gülay Pehlivan Yıldız şunları söyledi:

“12 yıllık AKP iktidarında kamu emekçilerine düşük zam, işçilere düşük asgari ücreti alışkanlık haline getiren siyasi iktidar, çalışma hayatını taşeronlaştırırken; esnek, kuralsız, güvencesiz çalışma biçimlerini de kamuda her geçen yaygınlaştırma çabası içerisinde olmuştur. İç güvenliğin iş güvenliğinin önüne geçtiği bu süreçte, iş cinayetleri artarak devam etmiş, ülke tarihinin en büyük katliamı Soma’da yaşanmış, 301 emekçi kardeşimiz iş cinayetine kurban gitmiştir. 2013 yılında yandaş sendika Memur-Sen ile AKP arasında imzalanan satış sözleşmesinin sonuçları ortadadır. Bu yıl Ağustos ayında 2016-2017 yıllarını kapsayacak toplusözleşme süreci yaşanacaktır.”

İş kazalarının önlenmesi, çalışma ve sözleşme şartlarının düzenlenmesi için hükumete seslenen BES Şube Başkanı Gülay Pehlivan Yıldız, “Soma katliamından sonra madenlerimizi Avrupa standartlarına çıkaracağız ivedilikle iş güvenliği yasalarını çıkaracağız diyen hükümetin TBMM’ye getirdiği torba yasa bırakın Soma’yı ülkeyi bir bütün taşeron cumhuriyetine çevirmeyi planlayan düzenlemeleri beraberinde getirmiştir. Siyasi iktidar gereğini yapmadığı için 6 Eylül 2014 tarihinde Mecidiyeköy’deki Torun Center’da yaşanan asansör faciasında 10, 28 Ekim 2014 tarihinde Ermenek’te 18 maden emekçisi diri diri sular altında kalarak iş cinayetlerine kur ban gitmiştir. İş kazaları yaşanan mahallere, ambulanstan önce çevik kuvvetin geldiği, iş güvenliğinden, iç güvenliğe daha fazla önem verildiği bir düzende ülkemiz iş cinayetlerinde dünya üçüncüsü, Avrupa’da ise birinci sıradadır. Büro emekçileri olarak talebimiz, iş cinayetlerinin yaşanmadığı bir ülke talebidir. İş cinayetlerinin nedenlerinden de birisi olan taşeron çalışmanın yasaklanması talebidir” dedi.

Grup bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.