KESK sahaya iniyor

Bu haber 05 Aralık 2016 - 0:13 'de eklendi ve 615 kez görüntülendi.

img_9056KESK MYK Üyesi Fatma Çetinbaş, Muğla Şubeler Platformu’nda yaptığı açıklamada Ak Parti hükümetini eleştirdi. Hakların, OHAL ve KHK’lardan önce geldiğini ifade eden Çetinbaş, KESK’in ihraçlara, açığa almalara, sürgün ve cezalara teslim olmayacağını belirtti.

İlkay Yıldız

KESK MYK Üyesi Fatma Çetinbaş, BES Genel Başkanı Fikret Arslan, TARIM ORKAM-SEN Genel Başkanı Hamit Kurt, ESM Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu ve KESK’e bağlı sendika temsilcileri ile birlikte bir basın açıklaması düzenledi.

Çetinbaş açıklamasında, “Polis devleti ile tüm yaşam alanlarımız kuşatma altına alınmıştır. Adeta AKP’den habersiz bir yaprağın bile kıpırdamasına izin verilmemektedir. Nitekim Cumhurbaşkanı yüzde yüz denetim sağlanmadan OHAL’in kaldırılmayacağını ifade etmiştir. Denetiminden kast edilenin AKP hâkimiyeti olduğu uygulamalardan kolayca anlaşılmaktadır.

OHAL keyfiyetiyle çıkarılan KHK’lara bakıldığında 15 Temmuz darbe girişiminin artık tümüyle hükümetin elinde bir silaha dönüştüğü, bırakalım 3’er aylık OHAL dönemini, ülkemizin gelecek on yıllarının KHK’larla belirlendiği, seçim yapılmasına bile gerek kalmayacak şekilde AKP’nin gelecekte de iktidarda kalmasının zemininin hazırlandığı bir kez daha netleşmiştir” dedi.

Bugüne kadar çıkarılan 12 KHK ile yüz bin kamu emekçisinin sorgusuz sualsiz işinden edildiğini kaydeden Çetinbaş, açıklamasına şöyle devam etti:

“Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımız açık bir saldırı ve baskı altındadır. Sendikal hak ve özgürlükler KHK’lar yoluyla ortadan kaldırılmıştır. Açık ki, Konfederasyonumuz, sendikalarımız ve üyeler bu yolla biat etmeye zorlanmakta, sendikal eylem ve etkinliklerimizden dolayı pişman ettirilmeye çalışılmaktayız. Bilinmelidir ki bu hevesleri kursaklarında kalacak! Bizi işimizle tehdit edenler, açlıkla terbiye etmeye çalışanlar bilsinler ki bizi asla teslim alamayacaklar, bizler kazanacağız ve siyasi iktidar bu keyfiliğin hesabını mutlaka verecektir.”

Önümüzdeki süreçte çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyeceğini ifade eden Çetinbaş, bu temelde 21. kuruluş yıldönümleri olan 8 Aralık Perşembe günü ‘Dünden Bu Güne Direnenler Buluşuyor!’ şenliği düzenleyeceklerin belirtti. Çetinbaş açıklamasını şöyle tamamladı: “10-11 Aralık tarihlerinde aşağıda belirttiğimiz illerin katılımıyla beş bölgede ‘Haklar, OHAL ve KHK’lardan önce gelir! İhraçlarınıza, Açığa Almalarınıza, Sürgün Ve Cezalarınıza Teslim Olmayacağız!’ şiarıyla bölge mitingleri gerçekleştireceğiz. 10 Aralık Cumartesi Günü; Mersin, Samsun ve Van’da, 11 Aralık’ta İstanbul ve İzmir’de meydanlarda olacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.