KESK Muğla’dan ses verdi

Bu haber 21 Nisan 2015 - 23:08 'de eklendi ve 1.130 kez görüntülendi.

keskkkkKESK (Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu) Yöneticileri Hamle Gazetesi’ni ziyaret etti. KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, geçen dönem Kamu emekçileri adına Memur Sen’in AKP kültürü ile bir toplu sözleşme yapıp, aslında emekçiler açısından bir toplu satış sözleşmesi yapıldığını ifade etti. Toprak, seçimlerle ilgili olarak da “7 Haziran seçimlerini doğru değerlendirirsek Türkiye rahatlayabileceği bir döneme doğru çevrilebilir. Eğer seçimlerden yanlış sonuçlarla çıkılırsa çatışma noktalarına da gidilebilir. Bu noktada taleplerimiz doğrultusunda barış olsun, sendikal haklar olsun istiyoruz” dedi.
Özcan Özgür
KESK (Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu) Yöneticileri Hamle Gazetesi’ni ziyaret etti. KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, geçen dönem Kamu emekçileri adına Memur Sen’in AKP kültürü ile bir toplu sözleşme yapıp, aslında emekçiler açısından bir toplu satış sözleşmesi yapıldığını ifade etti. Toprak, seçimlerle ilgili olarak da “7 Haziran seçimlerini doğru değerlendirirsek Türkiye rahatlayabileceği bir döneme doğru çevrilebilir. Eğer seçimlerden yanlış sonuçlarla çıkılırsa çatışma noktalarına da gidilebilir. Bu noktada taleplerimiz doğrultusunda barış olsun, sendikal haklar olsun istiyoruz.” dedi.
KESK Haziran Genel Seçimi ve Ağustos Toplu Sözleşme görülmeleri öncesinde çalışanları bilgilendirme için Anadolu turuna çıktı. KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, KESK Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz, SES MYK Üyesi Belkıs Yurtsever beraberlerinde Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Bilgi Taşkıran ile birlikte gazetemizi ziyaret etti.
Toplu satış sözleşmesi
Geçen Dönem Kamu emekçileri adına Memur Sen’in AKP kültürü ile bir toplu sözleşme yaptığını, bu sözleşmenin aslında kamu emekçileri açısından bir toplu satış sözleşmesi olarak da ifade edildiğini belirten KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, “Satış sözleşmesinin önemi, Memur-Sen Başkanının milletvekili yapılmasıdır. Yani Ahmet Gündoğan liste savaşlarının verildiği Ankara’da Yalçın Akdoğan’ın arkasından 2. Sıra milletvekili adayı yapılarak ödüllendirildi.” diyerek şöyle devam etti:
“Çünkü Memur Sen’in görevi hükümeti rahatlatmak, kamu emekçilerini rahatlatmak değil. O toplu satış sözleşmesinin tek bir maddesi ile bile emekçiler büyük zarar görmüştür. Bu sadece enflasyon farkından kaynaklı olarak 1 yıllık kayıp 1000 liradır. Diğer ücret farklılarından doğanları söylemiyorum. 3 milyon kamu emekçisi olduğunu söylersek Memur Sen 3 milyon lira kadar parayı bizim cebimizden alıp hükümetin cebine aktarmıştır. Kamu emekçileri de bunu gördüğü için bu dönem satış sözleşmesine karşı gerçek toplu sözleşmesini KESK olarak biz yapacağız. O nedenle Türkiye’nin her yerinde hem kamu emekçilerini aydınlatmak, kamuoyu yaratmak hem de bir daha böyle bir satış sözleşmesi olmaması açısından da bu çalışmaları yürütüyoruz.”
Ne istiyorlar?
Hükümetten isteklerini anlatırken de “İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz. Enflasyon farkının ödenmesini istiyoruz. Kılıçdaroğlu’nun her bayram emekliye bir maaş ikramiye vaadi önemli, ama ondan daha önemlisi bizim emekliye yansımayan ek ödemelerimiz var. Ek ödemelerimizin emekliliğe yansıtılmasını ve vergi adaleti istiyoruz.” diyen KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak şunları söyledi:
“Bizde artan oranda vergi indirimi var. Bizim yıllık gelirimiz üst seviyeye geldiğinde vergi indirimi yükselir. Diyelim ki 100 lira zam aldıysak o yıl vergi indirimine girdiğinden dolayı 110 lira maaştan kadar kesilir. Aslında kamu emekçileri yıllardır zam almıyor. İşin esas noktası budur. Artan oranda bu vergi indiriminin en az zenginler kadar, vergi verilecek kadar olsun deriz. Yoksulluk açlık sınırının vergi dışında bırakılmasını zaten istiyoruz ve bu vergi indirimini düzenleyip kamu emekçilerinin zararlı çıkmamasını, artıştan gerçekten yararlanmak istiyoruz.”
Toprak, Türkiye’de sendikal hak ve özgürlüklerden bahsetmenin mümkün olmadığını belirtirken de Tariş grevinin yasaklandığını anımsatarak, “Biliyorsunuzdur bu Tariş’in grevi yasaklandı hiçbir gerekçesi de yok. Ulusal güvenlik adı altında sayıp aslında bunun geliştirilmesi lazım.” Dedi. Toprak, sözlerini “Bir de Toplu Sözleşme Yasası var. Toplu sözleşmelerde sendikalarla işverenler anlaşamadığı emekçiler grev yapar. Âmâ kamu emekçileri grev yapamaz. Biz yapamıyoruz. Biz bunun düzenlenmesin uluslararası normlara doğru çekilmesini istiyoruz. Aynı zamanda grevin yasal güvence altına alınmasını istiyoruz.
Bir de bu toplu sözleşme özellikle bu dönem açısından Ağustos ayında yapılıyor. Temmuz Ağustos ayları biliyorsunuz ki tatil aylarıdır. Öncelikle eğitim iş kolu yok. Eğer ben kamu emekçilerini satmak istiyorsam Temmuz, Ağustos’u tercih ederim. Bunun değiştirilmesi gerektiğini söylemeliyim. Sözleşme bütçe dönemine yakın Eylül, Ekim ayında veya seçimden önce yapsalar iyi olur aslında.” diye sürdürdü.
7 Haziran umut olabilir
KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak 7 Haziran seçimleri ile ilgili olarak da “Bir bakıma bu bilgilendirme gezilerini seçim öncesi siyasi partilerin bizleri dikkate alması için de yapıyoruz. Seçimden önce Kamu emekçilerinin sorunlarını dillendirmeye çalışıyoruz. Siyasi partilerin bizi dikkate alması lazım. 7 Haziran seçimleri belki de Türkiye’de bir takım dönüşümlerin değişimlerin işareti olabilir. Veya doğru değerlendirirsek Türkiye’nin rahatlayabileceği bir döneme doğru çevrilebilir. Eğer seçimler yanlış sonuçlarla çıkarsa çatışma noktalarına da gidebilir. Burada da en çok ezilen işçiler ve emekçiler oluyor. Bu noktada taleplerimiz doğrultusunda barış olsun, sendikal haklar olsun istiyoruz” ifadesinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.