Kerimoğlu Ali’nin hayatı kitaplaştırıldı

Bu haber 01 Kasım 2013 - 22:51 'de eklendi ve 973 kez görüntülendi.

ilkeraltinsoy321132165464341657464346Muğla kültürünü geçmişten günümüze taşıyan eğitimci-yazar İlker Altınsoy tarafından kaleme alınan ‘Gök Yörük’ kitabının tanıtımı ve imza günü Muğla Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi salonunda gerçekleşti.
İlkay Yıldız
Kerimoğlu Ali’nin hayatını anlatan ‘Gök Yörük’ kitabının imza gününe Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Salih Özbek ve okurlar katıldı.
Altınsoy, kitabının tanıtımı ve imza gününde kitaplarını imzalarken, “Uzun yıllar öncesine dayanan halk bilimi çalışmalarıma başladığımda halk biliminin deryasında bir balık olacağımı bilseydim eğer, o deryaya girer miydim bilmiyorum? Asırlık çınarların nasıl ayakta durduğuna şaşardım çocukken, kökler beş 10 insanın bir araya gelip anca kucaklayacağı kökler. Büyüdükçe halkımın bu çınarlara ne kadar benzediğini fark ettim. Ama halkımın köklerini göstermek kurutmazdı çınarı” dedi.
Başkanı Belediye Başkanı Osman Gürün’e ise, “Gecesini gündüzüne katan araştırmacı-yazar İlker Altınsoy’a böylesine güzel eseri ortaya koyduğu için teşekkür ediyorum. Biz kulaktan dolma, büyüklerden duyma çeşitli öyküleri biraz da değiştirip bozarak ama bir belgeye dayanmadan birbirimize önce yüksek sesle zaman geçtikçe alçak sesle söylemeye ve daha sonrada hiç konuşmamaya başladık. Çocuklarımızın geleceğe güvenle bakabilmesi ve geleceğe doğru yürüye bilmesi için geçmişini tüm eksi ve artılarıyla ortaya koyması lazım. Yani resmi tarih ile değil, halkın kafasında ve gerçek yaşamındaki yaşanmışları mutlak ortaya koyması, onu değerlendirmesi nereden ne şekilde nasıl bu güne geldik, bunları çok iyi bilmesi lazım” dedi.
‘Gök Yörük’ kitabının imza ve tanıtım gününde eğitimci-yazar İlker Altınsoy, kitabını imzaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ilker altınsoy 06 Kasım 2013 / 08:39

İlginiz için teşekkür ederim öncelikle. Konuşmaların içeriğinin doğru aktarılabilmesi için tam ve doğru verilmelidir. Ayrıca Belediyemizin öncülüğünde yapılan etkinliğe yerel basınımızın yeterince ilgi göstermemesini anlamış değilim. Yerel politikalardan uzak ve kültüre farklı bir boyutta bakılmalı bu tür organizasyonlar. Benim daha önceki kitap tanıtımlarıma bütün yerel basın katılırken, Muğla Belediyesince yapılan davete katılmamalarını manidar buldum…