Kent, Kültür, Demokrasi Forumu Muğla Buluşması « Hamle Gazetesi

Kent, Kültür, Demokrasi Forumu Muğla Buluşması

Bu haber 28 Ekim 2014 - 0:34 'de eklendi ve 1.277 kez görüntülendi.

kentkulturTMMOB Mimarlar Odası Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu Muğla Buluşması 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Ruşen Keleş, Cengiz Bektaş, Erman Şahin, Cevat Geray, Hatice Kurtuluş, Osman Köseoğlu gibi isimlerin katılacağı forum Akyaka Dayanışma Platformu, Akdeniz Yeşiller Derneği, Bafa Gölü Kurtarma ve Yaşatma Platformu, Fethiye Karaot Dayanışması, İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu, Akdeniz Koruma Derneği gibi sivil toplum örgütlerini buluşturuyor.
Özcan Özgür
TMMOB Mimarlar Odası Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu Muğla Buluşması 31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Ruşen Keleş, Cengiz Bektaş, Erman Şahin, Cevat Geray, Hatice Kurtuluş, Osman Köseoğlu gibi isimlerin katılacağı forum Akyaka Dayanışma Platformu, Akdeniz Yeşiller Derneği, Bafa Gölü Kurtarma ve Yaşatma Platformu, Fethiye Karaot Dayanışması, İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu, Akdeniz Koruma Derneği gibi sivil toplum örgütlerini buluşturuyor.
Muğla Şubesi ev sahipliğinde TMMOB Mimarlar Odası tarafından düzenlenen Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu Muğla Buluşması önce 30 Ekim’de basınla buluşuyor. Basın buluşması 30 Ekim Perşembe günü, saat: 11.00’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.
TMMOB Mimarlar Odası imzası ile yapılan Kent, Kültür, Demokrasi Forumu Muğla Buluşması’na çağrıda “Mimarlar Odası; ‘kamu ve toplum’ yararı ilkesi ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında; yapılı çevrenin, kültürün ve özgürlükçü demokrasinin geleceğinin değerlendirilebilmesi ve sorunlara karşı ortak çözümler üretilebilmesi için bir dizi etkinlikler düzenlemektedir. Bu kapsamda ‘Mimarlık sanatsal, kültürel, insancıl ve işlevsel özellikleri ile toplumu ve kentleri yeniden buluşturmanın; kimlikli, uygar ve esenlikli bir geleceğin güvencesidir.’ yaklaşımı doğrultusunda kentlilerin, kentli kuruluşların ve toplumun demokratik katılımını içeren; merkezi-yerel yönetimlerle, bilim insanlarıyla, sanat çevreleriyle, sivil toplum hareketleriyle işbirliği kurulmasını hedefleyen Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Muğla’da gerçekleştirilecektir” denildi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde 31 Ekim Cuma günü saat 10.00-11.00 arasında Mimarlar Odası Muğla Şubesi Başkanı Osman Köseoğlu, Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından açış konuşmaları gerçekleştirilecek. Verilecek aranın ardından Bülend Tuna yönetiminde, Harita Mühendisi Gazeteci Özden Akgüç, Mimar Yazar Ertuğrul Aladağ, Bodrum Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Semra Purkis tarafından ‘Muğla’da Kıyı, Mimarlık ve Kentleşme’ konusu ele alınacak.
İlk gün etkinlikleri “Bölge Oturumu” ile sona erecek. Bu oturumda Prof. Dr. Aziz Konukman yönetiminde “Ege’de Kıyı, Mimarlık ve Kentleşme” konusu Arkeolog Yazar Nezih Başgelen ile irdelenecek. Buluşmanın ikinci gününde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Ruşen Keleş’in yönetiminde kentli kuruluşlar; Akdeniz Koruma Derneği Derya Yıldırım, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Arif Yılmaz, Bodrum Denizciler Derneği Mustafa Demiröz, İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) Berna Babaoğlu, TEMA Vakfı Fethiye Temsilciliği Oktay Tirli sunumlarını yapacak. Günün ikinci oturumunda Kentli Kuruluşlarının sunumları Akyaka Dayanışma Platformu Serdar Denktaş, Bafa Gölünü Kurtarma ve Yaşatma Platformu Mustafa Tuncaelli, Fethiye Karaot Dayanışması Bora Sarıca, Akdeniz Yeşilleri Derneği Coşkun Tamer ve Karya Kadınları Derneği Dilek Bulut ile devam ediyor. Forum değerlendirmelerinin ardından üçüncü oturumda Prof. Dr. Ümit Erdem başkanlığında “Kent, Kültür ve Demokrasi Yürüyüşü” konusu Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Erdal Özhan, ODTÜ Mimarlıktan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer tarafından irdelenecek.
Günün son oturumu Ülke Oturumunda “Dönüşüm Sürecinde Kıyı, Mimarlık ve Kentleşme” konusu ODTÜ Mimarlıktan Prof. Dr. Ali Cengizkan başkanlığında ele alınıyor. Oturuma Bayındırlık ve İskân Eski Bakanı / MuğlaBelediyesi Eski Başkanı Erman Şahin ile Ekonomist Gazeteci Gülşah Karadağ, Y. Mimar Ozan Cengiz Bektaş, YTÜ Mimarlıktan Prof. Dr. Ali Dinçer katılıyor. Etkinlik Kıyı Kentlerimizde Mimarlık Sergisi açılışı, Orhan Aydın ve Ekibi gösterisi ardından Tolga Çandar dinletisi ile son buluyor.
Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu Muğla Buluşması’nın Danışma Kurulu’nda ise şu isimler yer aldı:
Ahmet Yaraş, Ali Cengizkan, Asuman Türkün, Aziz Konukman, Behiç Ak, Bekir Gerçek, Bülend Tuna, Can Diril, Canol Kocagöz, Cengiz Bektaş, Cevat Geray, Deniz İncedayı, Erkan Karakaya, Eyüp Muhcu, Fatih Söyler, Haluk Gürkan, Hasan Topal, Hatice Kurtuluş, Kubilay Önal, Mehmet Özdoğan, Mehmet Sabri Orcan, Mustafa Sönmez, Mücella Yapıcı, Necati Pirinççioğlu, Necip Mutlu, Nezih Başgelen, Orhan Aydın, Osman Aydın, Osman Köseoğlu, Ö. Fikret Oğuz, Ruşen Keleş, Sami Yılmaztürk, Serdar Işık, Sibel Baş, Tarık Şengül, Ünsal Keser, Yavuz Demirkaya, Zafer Akdemir, Zeynep Ahunbay.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.