“Kent Hakkı ve Kentli Hakkı”

Bu haber 13 Şubat 2017 - 0:42 'de eklendi ve 946 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başkan Gümüş, Bir İlke İmza Attı” başlığını görünce haberi büyük bir merakla okudum.

Muğla’nın ilklere ihtiyacı var.

Geçenlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de Muğla’da değil, Türkiye’de bir ilke imza atmıştı. “Mor Yaşam Projesi”ni uygulamaya koymuştu… Ben de çok etkilenmiştim…

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş nasıl bir ilke imza atmış olabilirdi?

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği’ne (TMMOB) bağlı ilçedeki Meslek Odaları Temsilcileri ile ortak mesleki faaliyet denetimi ve teknik işbirliği protokolü imzalamışlar.

Ayıplayalım mı, alkışlayalım mı bilemedim…

xx        xx        xx

O protokol, sağlıklı kentleşme, nitelikli yapılaşma, kültürel, tarihi, doğal çevre değerlerinin korunarak geliştirilmesi ve halka daha nitelikli teknik hizmet sunulabilmesi için imzalanmış.

Ne kadar güzel…

Anımsadığım kadarıyla Başkan Gümüş üç yıl önce yapılan yerel seçimde “Meslek Odalarına danışmadan bir şey yapmayacağız” diye söz vermişti.

Geçen üç yılda da “Sözünü tut” diyen olmamıştı.

Yoksa serzenişte bulunan oldu da protokol o yüzden mi imzalandı bilmiyoruz.

Başkan Gümüş sempatik ve samimi tavırları ile hala herkesten tolerans görüyor.

Serzenişte bulunan olmamıştır.

xx        xx        xx

Aslına bakarsanız üç yıl geç kalınmış.

Neyse ki geçen üç yılda TMMOB birleşenlerine danışmayı, katkılarını istemeyi gerektirecek bir karar alınmadı, uygulama üretilmedi.

Eski Garaj Alanı ile ilgili üretilen projeyi saymazsak…

Şimdi bakalım TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası… özellikle de Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları OdasıEski Garaj Alanı” ile ilgili bir söz söyleyecekler mi?

Onların yapacakları açıklamalar bizleri rahatlatacaktır…

xx        xx        xx

Protokol töreninde “Menteşe Belediyesi olarak bugün bir ilki gerçekleştirdik. İmzaladığımız protokol sayesinde bölgede Meslek Odaları ile uyum ve işbirliği içerisinde çalışan örnek bir belediye olduğumuzu gösterdik. Bu protokol bunun ispatıdır.” diye iddialı konuşan Başkan Gümüş şu ifadelerde bulunmuş:

Bugün imzaladığımız protokol ile çalışmalarımız resmiyet kazandı. Protokolün amacı; sağlıklı kentleşme ve nitelikli bir yapılaşma faaliyeti için gerekli olan planlama, mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin; ilgili mevzuata, bilimsel esaslara ve mesleki kurallara uygun olarak yerine getirilebilmesi yönünde, ilgili Meslek Odalarıyla Belediye arasında bilimsel teknik işbirliğini gerçekleştirmek, üretilen hizmetlerin daha verimli ve hızlı kılınmasını ve tarafların bu yöndeki ortak sorumluluklarını tarih, kültür, doğa, çevre ve ekolojik değerlere sahip çıkarak karşılıklı dayanışma içerisinde yerine getirmelerinin kurallarını belirlemek, 3194 sayılı İmar Kanunu’nda mimar, mühendis ve şehir plancıları ile ilgili olarak tanımlanan mesleki yükümlüklerin yerine getirilmesini ve mesleki faaliyet denetiminin eksiksiz yapılabilmesini gerçekleştirmek;

xx        xx        xx

Böyle bir protokolü, “şehrin emini” olduğunun bilincinde olan ve “katılımcı demokrasiye inanan” her belediye başkanımızın imzalaması gerekir.

Muğla’da bu protokolü ilk imzaladığını söyleyen Başkan Gümüş’ü kutlamalıyız.

Ancak benim bildiğim, aklımda kaldığı kadarıyla böyle bir protokolü ilk miydi onu da bilmiyorum, daha önce dönemin Muğla Belediye Başkanı Orhan Çakır imzalamıştı.

Aynı dönemde kendisi de İnşaat Mühendisi olan Fethiye Belediye Başkanı Özer Olgun ile Bodrum Belediye Başkanı Emin Anter de imzalamıştı.

Orhan Çakır’ın ardından Muğla Belediye Başkanı olan Osman Gürün böyle bir protokole imza attı mı bilen yok, ama Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün imzalamadığını biliyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ta imzaladığını sanmıyorum.

Başkan Gümüş’ü alkışlıyoruz…

xx        xx        xx

Başkan Gümüş’ün protokol töreninde yaptığı konuşma oldukça ilginç.

Kent hakkı ve kentli hakkı kavramları

Bu kavramları daha önce duymuş muydunuz?

Başkan Gümüş konuşurken, “Protokole bağlı olarak yapılacak ortak çalışmalarda kent hakkı ve kentli hakkı kavramları gözetilecektir.” demiş.

İşte bu çok önemli… Hatta “Kent suçu”, “Kent suçları” kavramları kadar önemli…

Eski Garaj Alanı kaç yıl atıl tutularak bir anlamda “Kent suçu” işlendi. Neredeyse orada “lüks konutlar” üretilerek daha büyük bir “Kent suçu” işlenecekti…

O suçun işlenmesi Muğla Mimarlar Odası’nın İdare Mahkemesi’nde açtığı dava ile engellenmişti.

Bu anlamda, TMMOB birleşenleri ile yapılan protokol çok önemli… Teknik bir sözleşme olmakla birlikte Belediye Yönetimi’nin TMMOB birleşenleri ile birlikte hareket etmesi “kent suçlarına” meydan vermeyecektir…

xx        xx        xx

Elbette Avrupa Kentsel Şartı’nda yer almış “Kent hakkı ve kentli hakkı” da çok önemli.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün o “hakkı” teslim ettiği konuşmada o ifadenin geçtiği bölüm şöyle:

Protokole bağlı olarak yapılacak ortak çalışmalarda kent hakkı ve kentli hakkı kavramları gözetilecektir. Uygulamaya dönük üretilen hizmetlerin teknik ve mesleki yeterliliğinin tam ve eksiksiz olarak Belediyemize sunulması durumunda, kentimizin gelişmesine ivme kazandıracağı öngörülmektedir. Protokolle birlikte yapılacak ortak çalışmalarda şeffaf bir yönetim anlayışı benimsenmiş olup, meslek odalarının kentimize dair görüş ve önerileri dikkate alınarak yaşam konforu daha yüksek olan mekânlar oluşturulacaktır. Ayrıca protokolle beraber başkanlığımıza iletilen plan projelerde büro tescillerini, fenni mesul kayıtlarını yaptırmış /yenilemiş olan mühendis mimar ve şehir plancılarının hakları korunmuş olacaktır.

Bu ifadelere bağlı kalınarak gerçekleştirilecek bir yapılanma bu şehri “örnek kent” haline getirecektir.

Yılmaz Büyükerşen Eskişehir’i tek başına Eskişehir yapmadı. Ortak akıl ve şeffaf yönetim…

Büyükşehir gölgesinde nasıl olacak, onu da bilmiyorum…

xx        xx        xx

Büyükşehir” deyince aklıma geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün geçenlerde Muğla Basını ile bir araya gelmiş, orada “Büyükşehir’i reddetmek Muğla’ya haksızlık olur” demişti.

AK Parti Büyükşehir Gurup Başkanvekili Avukat Gültekin Akça da Başkan Gürün’ün bu sözünü eleştirmiş. “Biz Muğla’nın Büyükşehir olma sürecinde kentimize sağlayacağı faydaları anlatırken onlar sorgusuz sualsiz bu yasaya karşı çıktılar. Yaptıkları siyaseten yanlıştı ve gelinen noktada AK Parti olarak biz haklı çıktık” ifadesinde bulunmuş.

Başkan Gürün’ün sözünün altına bende imzamı atarım. Doğru söylemiş.

AK Parti Gurup Başkanvekili Akça da “siyaseten” haklı…

xx        xx        xx

Oynayamayan gelin ya yerim dar dermiş, ya yenim…” derler. Bugüne kadar Büyükşehir konusunda Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş dışında şikayet etmeyen neredeyse kalmadı. Sadece Kavaklıdere, Seydikemer ve Ula Belediye Başkanlarının ne dediğini bilmiyoruz…

Başkan Gürün de şikayet edenlerin başında geliyordu. Bugün “Büyükşehir’i reddetmek Muğla’ya haksızlık olur” diyorsa, tadına varmaya başladı demek ki!

CHP’nin Büyükşehir aday adaylarından 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel’in yerel seçim günlerindeki sözü aklımdan hiç gitmiyor:

“Büyükşehir Yasası Muğla için ödül de olur, ceza da. Kimin elinde olduğuna bağlı.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
bedri altaş 13 Şubat 2017 / 10:29

Sayın Musa Gökbel’in köy belediyesi bile olsa ora da belediye başkanı olmasını çok isterdim. Çünkü belediyecilik üzerine çok kafa yormuş bir insandır. Ama maalesef olmadı. Parti içi cunta hep engelledi. Hele Büyükşehir Belediye Başkanı olsaydı Muğla’mızın kaderi değişirdi. Sayın Osman Gürün ve ilçe başkanları ve de parti ileri gelenleri Büyükşehir olmayalım diye Ankara’da kamp kurdular. Köy köy mahalle mahalle dolaşarak karşı propaganda yaptılar. Bu boş işlerle uğraşana kadar oturup Büyükşehir Yasasını öğrenselerdi daha erken yol almış olurlardı. Geçte olsa kavradılar sa kutlamak lazım. Mimar Mühendis Odalarıyla imzalanan protokolün ilk olmadığını Bahattin Gümüş’ün bilmesi gerekir çünkü kendisi de mühendis. Bu protokol Bodrum’da taa rahmetli Emin Anter’in ilk belediye başkanlığı döneminde imzalanmıştı. Bodrum’a ne getirip ne götürdüğünü herkes görerek biliyor. Bahattin Gümüş bir ilke imza atmamıştır. Her belediye başkanı bu protokolü imzalıyor.