Kendi işlerinin patronu oldular « Hamle Gazetesi

Kendi işlerinin patronu oldular

Bu haber 08 Ekim 2014 - 0:52 'de eklendi ve 605 kez görüntülendi.

kendiisleriiMuğla’da Gıda Tarım ve Hayvancılık, İş-Kur ve Milli eğitim Müdürlükleri işbirliğinde düzenlenen arıcılık, balıkçılık ve zeytincilik kurslarına katılan 91 kadın kendi işinin patronu oluyor.

Haber Merkezi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında, Menteşe ilçesi Kıran, Yeşilyurt ve Denizova Mahallelerinde 44 kadına ‘Arıcılık’, Milas’ta 15 kadına ‘Ev Tipi Sofralık Zeytin İşletmeciliği’ ile 13 kadına ‘Zeytin Yetiştiriciliği’ ve Seydikemer’den 19 kadına da ‘Alabalık Yetiştiriciliği’ kursu verildi. Kursları başarı ile tamamlayan kadınlar kendi işletmelerini kurmak için kolları sıvadı.
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, kadınların bilgiyi paylaşma ve iletme konusunda daha iyi performansa sahip olduğunu belirterek, “Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planı kapsamında, İş-Kur ve Milli Eğitim Müdürlüklerimizle birlikte düzenlemiş olduğumuz kurslarımıza katılan kadınlar sertifikalarını alarak kendi işlerini kurabilecekler. Çiftçi kadınlar bilgiyi davranışa yansıtma ve bilgiyi paylaşarak iletme konusunda daha iyi performans gösteriyorlar. Kurslara katılan kadın çiftçilerimiz uzman ekipler tarafından bilgi sahibi yapıldıktan sonra alanda çalışmalar ve kurslar devam etti. Kurs sonunda başarılı olan kadın çiftçilerimiz belgelerini aldı” dedi.
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kurslardan sorumlu teknik personeli Songül Topal, “Bakanlığımız ile İş-Kur Genel Müdürlüğü ve Ziraat Odaları Merkez Birliği ve Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ortak düzenlenen, çiftçilere yönelik mesleki bilgi düzeyini geliştirmek ve sertifikalı çiftçilik modelini geliştirmek üzere bir protokol imzalandı. Bu programda ilimizde arıcılık, zeytincilik, balıkçılık, bitki zararları ile mücadele, organik tarım, meyve ağaçlarında budama kursları yer alıyor. 2014 yılında kadın çiftçilerimize yönelik 6 kurs düzenledik. Nisan ayından itibaren kadınlara yönelik düzenlenen kurslardan üçü arıcılık, ikisi zeytin yetiştiriciliği ve sofralık zeytin işlemeciliği, diğeri ise alabalık yetiştiriciliği üzerine oldu. Altı kursta toplam 91 kadın çiftçi eğitim aldı. Kurs süresinde kursiyerlere yetiştiricilik, ülke ekonomisindeki yeri, yetiştirmede kullanılan alet ekipman, hastalıklar, verimlilik artışı nasıl sağlanır, gıda güvenliği nedir, yetiştiricilikte kayıt tutmanın önemi, işletmede iktisatlı davranmak gibi konularında eğitimler verildi” dedi.

Kursiyerlere uygulama sahalarında pratik dersler verildiğini de kaydeden Topal şunları söyledi:

“Ayrıca arıcılık kurslarında ve balıkçılık kurslarında kursiyerlere teknik gezi düzenlendi. Teknik gezide arıcılık müzesi, kovan üretim tesisi, temel petek üretim tesisleri, arı keki üretimi ve teneke ambalaj imalatı, balıkçılık kursunda balık havuzları, kuluçkahaneler, su ürünleri işleme tesisleri gezdirildi. Kurslara katılan kadın çiftçilerimize kurs sonunda memnuniyet anketi düzenlenerek eğitimden memnuniyet düzeyleri ölçüldü. İl müdürlüğümüz sosyoloğu tarafından yapılan değerlendirmede kadınlarımızın kurslara ilgisi ve aldıkları eğitimden memnuniyet düzeyleri oldukça yüksek çıktı.”
Türkiye İş Kurumu İl Müdürü İlyas Sariyerli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın istihdamı geliştirmek amacıyla UMEM projesi, istihdam için mesleki eğitim merkezleri projesi, girişimcilik eğitimleri, iş başı eğitim programları bu gibi aktif iş gücü yetiştirme kurslarını desteklediğini belirterek, “Bakanlığımız tarafından iş gücü amacı ile açılan kurslar destekleniyor. Bu kurslara katılan kursiyerlere günlük 20-25 TL cep harçlığı veriyoruz. Ayrıca sigortalarını da yapıyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.