Kemerköy ve Yeniköy 2 milyar 671 milyon dolarla özelleştirildi

Bu haber 19 Nisan 2014 - 10:28 'de eklendi ve 761 kez görüntülendi.

santral16516516515Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali’nin ihalesi 2 milyar 671 milyon dolarla sonuçlandı. İhaleye Park Holding, Çelikler Holding ve Kalyon Holding, Limak İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş., Elsan Elektrik Gereçleri ve IC İçtaş ve Konya Şeker katıldı. Kazanan Çelikler-Kalyon Mola oldu.

Özcan Özgür

Kemerköy Termik Santrali ve Yeniköy Termik Santrali’nin ihalesi 2 milyar 671 milyon dolarla sonuçlandı. İhaleye Park Holding, Çelikler Holding ve Kalyon Holding, Limak İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş., Elsan Elektrik Gereçleri ve IC İçtaş ve Konya Şeker katıldı. Kazanan Çelikler-Kalyon Mola oldu.

İhalede toplam 6 katılımcı yarıştı. Zarfların açılması sonucunda 1 milyar 35 milyon dolarlık en yüksek teklifle başladı. İki santralin toplam 630 megawatt bir kurulu gücü bulunuyor. Afşin’den sonra en büyü kurulu güç bu iki santralda, Yeniköy Santralı 27, Kemerköy Santralı ise 20 yılık. Bu santrallar 40 yıllık bir ömre sahipler. Bu yüzden bu santraller, yaşlı iki santral olarak nitelendirilebilir.

YATAĞAN İŞÇİLERİNE ’ATLI POLİS’ ÖNLEMİ

Milas’ta bulunan Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin özelleştirilmesine karşı 10 Nisan’dan bu yana Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) önünde bekleyen işçilerin etrafında öğleden sonra ihale yapılacağı duyumu üzerine yoğun önlem alındı. Önlemler kapsamında atlı polislerde ilk kez görev aldı. Polis Yatağan işçilerini plastik mermi de atarak çeşitli kereler dağıttı. Ancak işçiler her seferinde toplandı. Gözaltına alınınlar ve yaralananlar oldu. Plastik mermi ile yaralananlar arasında Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’de yer aldı.

İHALE NEYİ KAPSIYOR?

İhale Muğla’da EÜAŞ’a ait; Kemerköy Termik Santrali ile taşınmazlarını, Yeniköy Termik Santrali ile Yeniköy Linyitleri İşletmesi tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazların satış yöntemiyle; ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ile Kemerköy İskelesi ve geri sahasında bulunan taşınmazların ise işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesini kapsıyor. İki santralin kurulu gücü 1050 megavatla Türkiye’nin toplamının yüzde 30’una denk geliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.