Kemanlar kralı Darvaş mezarı başında anıldı

Bu haber 18 Ağustos 2014 - 0:55 'de eklendi ve 568 kez görüntülendi.

kemanlarkiraliDünyaca ünlü keman virtüözü, “Kralların kemancısı” olarak bilinen Halil Darvaş, ölümünün 30’uncu yılında mezarı başında anıldı.
Haber Merkezi
Marmaris Filarmoni Derneği tarafından Marmaris’te mezarı başında anılan keman sanatçısı Dravaş için dua okunup ardından sevdiği eserlerinden üç parça çalınarak anıldı. Dünyaca ünlü keman virtüözü, “Kemanlar Kralı- Kralların Kemancısı” olarak bilinen Halil Darvaş’ın, unutulan mezarının yeri, ölümünden sonra gazeteci Adem Ülker’in haberi sayesinde öğrenildi.
Dünyaca ünlü Macar kemancı Sergey Darvaş 2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ye kaçmış, kendisine Türk vatandaşlığı verilmiş, nüfus cüzdanı da İsmet İnönü tarafından imzalanmış ve Halil adını almıştı. Halil Darvaş, kalp krizi sonucu, 3 yıl yaşadığı Marmaris’te ölmüş ve buraya defnedildi.
Marmaris Filarmoni Derneği yönetim kurulu üyelerin katıldığı anma töreninde önce Halil Darvaş için dualar okundu ardından mezarı başında Marmaris Filarmoni Derneği Başkanı Ahmet Yaşar Altınöz ve Dernek Yönetim Kurulu üyesi Cemal Demir tarafından Darvaş’ın eserlerinden üç parça çalınarak anıldı.
Burada açıklama yapan Marmaris Filarmoni Derneği Başkanı Ahmet Yaşar Altınöz, Halil Darvaş’ın Macar asıllı dünyaca ünlü bir kemancı olduğunu, 2. Dünya Savaşı sonrasında Macaristan’ın bombalanması sonucu sadece kemanını alıp Türkiye’ye sığınmış dünyaca ünlü bir sanatçı olduğunu belirtti. Altınöz; “ Darvaş, ‘Kemanlar Kralı- Kralların Kemancısı’ olarak adlandırılan bir virtüöz. 2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ye sığındığı zaman dönemin hükümeti tarafından sahip çıkılarak Türk vatandaşlığına alınıyor. Darvaş önce Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görev alıyor. Daha sonra serbest olarak Macar müziğini tanıtan programlar yapıyor. Dünyanın her yerindeki krallar, başbakanlar sadece onu dinlemek için Ankara’ya seferler düzenliyorlar. Son yıllarında Marmaris’e gelip yerleşmiş ve 1984 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mezarı burada. Biz uzun yıllar Marmaris Filarmoni, Derneği olarak mezarını aradık. Sonra gazeteci arkadaşımız Adem Ülker’in haberi sayesinde bulundu. Bizler de bugün ölümünün 30. Yılında önce dualarla sonrada kendi çaldığı eserlerden bir iki tane örnek vererek anmak istedik” dedi.
Marmaris Filarmoni Derneği Başkanı Ahmet Altınöz de, Darvaş’ın Marmaris’in adını dünyaya duyurduğunu, o yıllarda dünyaca ünlü birçok ismin Marmaris’e gelmesini sağladığını anlattı. Roosvelt, Churchill ve Mussolini gibi devlet adamlarının önünde verdiği sayısız konserleri ile Amerikan basını kendisinden “Kemanlar kralı – Kralların kemancısı” olarak bahsetti. Darvaş, Yeşilçam’da onlarca filmde de kemancı olarak rol aldı.
Aynı günün akşamı, yine Marmaris Filarmoni Derneği tarafından, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konferans Salonu’nda Halil Darvaş’ın Çigan Konseri eserlerinden seçmeler, slayt sunumu ve plak dinletisi olarak yapıldı. Oğlu Attila Darvaş babasının mezarının bulunduğu haberini öğrendikten sonra en yakın zamanda Marmaris’e geleceği belirtildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.