‘Kemanlar Kralı’ babasının mezarını ilk kez gördü

Bu haber 27 Nisan 2015 - 0:15 'de eklendi ve 668 kez görüntülendi.

kemanlarDünyaca ünlü keman virtüözü Macar asıllı keman sanatçısı Halil Darvaş’ın oğlu Kontrbas sanatçısı Attila Darvaş, babasının mezarının Marmaris’te olduğunu öğrenince Kanada’dan ziyarete geldi.
Haber Merkezi
Dünyaca ünlü Macar kemancı Halil Darvaş’ın oğlu Attila Darvaş, 15 yaşından sonra görüşmediği babasının öldükten sonra mezarını ilk defa ziyaret etti. Kanada’da yaşayan ve babası gibi müzisyen olan 50 yaşındaki Darvaş, kabristan ziyaretinde duygusal anlar yaşadı. Mezarı gördüğünde “Şoktayım” diyebilen Darvaş, “Ölümünden bir yıl sonra Marmaris’e geldim fakat mezarını bulamadım. Marmaris’te bir tanıdığımız veya arkadaşımız olmadığından mezarı bulacağımızdan umudu kesmiştik. Geçtiğimiz yıl internette babamla ilgili araştırma yaparken bir gazetede onunla ilgili haberi gördüm. Haberde babamın mezarını görünce heyecanlandım, sevindim ve ziyaret etmeye karar verdim ve sayenizde buradayım. Babamla hasret gideriyorum. Bu duygular nasıl anlatılır bilemiyorum” dedi.
Macaristan’da büyüdüğünü ve babasını en fazla 20 defa gördüğünü anlatan Darvaş, “Annem doğum sırasında öldü. Babam evlendi ve bir çocukları oldu, kardeşim George, o da Kanada’da yaşıyor. Mezarın bulunmasına o da çok sevindi. Kendisi de ziyarete gelecek” diye konuştu.
Darvaş, Marmaris Filarmoni Derneği Başkanı Ahmet Altınöz’e de geçtiğimiz yıl babası için düzenledikleri anma töreni için teşekkür etti. Darvaş, “Bundan sonra her fırsatta geleceğim. Babamın adına yapacağınız etkinliklere destek olacağım. Babamın burada sahipsiz olmadığını gördüm. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum” ifadelerini kullandı. Babasını yakından tanıyan gazeteci Rıfat Kalakoğlu’yla da görüşen Darvaş, babasıyla ilgili anıları dinlerken zaman zaman duygulandı, yine Kalakoğlu’yla birlikte babasının yaşadığı Siteler Mahallesi Sahil Sitesi’ndeki evi ziyaret etti.
Babasının ölüm kaydını görmek için Marmaris Nüfus Dairesi’ne giden Darvaş, burada da bir sürprizle karşılaştı. Darvaş’a, “Kayıtlara göre yaşıyor görünüyor” denildi ve birkaç şahit ile başvurulursa bu durumun düzeltilebileceği bildirildi.
HALİL DARVAŞ KİMDİR?
Asıl adı Sergey olan dünyaca ünlü keman virtüözü Halil Darvaş, 2. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ye kaçmış ve Türk vatandaşlığı verilmiş, nüfus cüzdanı da İsmet İnönü tarafından imzalanmış ve Halil adını almıştı. Halil Darvaş, kalp krizi sonucu, üç yıl yaşadığı Muğla’nın Marmaris ilçesinde ölmüş ve buraya defnedilmişti. Mezarlık görevlilerinin bile yerini bilmediği, tanımadığı Darvas’ın mezarını Yeni Asır buldu. Roosvelt, Churchill ve Mussolini gibi devlet adamlarının önünde verdiği sayısız konserlerin ardından Amerikan basını kendisinden “Kemanlar kralı – Kralların kemancısı” olarak bahsetti. Darvaş, Yeşilçam’da onlarca filmde kemancı olarak rol aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.